Rozhovory / Gross musí odstoupit, nebo říct: jsem růžový komunista
[22.02.2005]
Politika obecně
Gross musí odstoupit, nebo říct: jsem růžový komunista
Koalice se nachází v krizi.
* Prezident Václav Klaus vyzval koaliční lídry, aby našli řešení, které by bylo vykročením ze slepé uličky. Celá situace podle něj nabírá nebezpečnou dynamiku. Považujete to za nepřímou výzvu ke Grossově rezignaci?
Myslím, že prezidentův postoj je zcela v kontextu s jeho prohlášením, že bude aktivní, nikoli aktivistický. Udržuje si od tohoto střetu odstup a snaží se být důsledně nestranným účastníkem. To znamená, že alespoň navenek nedává žádnou preferenci té či oné straně sporu.
* Pokud jde o ODS, podle čeho se budete rozhodovat, zda vyvoláte hlasování Sněmovny o nedůvěře vládě?
V tuto chvíli chceme vyčkat do středy, neboť na jedné straně máme stále pochybnosti o serióznosti aktivity lidovců vypořádat se s problémem důvěryhodnosti Stanislava Grosse. Současně ale také tuto iniciativu nezatracujeme, nicméně pro nás bude důvod "vstoupit do hry" teprve, až věc získá ústavní rozměr, a to v případě změny struktury současné koalice.
* Z čeho vycházejí vaše pochybnosti o důvěryhodnosti lidovců?
Domnívám se, že se nedá na jedné straně říci chceme rezignaci Grosse a současně říci zůstáváme za každou cenu ve vládě. To je prostě patová situace, ve které teď musí platit buď A, nebo B. Nemůže platit obojí. Respektuji to a chci věřit tomu, že to lidovci v čele s Miroslavem Kalouskem myslí upřímně, nicméně chci nejprve vidět činy, jestli věrohodně doplňují jejich slova.
* Lidovci však tvrdí, že by v případě odchodu jejich ministrů vznikla menšinová vláda soc. dem. s podporou KSČM.
Nevěřím v to, že jsou Stanislav Gross a sociální demokracie sebevrazi. Podpora od komunistů znamená absolutní diskreditaci Stanislava Grosse, sociální demokracie a demokratické levicové politiky v ČR. Nevěřím, že by něco takového Stanislav Gross a sociální demokracie riskovala. Podle mne by to znamenalo velké napětí uvnitř této strany, odůvodněnou ztrátu významné části voličů a podporovatelů sociální demokracie.
* Platí tedy, že ODS by iniciovala hlasování o nedůvěře po odchodu ministrů KDU-ČSL?
V tu chvíli by se jednalo o zásadní změnu ve vládě. Šlo by o novou vládu, která by se měla opírat o důvěru Poslanecké sněmovny. Pro mne je nepřijatelný postoj Stanislava Grosse, který se tváří, že parlament nepotřebuje, že si bude vládnout sám. První povinností jako předsedy takovéto nové vlády by mělo být předstoupení před Sněmovnu a požádání o důvěru. Pokud by to neudělal, logickým krokem z naší strany by bylo vyvolání hlasování o nedůvěře. Chtěli bychom, aby Gross hrál s odkrytými kartami, aby se netvářil, že vládne s průřezovou podporou, ale aby jasně řekl: Jsem růžový komunista a vládnu s podporou rudých komunistů. A nebo: Nemám tuto podporu a potom podám demisi a odcházím.
* ODS už dala najevo, že by řešením měly být předčasné volby. Ty ale žádná jiná strana nechce. Jaké vidíte druhé nejlepší řešení?
Na tuto otázku je nesmírně těžké odpovědět, neboť nejprve musíme vědět, jaký bude výsledek střetu uvnitř vládní koalice o důvěryhodnost Stanislava Grosse. Tedy jaké bude vyústění, jestli lidovci sklopí hlavu a pokorně zůstanou v koalici, a nebo jestli své odmítavé stanovisko k Stanislavu Grossovi dotáhnou do konce. Na základě toho pak buď dojde, nebo nedojde k hlasování o důvěře. A teprve poté můžeme hovořit o tom, co přijde dál, jestli předčasné volby nebo něco jiného. Platí, že nejčistším řešením, než tato hrůzostrašná agónie, je vyvolání předčasných voleb.
* Byli byste za těchto okolností ochotni vstoupit do duhové vlády všech stran ve Sněmovně kromě komunistů tak, jak se o tom mluvilo už při loňské vládní krizi?
Nechci o tom vůbec spekulovat, protože to je až ta třetí fáze politického vývoje. Z mého pohledu je to málo pravděpodobné.
* Je otázkou, jaká vláda by do předčasných voleb vládla.
To už máme několikeré kdyby, ale tam samozřejmě platí: buď by Stanislav Gross dostal podporu od komunistů, to by byla jeho lidská i politická sebevražda a vražda demokratické levicové politiky, nebo by ji nedostal. Pokud by ji nedostal, tak se otevírá celý vějíř řešení včetně například přechodné úřednické vlády do předčasných voleb.
* Probíhala před sobotním zasedáním grémií ČSSD a KDU-ČSL nějaká neformální jednání mezi lidovci a ODS, kde byste se snažili Kalouskovu stranu přesvědčit, aby byla vůči Grossovi tvrdší?
Ne. To jsou jenom spekulace. Miroslav Kalousek je svébytný politik, je to velmi silná politická osobnost, která, věřím tomu, dělá každý svůj krok a pronáší každé své prohlášení na základě velmi pečlivé rozvahy. Je to člověk, se kterým nemusím vždycky souhlasit, ale respektuji ho a v každém případě vím, že se nenechá nikým řídit.
* Už víte, kdy bude ODS přizvána k jednání s prezidentem?
Pan prezident si udržuje ostražitý odstup a dal svým prohlášením po schůzce s Grossem a Kalouskem najevo: máte čas do středy a ve středu se uvidí, v jaké situaci se nacházíme. Očekávám, že pokud by to byla situace, která by nepřinesla řešení, zřejmě by pan prezident do hry musel vstoupit, a předpokládám, že by přizval k politickým jednáním i nás.
* Vysvětlil vám šéf poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý, jak je to s podnikáním jeho ženy a podezřením na střet zájmů, o němž informovala ČT?
Považuji tu reportáž za nesmyslnou a absurdní. Uznal bych za důvod k natočení této reportáže, kdyby existovalo důvodné podezření z toho, že Vlastimil Tlustý z titulu své funkce předsedy dozorčí rady České konsolidační agentury nějakým způsobem zvýhodnil finanční skupinu PPF. Pokud vím, k žádnému takovému zvýhodnění nedošlo, neexistuje tudíž žádné důvodné podezření z něčeho nekalého.
Právo, Lukáš Bek, 22. února 2005