Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Ivan Langer: Je věcí každého, s čím do politiky jde

[14.02.2005]

Politika obecně

Ivan Langer: Je věcí každého, s čím do politiky jde

Témata: aféry Stanislava Grosse, ODS, stínový ministr vnitra, Česká televize

ODS slibovala, že nevyjasněné příjmy premiéra a jeho ženy nenechá padnout pod stůl. Nakonec zůstalo jen u několika interpelací. To už bylo opravdu všechno?
Nejsme strana, která si libuje v rozehrávání mediálních afér. Máme základní obavu, aby jeden problém nezastínil podstatné věci: s ČSSD se chceme utkávat ve věcných tématech jako daně, zdravotnictví, penze, nikoli Grossův byt.

Říkáte ale, že premiér už ohrožuje pověst země.
Ano, k předchozímu A platí i toto B. Naše vystoupení však bylo úměrné možnostem, které jsme dostali: žádali jsme samostatný bod na schůzi sněmovny, koalice však byla proti.

V minulosti jste vyvolali hlasování o nedůvěře kvůli menším věcem. Proč ne teď?
Vzhledem k jednotnému postoji koalice bylo předem jasné, že by to bylo jen prázd
né gesto. A prázdná gesta nemám rád.

Jakou roli v tom hraje, že i sama ODS má máslo na hlavě, protože předseda vašeho klubu Vlastimil Tlustý nechce říct, kdo mu půjčil na jeho vilu?
Nemyslím, že by tím byl náš postoj ovlivněn. Kolega Tlustý se z mého pohledu vyjádřil jasně, byť vy máte samozřejmě právo být neuspokojeni. Premiér ale na rozdíl od něj opakovaně upravoval a převracel různé varianty vysvětlení.

Tlustý se podle svých slov k mlčení zavázal svým věřitelům. Vám takové vysvětlení stačí?
Je to jeho politické riziko, které se rozhodl nést a musí ho unést. Já to respektuji a chápu, když je to přání druhé strany. Z pohledu někoho mu to dává minusové body - z mého pohledu však v tuto chvíli ne.

A riziko pro ODS? To se vám také zdá únosné?
V tuto chví
li ano, protože žádné zpochybnění původu jeho majetku se neobjevilo. Je věcí každého z nás, s čím do politiky jde a nakolik otevřeně komunikuje s veřejností.

Střet zájmů

Po Grossově aféře se znovu začalo mluvit o zpřísnění některých zákonů. Jaký máte názor například na rozšíření majetkových přiznání politiků?
Především bych nevedl dělicí čáru mezi celostátní a krajskou politikou. Každý, kdo přichází do styku s veřejnými prostředky, by měl definovat oblast svého majetku a zveřejnit zdroje příjmů. Měly by platit sankce za nepravdivé informace. U obcí by bylo nutné vymezit, koho se to bude týkat - podle mě starostů, místostarostů a radních. Kdyby to byli i řadoví zastupitelé, spousta lidí by se na kandidaturu vykašlala, takový rentgen by jim nestál za to.

Jinými slovy, současný zákon o střetu zájmů byste rozšířil i do krajské a obecní politiky?
Myslím, že by to tak mělo být.

Kvůli podnikání Šárky Grossové se mluví i o obdobných přiznáních manželek či manželů.
To je pro mě velká otázka. Když se člověk rozhodne jít do politiky, nese kůži na trh se všemi důsledky. Ale nevím, do jaké míry klást to břemeno i na blízké příbuzné. Zvlášť když se jako moje manželka o politiku naprosto nezajímají.

Takže ano, nebo ne?
Manželky si ještě dokážu představit. Měl by být elementární přehled o tom, co dělají a s jakými výnosy. Ale prosím, abychom respektovali jejich právo na soukromý život.

Ministr kultury chce kvůli článkům o Grossovi navrhnout zpřísnění tiskového zákona, konkrétně pasáž o právu na odpověď. Co si tom myslíte?
Je absurdní kvůli chybám a průšvihům jednoho člověka ukazovat na média a tvrdit, že za vše může zákon. Nástrojů na ochranu osobnosti je dost, na současném stavu bych nic neměnil. Jestli by někde mohlo přijít zlepšení, tak v rozhodovací praxi soudů, aby dokázaly finančně ocenit výši újmy, která vzniká poškozením vašeho dobrého jména a pověsti, aby neváhaly odsuzovat k milionovým částkám.

Před sedmi lety jste v rozhovoru pro Respekt mluvil o tom, jak zažalujete kvůli jednomu článku o své rodině deník Právo o milion korun. Jak to tehdy dopadlo?
Šéfredaktor Práva tehdy uznal pochybení a poslal osobní omluvný dopis mojí mamince, o níž v té věci šlo. To mi stačilo, nemuseli ani nic tisknout. Kolikrát jsem pak měl ještě chuť žalovat různá média, ale nikdy jsem to neudělal. K soudu chodím nerad.

Tři úspěchy a Shnilé rajče

Jaké jsou tři největší úspěchy ODS od výměny Václava Klause za Mirka Topolánka?
Zvládli jsme přechod od výrazné, ojedinělé osobnosti zakladatele. Zůstali jsme stranou vnitřně kompaktní. A čas v opozici jsme strávili zodpovědně, přípravou programových materiálů, odborným vzděláváním členské základny. To je nejdůležitější.

Zveřejníte ještě před volbami návrhy zákonů v paragrafovém znění?
Myslím, že ne. Klíčové je politické a ideové zadání, pak už je relativně snadné ho přetavit do zákona. V některých věcech se snažíme pokročit až ke konkrétním paragrafům, ale prosím o shovívavost - nedisponujeme takovým odborným legislativním aparátem jako vláda.

Jenže třeba u daní jsou důležité i detaily, pokud si mají lidé spočítat, co jim který návrh přinese. Váš stínový ministr financí Tlustý o nich mlčí s tím, že jde o "know-how" ODS, které by konkurenti mohli ukrást.
O tom jsme se naposledy hodně bavili. Tváří v tvář tomu sociálnímu rasismu, který zavádí ČSSD.

Sociální demokraté třídí lidi podle rasy?
Třídí je podle stavu jejich příjmů: některým vychází vstříc, a jiným ne. Tváří v tvář tomu je třeba rozpracovat naše daňové návrhy do posledního detailu, aby každý mohl vidět, jak na tom bude. To je teď zadání pro stínového ministra financí a jeho tým.

Uděláte totéž u penzí?
Neumím odpovědět. Při tvorbě programu musíme dbát i na jeho jasnost a přehlednost - příliš mnoho témat by vedlo k rozpliznutí. Do hloubky je třeba rozpracovat dvě tři. Rozhodně platí, že pokud za rok sestavíme vládu, na podzim 2006 musí být návrhy ve sněmovně.

Jste si pořád jisti, že po volbách 2004 budete sestavovat vládu s lidovci?
Můžu trochu zeširoka? Já jsem v této souvislosti nešťastný ze senátní debaty o zákazu názvu komunistické strany. Jsem antikomunista a hlásím se k tomu, ale nechci, aby se násilným přelakováním názvu firmy usnadnila cesta komunistů do vlády. Změní si název, a přitom to budou stále stejní Grebeníček a Ransdorf. A když střed a pravice neutvoří většinu,
udělají to oni s ČSSD. Toho se obávám.

Jaké jsou tři největší neúspěchy ODS za Topolánka?
Nějaké mě napadají, ale raději bych si je nechal pro sebe.

Co případ Kořistka? Jaký dojem si z něj podle vás lidé odnesli?
Absolutní frustraci z politiků i z poli
tiky.

A to není váš neúspěch? Pokud jste nedokázali přesvědčit, že jednání emisarů ODS s poslancem Kořistkou bylo čisté, bez nabídky úplatku?

Ne. Případ Kořistka řadím do série velmi podivných zásahů policie do politického souboje, stejně jako zatčení kladenského primátora Milana Volfa před evropskými volbami. Moc bych si přál, aby policie prokazovala svou akceschopnost a měřila všem stejným metrem, i když nejde o opoziční stranu.

Nenapadá vás nic, co jste v tom případu mohli udělat lépe?
To bych musel připustit, že jsme pochybili, a to si nemyslím. Pro mě je hlavní, aby to neskončilo do ztracena - ale to by nemělo. Protože až uplyne 30denní lhůta, kterou dal státní zástupce policii, bude jasno: buď Večerek s Dalíkem upláceli, nebo Kořistka lhal. A jestli se ukáže, že neupláceli, tak Kořistka musí pykat za křivé obvinění.

Nepovažujete za možné, aby policejním prezidentem po vašem nástupu zůstal Jiří Kolář. Jak by váš kabinet vycházel s nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou po slovních přestřelkách mezi ní a ODS?
Paní nejvyšší státní zástupkyní se vůbec nezabývám. Nestýkám se s ní, nemáme žádné vztahy.

Trváte nadále na tom, co jste řekl v rozhovoru pro MF Dnes, tedy že policie by za vaší éry měla stíhat ty, kdo na tričku nosí Che Guevaru, Castra, Maa, Lenina nebo Stalina?
Je-li trestným činem nošení symbolů nacismu a přihlášení se k jeho vrcholným představitelům, musí být trestáno podle stejného metru i nošení symbolů komunismu a jeho představitelů. Podíváte-li se na životopis Che Guevary, je to člověk, který patří k zakladatelům gulagů na Kubě, má na rukou stejnou krev, jako měli Berija a Himmler. Za což už jsem si vysloužil nominaci Mladé levice na cenu Shnilé rajče a upřímně se těším, až ji dostanu.

Pracujete v advokátní kanceláři s bývalým vysoce postaveným policistou Martinem Pavlíkem. Vrátil byste ho do funkce?
Martin Pavlík úspěšně složil advokátské zkoušky a nemám pocit, že by se chtěl vrátit. Kdyby mě oslovil, tak bych o tom přemýšlel.

Vzpomínáte si na Romana Hrubanta? Tento důstojník BIS měl za Klausových vlád zjistit, kdo vynáší informace do ČSSD. Pak byl na základě vykonstruovaných obvinění zatčen. Jeho vyšetřovatelem byl právě Pavlík.
Proto říkám, že bych o tom přemýšlel. Angažmá Martina Pavlíka v tom případu si řadím do sloupečku minu
s.

Jak se dnes díváte na svůj šest let starý zájezd na Kilimandžáro, kde ve skupince výletníků byl i obchodník s LTO a objednavatel vraždy Vratislav Kutal? Litujete, že jste si tehdy společníky lépe neprověřil?
Mohl bych jednoduše říct, abych vás uspokojil: Ano, lituji. Ale uvědomte si, jaké jsem měl možnosti si někoho prolustrovat. Při pobytu nikdy nepřišla řeč na to, kdo v čem podniká. O to víc jsem pak byl zaskočen tím, co se v médiích o Kutalovi spustilo.
Pochopil bych kritiku, kdybych se s Kutalem
pravidelně stýkal, měl s ním obchodní vztahy. Ten zájezd ale organizoval můj velmi dobrý přítel, platil jsem si vše ze svého a od té doby jsme se s Kutalem neviděli.

Měnil byste jako ministr vnitra něco na současné praxi, pokud jde o lehké drogy?
Nejsem pro legalizaci drog, ale pro jejich klasifikaci podle stupně nebezpečnosti. Například člověk, který kouří marihuanu, by neměl být postihován trestem odnětí svobody. Dřív jsem měl obavu, že lidovecké "množství větší než malé" povede k bezdůvodné kriminalizaci a nárůstu agendy. Připouštím, že moje obavy se nenaplnily, takže v tuto chvíli bych na legislativním rámci neměnil prakticky nic. Zavedl bych ale akreditace neziskových sdružení, které se podílejí na léčbě a prevenci. Nakládají s veřejnými penězi, takže by měly být vystaveny větší kontrole.

Poučení a ČT

Mirek Topolánek vybízí premiéra, aby si vzal poučení z aféry s Lájosem Bácsem a Radžívem Sinhou. O poučení ze skandálů let 1996-97 mluví ODS často. V čem konkrétně pro vás spočívá? Co bylo tehdy špatně?
Podcenilo se hospodaření strany, jeho kontrola a také důraz, jaký veřejnost a média kladou na průhlednost stranických financí. Druhá chyba byla v tom, že místo jasného pojmenování problému se tehdy mlžilo.

I vy jste po loňském kongresu ODS prohlásil, že jste se změnil - dřív jste prý málo naslouchal a byl příliš přesvědčen o své pravdě. Co jste měl na mysli?
Teď vám neumím dát seznam témat. Obávám se, že z toho chcete udělat jen umělou proměnu. Ale to bylo kvůli zkušenostem, jaké přináší život, hodně mě také naučilo narození dětí. Změna se nestala ze dne na den, přispěla k ní zkušenost proher i vítězství.

Co třeba vaše názory na Českou televizi?
To je přesně ono. Mám nálepku nepřítele veřejnoprávního média - a dost možná jsem si ji zavinil sám. Na všem, co jsem říkal dřív, i v době televizní stávky, nemusím nic měnit. Ale byl jsem až příliš přesvědčen, že můj postoj je správný a že všichni mě přece musí pochopit. Je třeba vyslechnout názor druhého, přemýšlet nad ním, zkusit být argumentačně lepší.

Ještě trváte na tom, že se má Česká televize spojit s rozhlasem, případně privatizovat jeden kanál?
Privatizaci jsem nikdy nechtěl! To je jedna z chimér, které se tehdy v té divné době kolem stávky rozšířily. Spojení televize a rozhlasu ano, to je jedna z variant. Ale zajděte si na mé přednášky o médiích a právu a uslyšíte mě, jak hájím duální systém - souběžnou existenci veřejnoprávních a komerčních médií - jako optimální pro evropskou tradici. Zároveň jsem pro čistý model financování: ČT pouze z koncesionářs
kých poplatků, komerční televize pouze z reklamy.
Tím zničíte konkurenci na reklamním trhu. Připouštím, že se dá o tom debatovat.

Jste pro zvýšení koncesionářských poplatků?
Když do vedení České televize nastoupila dvojice Janeček - Lambert, poprvé nám nelakovali svět narůžovo, tvrdě a nekompromisně popsali dosavadní stav a začali s tím něco dělat. Zrovna jsem řediteli Janečkovi před pár dny říkal, že by měli v průběhu března, až budou mít výsledky za rok 2004, udělat prezentaci. A když mě přesvědčí, že
už provedli zásadní restrukturalizaci a že si ČT sáhla na dno, jsem připraven seriózně jednat o zvýšení poplatků.

Respekt, 14. února 2005