Rozhovory / Ivan Langer: Jsme ochotni k diskusi o termínu referenda
[28.04.2005]
Politika obecně
Ivan Langer: Jsme ochotni k diskusi o termínu referenda
Referendum o euroústavě, premiér Paroubek, daně, zákon o střetu zájmů
* Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) zopakoval, že má pozitivnější postoj k euroústavě a že by na rozdíl od stanoviska ODS hlasoval pro. Neztrácí vaše strana důvěryhodnost?
Nikoli. Na rozdíl od těch, kteří hlásají ano a považují za nepřijatelné, když někdo říká ne evropské ústavě, v ODS platí, že ačkoli říká ne, považuje za přirozené, když někdo v jejích řadách říká ano. Jakkoli je to extrémně menšinový názor z pohledu pana Sobotky, jsme vnitřně demokratická strana. Platí stejná strategie jako při vstupu do Unie. ODS jako celek říkala ano, nicméně byli jedinci včetně mě a Martina Římana, kteří veřejně prohlásili, že v referendu pro hlasovat nebudou.
* ODS se v době vládní krize nepodařilo prosadit vlastní představy. Berete vyústění roztržky také jako prohru vaší strany?
V žádném případě. Jestli někdo prohrál, tak prohrála celá Česká republika, neboť sice skončila vládní krize, ale pokračuje krize vládnutí. Před sebou máme vládu, která vznikla jenom proto, aby sociální demokracie si dala oddechový čas, a v jeho rámci odkládají všechny potřebné reformy daňového, sociálního či zdravotnického systému.
* Myslíte si, že by prezident Václav Klaus Paroubkovu vládu bleskově jmenoval, kdyby to byl tak špatný projekt?
Prezident republiky byl postaven před jasnou věc. Před ním stojí člověk reprezentující politickou stranu, která je součástí dohody tří stran, jež disponují většinou v Poslanecké sněmovně. V takovéto situaci, pokud měl být věrný svým slovům, že bude aktivní a ne aktivistický, mu nezbývalo nic jiného než tuto dohodu akceptovat a vládu jmenovat.
* Podle ústavy Klaus Paroubka jmenovat nemusel, nemrzí vás, že neprosazoval dočasnou vládu, jak to chtěla ODS?
Pan prezident prohlásil, že bude věrný principu třikrát a dost. V tomto smyslu se také choval a já na jeho postoji nevidím nic, co by bylo v rozporu s ústavou a ústavními zvyklostmi. To je jeden pohled. Druhý pohled je ten, že takto vzniknuvší vláda je vládou, která bude znamenat ztrátu času, na kterou doplácíme všichni.
* Místopředseda ODS Pavel Bém označil Jiřího Paroubka za politika s kreditem. Domníváte se, že s ním bude mít ODS osobně lepší vztahy než se Stanislavem Grossem?
Těžko odhadovat. Ale pro mě člověk, který se veřejně přihlásí ke spolupráci sociální demokracie s komunisty, člověk, který hlásá zavedení "cenzury" v médiích, je těžko akceptovatelný. Je pro mě nedůvěryhodný také vzhledem k tomu, jak rychle měnil názory v průběhu vládní krize od menšinové vlády až po pokračování trojkoalice.
* Skutečnost, že s ním ODS na pražské radnici vládla, na tom nic nemění?
Já s ním žádnou konkrétní zkušenost nemám, nicméně tato jeho mediální prohlášení mě velmi zaskočila a nevzbuzují ve mě špetičku důvěry v jeho osobu.
* Budete opět uplatňovat nulovou toleranci?
Nulová tolerance je mediální klišé. Jsme připraveni podpořit všechny rozumné návrhy, které přijdou z dílny této vlády a které budou slučitelné s naším programem a s Modrou šancí ODS. Všechno ostatní z logických důvodů naši podporu nemůže získat.
* Tak pojďme k bodům, které obsahuje smlouva o vládní spolupráci. Například se v ní píše o ratifikaci evropské ústavy. Jste ochotni podpořit referendum společně s řádnými volbami do Sněmovny v roce 2006?
Jsme jednoznačnými zastánci referenda a přiznám se, že mě zklamalo, že koaliční smlouva neobsahuje závazek buď připravit vlastní návrh referenda, nebo podpořit již existující, respektive podporovat referendum vůbec.
* Souhlasili byste tedy se společným termínem?
To je věc k diskusi. My jsme již dopředu avizovali, že pro nás je konání referenda natolik důležité, že jsme ochotni diskutovat o jednotlivých tezích, které jsou obsaženy v námi navrženém a Senátem schváleném návrhu o referendu. Tedy nejenom o povinné kvótě účasti, nejenom o termínu, ale i o dalších věcech.
* Například o obecném plebiscitu, jak jej prosazuje ČSSD?
To je úkrok za roh. V tuto chvíli diskutujeme otázku ratifikace evropské ústavní smlouvy a postoj ODS je naprosto jasný. Podporujeme referendum. Postoj ODS k obecnému referendu je taktéž jasný a konzistentní - nejsme jeho zastánci.
* Pokud budete stát před otázkou, zda obecné všelidové hlasování, nebo žádné, a rozhodnutí bude na parlamentu, jak se zachováte?
Ten, kdo odmítá přijetí zákona o jednorázovém referendu o evropské ústavě, současně říká, že nechce referendum vůbec. Pokud někdo bude ultimativně stavět podmínku -buď obecné referendum, nebo referendum nikoli - tak je to výsměch do očí občanů a jednoznačně se přihlašuje k tomu, že pohrdá jejich možností se vyjádřit.
* V koaliční smlouvě se dále uvádí snížení daní zaměstnancům. Jste a priori proti?
Daňový systém potřebuje skutečnou reformu, a nejen pohrávání s čísly ve smyslu toho, čemu já říkám sociální rasismus. Tedy dělení lidí podle příjmu, a ne podle toho, jak jsou schopni tvrdě pracovat. To, co předkládá ministr Sobotka, není daňová reforma. ODS prezentuje skutečnou reformu v podobě zavedení rovné daně. Srovnáte-li tyto dvě pozice, logicky z toho vyplývá, že kosmetické, sociálně rasistické hrátky s daňovými čísly nemůžeme podpořit.
* Takže současně říkáte: my jako ODS nejsme pro snížení daní pro středně- a nízkopříjmové skupiny lidí?
To je vaše interpretace. Naše je zcela jednoznačná. Na zavedení rovné daně vydělají všechny příjmové skupiny, a to více, než je tento kosmetický návrh z pera pana Sobotky.
* Další prioritou vlády je zákon o střetu zájmů. Na čem jste ochotni spolupracovat?
V Modré šanci pro slušné lidi, kterou jsem zpracoval já, se v rámci boje proti korupci jednoznačně hlásíme k racionálně definovanému zákonu o střetu zájmů. Nesmí to ale být takový způsob řešení, který prosadila sociální demokracie. Ten omezuje přístup občanů do volených funkcí v obecních a městských zastupitelstvech. Tedy, jsme připraveni k diskusi a k podpoře racionální podoby zákona.
Ivan Langer, stínový ministr vnitra, místopředseda ODS, 28. dubna 2005