Média o IL / ODS navrhuje, aby neoprávněné odposlechy byly trestným činem
[04.02.2005]
Odposlechy
ODS navrhuje, aby neoprávněné odposlechy byly trestným činem
Novela zákona, kterou předložili poslanci Langer, Pospíšil a Bílý.
Neoprávněné odposlechy by mohly být novým trestným činem, za který by hrozilo až pět let vězení nebo peněžité tresty. Počítá s tím předloha, kterou příští týden předloží ODS. Občanům, které by legálně odposlouchávala policie, ale nevedlo by to k jejich stíhání, by umožnila obrátit se na soud a žádat i finanční odškodnění. Návrh dnes představili poslanci ODS Ivan Langer, Jiří Pospíšil a Jiří Bílý.
Pospíšil vysvětlil, že za neoprávněný odposlech by hrozilo až dvouleté vězení nebo peněžitý trest. Ve zvláště závažných případech by byl trest tři až pět let vězení. Teď za to výrazné tresty nehrozí, mnohdy se ani nepodaří odhalit pachatele. Občan by měl právo na informace o tom, že orgány činné v trestním řízení získaly údaje o jeho bankovním účtu, jež jsou předmětem bankovního tajemství. Zpětně by mohli žádat informace také o tom, že byli odposloucháváni, byla kontrolována jejich pošta, případně jejich účet u Střediska cenných papírů.
Po skončení odposlechu by orgány činné v trestním řízení musely do dvou měsíců zahájit trestní řízení. Kdyby k tomu údaje z odposlechu nevedly, soud by občana o odposlechu informoval. Občan by pak mohl policii žádat o jeho záznam a soud o prověření jeho oprávněnosti. Za neoprávněný odposlech by občan mohl žalovat stát a žádat satisfakci, a to i finanční.
ODS navrhla, aby parlamentní komise pro kontrolu policejních odposlechů mohla provádět kontroly po předchozím vyrozumění ministra vnitra, a ne pouze s jeho souhlasem, jak je tomu dosud. Předseda komise Bílý nazval navrhovaný způsob jako "přepadovku". Ministr vnitra by dále měl komisi pravidelně předkládat analýzu využívání operativní techniky. ODS, podle níž je současný stav používání operativní pátrací techniky neuspokojivý, chce návrh podat příští týden. Pak začne podle Langra jednat o podpoře s jinými stranami. Langer odhadl, že dolní komora by návrh mohla v prvním čtení posoudit v březnu.
ČTK, 4. února 2005