Média o IL / Langer: Věděl-li Gross o odposlechu Šarapatky, měl by odstoupit
[01.10.2004]
Odposlechy
Langer: Věděl-li Gross o odposlechu Šarapatky, měl by odstoupit
Odposlechy
Mluvčí vlády Věra Dušková ČTK řekla, že Šarapatkovy výroky jsou nesmyslné. Zopakovala, že odposlech povoluje na žádost policie soud. S odposlechem také musí souhlasit lidé, kteří jsou prověřováni na stupeň tajné. Takovou prověrku ale Šarapatka nemá, ani o ni jeho zaměstnavatel nepožádal. O Šarapatkově obvinění informovaly dnešní Hospodářské noviny (HN). Šarapatka podle nich tvrdí, že ho s Grossovým vědomím nechal odposlouchávat bývalý vedoucí úřadu vlády Pavel Přibyl.
Jeho nástupce Aleš Šulc listu Šarapatkovo tvrzení částečně potvrdil. "Vím, že si pan Přibyl nechal zkontrolovat, komu pan Šarapatka volal. Šlo o výpis hovorů, ne o jejich obsahy, pokud vím," řekl HN Šulc. Nedokázal však vysvětlit, jak si mohl Přibyl, který v té době již nebyl ve vládní funkci, tyto výpisy obstarat. Kontrola výpisu účtu podřízených je podle Duškové právem každého šéfa na úřadu. Že by takový výpis mohl Přibyl získat i v době, kdy už úřad nevedl, ale mluvčí považuje za "technicky nemožné".
Langer dnes vyzval Grosse, aby se k obvinění, jež vznesl Šarapatka, jasně vyjádřil. Současně Langer vyzval policii a její vedení, aby neprodleně zahájily šetření, zda a kým byl Šarapatka odposloucháván, na základě jakého podezření, zda byl odposlech schválen a jak se údaje z něho mohly dostat do rukou Přibyla.
Podle dnešních HN byl Šarapatka k 1. říjnu ze své pozice odvolán údajně kvůli reorganizaci, chyběla mu prý také patřičná bezpečnostní prověrka. Jeho místo má zaujmout exministr obrany a Grossův poradce pro bezpečnostní problematiku Miroslav Kostelka. Přibyl rezignoval na místo šéfa úřadu vlády v srpnu poté, co se zvedla kritika proti jeho předlistopadovému působení u pohotovostního pluku komunistického Sboru národní bezpečnosti.
ČTK, 1. října 2004