Média o IL / Topolánek poodhalil, jak tvoří příští vládu
[07.12.2004]
ODS
Topolánek poodhalil, jak tvoří příští vládu
ODS
Vysmívaný muž dostal novou roli. Ivan Langer,
donedávna hlavní hrdina posměšných narážek na ODS, má být členem příští vlády.Vyplatí se sledovat jeho příběh posledních dní. Umožňuje nahlédnout do vizí, jež má o vládnutí Mirek Topolánek, podle všeho příští český premiér.Staronový šéf občanských demokratů si při sestavování vedení své strany vybral na první pohled zvláštního pomocníka, když ukázal na Ivana Langera. "Pokud někdo chtěl ve spojení s ODS hovořit o starých stranických strukturách, používal obvykle spojení: To jsou ti vaši Tlustí a Langerové" připouští sám Langer. Když to říkal těsně před svým zvolením o víkendu, téměř neznatelně se usmíval. Už delší dobu nosil v hlavě jinou větu, kterou mu při osobní schůzce řekl Topolánek: Jsi pro mě důležitý. "Je to tak. Ivana jsem si vybral a jeho zvolení je pro mě priorita číslo jedna," zopakoval šéf ODS.
Po Modré šanci voličům tak Topolánek nabízí jinou šanci některým politikům - k návratu do vysoké politiky. Dává ji těm, které potřebuje pro svůj plán: nejen pravicově mluvit, ale zkusit tak i vládnout. Chce vládu převzít s výkonným a loajálním týmem. A protože ODS není tak jednotná, jak se snaží prezentovat, chce si krýt před stranickými rivaly záda štítem z loajálních spolupracovníků. "Po dlouhé opoziční plavbě je přístav na dohled," zahájil Topolánek odpočítávání posledních měsíců v opozici a naznačil, s jakým týmem chce vládnout. "Nepotřebujeme mediální hvězdy, ale lidi, kteří převzetí vlády odpracují. ČSSD zadarmo nabízí poučení, jak to vypadá, když se věc podcení."
Langer podle Topolánka takový je. Politik, který od roku 1996 zasedá ve sněmovně, šest let je jejím místopředsedou a až do odchodu Václava Klause zastával stejnou funkci i ve vedení ODS, byl na začátku kariéry jednou z největších mediálních hvězd občanských demokratů. "Ivan zřejmě svůj start poněkud přehřál, ale teď si to tvrdě odpracoval," řekl Topolánek.
Zařazení na seznam "pracovitých" přiznali Langerovi i další delegáti kongresu. Jako důkaz nejčastěji uváděli Langerem řízenou společnost Cevro, pravicové školicí a vzdělávací středisko ODS, se kterým spolupracují přední čeští politologové. To je mimochodem další stopa ke sledování proměny ODS. Odbornou předvolební přípravu politiků považují mnozí za užitečnou novinku.
Plány na každý den
"Školení nám pomohla," řekl šéf ODS na Pardubicku Michal Rabas. "Už na začátku senátních voleb jsme měli vypracované podrobné plány na každý den, co dělat v případě postupu kandidáta do druhého kola. Jaká prohlášení vydat v sobotu, jak se postarat o plakáty, kdy má jít kandidát mezi lidi a kde má nejvíce agitovat. Díky tomu jsme porazili tak silnou osobnost, jakou je Jaroslava Moserová," popisuje taktiku Rabas.
Langer splňuje i druhý Topolánkův požadavek - je k němu loajální a ostravský předseda ODS si za první dva roky řízení strany v Praze vyzkoušel, že spřízněné zázemí potřebuje. Poslanecký klub vedený středočeským lídrem Vlastimilem Tlustým rozhodně pro senátora z Ostravy stoprocentním spojencem nebyl. Na konci léta dal Langer Topolánkovi důkaz své loajality. Krátce poté, co v aféře Kořistka padlo na Topolánka podezření, že ODS chtěla unionistického poslance deseti milióny přimět ke svržení vlády, začal Langer Topolánka bránit a zpochybňoval regulérnost policejního vyšetřování. "Ano, tak to bylo, ale zdaleka to není jen kvůli Kořistkovi," řekl Topolánek.
Takové lidi potřebuji
Poučný je i příběh neúspěšného kandidáta na místopředsedu Martina Římana. Topolánek si chtěl do předsednictva vzít člověka, který několik dní před sjezdem na nominační konferenci v Ostravě prohlásil, že před dvěma lety Topolánka za předsedu nevolil. "Řekl jsem přede všemi, že tehdy jsem mu hlas nedal, ale že teď ho volit budu," uvedl Říman. Byl to risk, říci něco takového na Ostravsku? "Věděl jsem dopředu, že to zabere," usmívá se Říman. I on, stejně jako Langer, už předtím měl s Topolánkem osobní rozhovor, ve kterém mu předseda řekl, že s ním počítá.
"I když Říman nebude zvolen, na mém vztahu k němu se nic nemění. Je jeden z mála, kdo má za sebou vládní ministerskou minulost. Takové lidi potřebuji," řekl před kongresovou volbou Topolánek. Říman se však do vedení strany nedostal. O poslední volné místo musel podstoupit souboj se stávající místopředsedkyní Miroslavou Němcovou. "Říman prohraje proto, že je muž," naznačil jeden z východočeských delegátů.
Opticky byl Říman favoritem. Jako jediný z kandidátů přednesl projev, na jehož konci se skandovaně tleskalo. Topolánek se otočil na své židli a vztyčeným palcem vyslal k Římanovi jasný vzkaz: slyšel jsem přesně to, co potřebuji a proč jsem si tě vybral.
Říman zdůrazňoval, že se ODS nesmí nechat zlákat k levicovým nebo středovým kompromisům. To je totiž pro občanské demokraty minulost, od které je chce Topolánek odstřihnout. Je to navíc odstřižení od éry Václava Klause.
Teď více doprava
"S nadsázkou lze říci, že s pravicovou rétorikou tehdy ODS usilovala stát se moderní levicovou stranou," míní politolog Martin Fafejta. "ODS by teď měla jít více doprava. Dříve bylo možné pravicovou klientelu uspokojit při privatizacích, ale teď je tato možnost výrazně zúžena a je nutné nabídnout něco jiného," dodává politoložka pražské Vysoké školy ekonomické Vladimíra Dvořáková.
Kvůli názorům "pravice bez kompromisů" hovořili lidé z Topolánkova okolí už několik týdnů před kongresem, že si předseda zařadil na svůj seznam spojenců právě Římana. Jenže tyto postoje nakonec část řadových členů možná přiměly, aby raději Římana odsunuli dál od Topolánka. "Pokud byste kteréhokoliv člena ODS vzbudil třeba o půlnoci, musí na otázku, co soudí o regulovaném nájemném, odpovědět: Je to zločin a pohroma pro všechna města. Stejná musí být i odpověď na otázku o dotacích," říká Říman.
Jenže někteří starostové mají jiný názor než Topolánkův strážce pravicového konzervatismu. "Některé dotace nejsou úplně špatné. Třeba z fondu na rozvoj bydlení se dá udělat leccos užitečného," svěřil se starosta, který však kvůli vztahům s dalšími členy strany nechce zveřejnit jméno. Římana, který prohlašoval, že po převzetí vlády ODS přiškrtí i veřejné rozpočty, nevolil. Topolánek tak svého ideologa do vedení nedostal. Ostatně Říman už tři dny před kongresem upozorňoval, že navenek jednotnou stranu bude rozdělovat postoj části regionálních lídrů a pravicový Topolánkův plán.
Hospodářské noviny, 7. prosince 2004