Média o IL / ODS chce zpřísnit azylové zákony a podmínky pro pobyt cizinců
[12.10.2004]
Bezpečnost
ODS chce zpřísnit azylové zákony a podmínky pro pobyt cizinců
Modrá šance stínového ministra vnitra ODS
Zavést automatický trest vyhoštění pro každého cizince, který se v Česku dopustí úmyslného trestného činu, navrhuje ve svém volebním programu ODS. Stínový ministr vnitra Ivan Langer v programu Modrá šance pro slušné lidi uvádí, že by stát měl omezit počet imigrantů a zpřísnit podmínky pro udělování víz, povolení pobytu a azylu. Za nezbytné považuje změny v imigrační politice i ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek, země by se podle něj ale neměla uzavírat.
Do českého práva by Langer chtěl zavést institut dočasného útočiště pro cizince, kteří do Česka přicestovali z humanitárních důvodů. ODS chce podporovat také integrační programy na pomoc těm azylantům, kteří ochranu "skutečně potřebují". Rozšířen by měl podle něj být na druhou stranu počet důvodů pro vyslovení zákazu pobytu. "Česká republika nemůže být branou otevřenou pro všechny, kdo do ní chtějí vstoupit. Má být otevřena těm, kteří zde chtějí spořádaně žít, pracovat a dodržovat zákony. Naší povinností je bránit se vůči těm, kteří k nám vstupují s jinými úmysly," uvedl Langer v dokumentu.
Novým zákonem chce Langer zpřísnit podmínky udělování azylu podobně, jak to udělaly v 90. letech západoevropské země. Poté, co zúžily okruh osob oprávněných požádat o povolení k dlouhodobému pobytu či azylu, se Česká republika stala pro některé skupiny cizinců z tranzitní země zemí cílovou. Aby do Čech nepřicházeli lidé z "bezpečných zemí", chce Langer zavést možnost projednat zjevně neodůvodněné žádosti o azyl ve zkráceném režimu, přesně stanovit podmínky pobytu účastníka řízení o azylu i azylanta.
"Je nutné zpřesnit a zrychlit azylové řízení, ale také zajistit, aby azylové řízení bylo efektivnější, například tím, že soudy by měly mít pravomoc udělit azyl, a nikoli i několikrát vracet případy uprchlíků k opětovnému rozhodnutí ministerstvu vnitra," řekl Rozumek ČTK.
Česká republika už nyní podle Rozumka patří k zemím EU, které se nejvíce uzavřely žadatelům o azyl, a je pro svůj restriktivní přístup k běžencům často kritizována. "Od roku 2000 do roku 2004 jen 1,2 procenta žadatelů o azyl získalo v Česku povolení k pobytu. Také z tohoto důvodu nebývá Česká republika považována například rakouskými úřady za bezpečnou zemi pro uprchlíky," uvedl k Langrově návrhu.
Nesouhlasí ani s názorem ODS na zaměstnávání cizinců. Podle Langra není možné souhlasit se záměrem vládní sociální demokracie řešit problémy důchodového systému aktivní migrační politikou založenou na masivním přílivu cizinců. Zákon o pobytu cizinců bude muset být podle Rozumka naopak benevolentnější a umožnit efektivnější integraci legálně usazených cizinců v Česku. "Projekt ministerstva práce a sociálních věcí zaměřený na získávání kvalifikované zahraniční pracovní síly je proto vhodným nástrojem řízení migrace a ve svém důsledku i ochrany institutu azylu jako exkluzivního útočiště pro cizince, kteří byli nuceni opustit svou zemi před rasovým, náboženským, národnostním nebo politickým pronásledováním," soudí.
ČTK, 12. října 2004