Média o IL / Politikům z ostatních stran omluva nestačí
[07.03.2005]
Politika obecně
Politikům z ostatních stran omluva nestačí
Omluva Stanislava Grosse
Lidovci čekají na sjezd ČSSD * Kasal: pak budeme znovu jednat o obnovení důvěry v koalici
Pouze sociální demokraté jsou spokojeni s dvojí omluvou, kterou vyřkl premiér Stanislav Gross. Politici z dalších stran ji považují dílem za neupřímnou, dílem za děravou, neboť Gross všechny otázky kolem majetkových kauz dostatečně věrohodně nevysvětlil.
Vládní lidovci si sice až do velikonočního sjezdu ČSSD uložili bobříka mlčení, ale včera dávali najevo, že premiéra považují za nevěrohodného a že krize tudíž zdaleka neskončila.
Místopředseda lidovců a Sněmovny Jan Kasal varoval, že po sjezdu ČSSD může svár vypuknout nanovo. „Za určitých podmínek, že premiér Gross své výroky zkoriguje nebo se za ně omluví a paní Grossová skončí s podnikáním, jsme připraveni vyčkat do sjezdu ČSSD a potom jednat o obnovení důvěry s nově zvoleným vedením,“ řekl ve včerejší diskusi ČT.
Grossův projev měl podle Kasala „spíše plusové znaménko, ale bude-li to dostatečné, nechť posoudí ti, kterým byl určen“, vyzval. Je na občanech, jestli omluvu vyhodnotí jako dostatečně hlubokou a upřímnou, podotkl. „Nezaznělo nic, co jsem předtím neslyšel. Nicméně byl tam náznak plnění toho, s čím jsme apelovali na premiéra Grosse,“ dodal místopředseda.
Předseda senátorského klubu KDU-ČSL Adolf Jílek se v Sedmičce Novy vyjádřil slovy: „Nebyla to určitě omluva k nám, byla to omluva k občanům. Nevím, ke kterým, a nechám na těch, kterým byla určena, aby si ji přečetli. Já jsem ji vnímal spíš jako omluvu za nešikovnost. To, myslím, není omluva.“
Předseda koaliční KDUČSL Miroslav Kalousek označil sobotní rozhodnutí sociálních demokratů za jejich vnitřní záležitost. Oponoval názoru Grosse, že jako šéf lidovců neprojevuje dostatečnou snahu udržet společný kabinet. „U nás je veliká snaha, ale koalice je společná,“ uvedl.
Premiér by si v současné situaci měl podle něj dávat pozor také na výroky ke společné vládě. Reagoval tak na premiérův návrh provést revizi plnění programových úkolů vlády a podle nich hodnotit, kdo z ministrů se příliš věnuje politice a nevěnuje se práci, za kterou je placen. Jako příklad uvedl Gross stavbu dálnice D 47, která spadá do agendy ministra dopravy a místopředsedy KDU-ČSL Milana Šimonovského.
Ostře se vyslovil šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý, když k výsledku ÚVV a Grossově omluvě řekl: „Já jsem to vnímal jako aplikaci starého hesla nejlepší obrana je útok. A čím sprostší, tím lepší. Soc. dem. se zjevně rozhodla řešit situaci útokem na celé své okolí.“ Koaliční roztržku a chování soc. dem. označil za něco mezi tragédií a komedií. Odhlasováním důvěry Grossovi ani jeho omluvou podle něj krize vlády nekončí.
Výsledek jednání ČSSD uvítal předseda nejmenší vládní strany US-DEU Pavel Němec. „Je to pozitivní signál pro stabilitu současné koalice, od počátku jsme respektovali vůli ČSSD k řešení a v naději očekáváme deklarovanou omluvu (premiéra Grosse),“ vzkázal podle ČTK Němec.
Omluva premiéra Grosse je podle prvního místopředsedy ODS Petra Nečase „kombinací pokusu zamést celý problém pod koberec s pokusem o jakýsi osvobozující odkop od vlastní branky“.
Místopředseda ODS a Sněmovny Ivan Langer očekával že se předseda vlády nejen omluví veřejnosti, ale že zejména předloží jasné vysvětlení „všech pochybností, které provází způsob, jakým získal vysokoškolské vzdělání, peníze na financování svých soukromých věcí, a pochybnosti související s jeho napojením na osobu, která je podezřelá, že vydělává peníze na prostituci“.
Langer Grossova slova vyhodnotil jako pouhý náznak omluvy za to, co říkal, nikoli za to, co dělal. „Na mne vystoupení dělalo zvláštní dojem jako směsice prázdných frází, cizích slov, kterým řečník mnohdy ani sám nerozuměl,“ pravil Langer.
Z vystoupení premiéra podle něj vyplynulo absolutní nepochopení reality, ve které se nyní nacházíme, a to bez ohledu na to, jestli si přejeme nebo nepřejeme předčasné volby. Drtivá část české veřejnosti podle Langer říká: Stanislav Gross musí odejít. „Nepochopení této reality mi bohužel až příliš připomnělo vystoupení jiného předlistopadového funkcionáře a pro mne to nebyl ani tak projev Stanislava Grosse, jako bývalého generálního tajemníka Milouše Jakeše,“ prohlásil Langer.
Šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus se v souboji s ním zastal Grosse slovy, že premiér chtěl jednoznačně přiznat chyby a nešťastné výroky. „Domnívá se, že to mohla být jedna z příčin současné situace na politické scéně,“ dodal Kraus.
Podle něj by si na základě zpráv médií také mohl myslet, že premiér je nedůvěryhodný. Jenže objektivní informace prokazují, že „premiér se nedopustil ničeho nezákonného, ničeho nečestného, ničeho nemorálního“, podotkl.
KSČM nepřesvědčil
Grossovo vystoupení nepřesvědčilo ani komunisty. Ti navíc zpochybnili názor sociálních demokratů, že vládní krize skončila. Podle předsedy poslanecké frakce KSČM Pavla Kováčika premiér neřekl nic konkrétního a navíc působil nejistě: „Nesdělil, co myslí novou společenskou smlouvou, a ani nevysvětlil své varování před čachry.“ Kováčik míní, že kromě zákona o střetu zájmů by mělo být přijato i majetkové přiznání.
Místopředsedu KSČM Jiřího Dolejše rozhodnutí ČSSD dát Grossovi důvěru nepřekvapilo: „Gross je vnímán jako osoba, která je svorníkem ČSSD.“
Právo, 7. března 2005