Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Langer: Věděl-li Gross o odposlechu Šarapatky, měl by odstoupit

[01.10.2004]

Odposlechy

Langer: Věděl-li Gross o odposlechu Šarapatky, měl by odstoupit

Odposlechy

Stínový ministr vnitra ODS a místopředseda Poslanecké sněmovny Ivan Langer si myslí, že premiér Stanislav Gross (ČSSD) by měl odstoupit, kdyby byla pravda, že byl s jeho vědomím odposloucháván šéf sekce předsedy vlády Zdeněk Šaraptka. "Prokáže-li se pravdivost obvinění Zdeňka Šarapatky, že  premiér Gross věděl o tom, že byl jeho telefon odposloucháván, musí z toho (Gross) pro sebe vyvodit jednoznačnou politickou odpovědnost - a to odstoupit," řekl Langer ČTK. Kauza se zřejmě dostane na půdu sněmovny. Podle České televize se totiž Šarapatka kvůli údajným odposlechům obrátil na sněmovní komisi pro kontrolu použití operativní techniky, aby případ prošetřila.


Mluvčí vlády Věra Dušková ČTK řekla, že Šarapatkovy výroky jsou nesmyslné. Zopakovala, že odposlech povoluje na žádost policie soud. S odposlechem také musí souhlasit lidé, kteří jsou prověřováni na stupeň tajné. Takovou prověrku ale Šarapatka nemá, ani o ni jeho zaměstnavatel nepožádal. O Šarapatkově obvinění informovaly dnešní Hospodářské noviny (HN). Šarapatka podle nich tvrdí, že ho s Grossovým vědomím nechal odposlouchávat bývalý vedoucí úřadu vlády Pavel Přibyl.


Jeho nástupce Aleš Šulc listu Šarapatkovo tvrzení částečně potvrdil. "Vím, že si pan Přibyl nechal zkontrolovat, komu pan Šarapatka volal. Šlo o výpis hovorů, ne o jejich obsahy, pokud vím," řekl HN Šulc. Nedokázal však vysvětlit, jak si mohl Přibyl, který v té době již nebyl ve vládní funkci, tyto výpisy obstarat. Kontrola výpisu účtu podřízených je podle Duškové právem každého šéfa na úřadu. Že by takový výpis mohl Přibyl získat i v době, kdy už úřad nevedl, ale mluvčí považuje za "technicky nemožné".

Langer dnes vyzval Grosse, aby se k obvinění, jež vznesl Šarapatka, jasně vyjádřil. Současně Langer vyzval policii a její vedení, aby neprodleně zahájily šetření, zda a kým byl Šarapatka odposloucháván, na základě jakého podezření, zda byl odposlech schválen a jak se údaje z něho mohly dostat do rukou Přibyla.

Podle dnešních HN byl Šarapatka k 1. říjnu ze své pozice odvolán údajně kvůli reorganizaci, chyběla mu prý také patřičná bezpečnostní prověrka. Jeho místo má zaujmout exministr obrany a Grossův poradce pro bezpečnostní problematiku Miroslav Kostelka. Přibyl rezignoval na místo šéfa úřadu vlády v srpnu poté, co se zvedla kritika proti jeho předlistopadovému působení u pohotovostního pluku komunistického Sboru národní bezpečnosti. 

ČTK, 1. října 2004