Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Přepisy diskuzí / Press klub, Frekvence 1

[20.11.2003]

Politika obecně

Press klub, Frekvence 1

Aktuální témata

Moderátor (Petr Šimůnek):

Dobrý večer, právě začíná Press klub. Můj dnešní host býval hodně nadějný politik, aspoň se to o něm říkalo. Teď je, aspoň mě se zdá, tak trochu ve stínu. Je z ODS, je to právník a lékař dohromady a k tomu ještě místopředseda Parlamentu, takže to nemůže být nikdo jiný než Ivan Langr. Dobrý večer.

Host (Ivan Langer):

Dobrý večer.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Jak je to s tím stínem? Vy vlastně jste z toho stínu naposledy vystoupil, když jste vydal knížku Průvodce muže v těhotenství.

Host (Ivan Langer):

Tak to byla taková veselá, humorná knížka, popisující mé zážitky v průběhu těhotenství mé manželky, vydaná s cílem se pobavit, pobavit jí a své přátelé. Ale já jsem vydal ještě jinou, podstatně smutnější, vážnější, tentokrát Černou knihu policejních hříchů a domnívám se, že ta je z celé řady mých aktivit, které by měly potvrzovat to, že jsem sice stínovým minstrem vnitra, ale nikoliv stínem v tom smyslu, že mě není vůbec vidět.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Jak se prodává ta oranžová knížka s tou spermií? Prodává se to vůbec?

Host (Ivan Langer):

No, já ještě nevím, protože ...

Moderátor (Petr Šimůnek):

Za to musíte dostávat honoráře, ne?

Host (Ivan Langer):

No, podle té smlouvy z toho nedostanu asi vůbec nic, protože ta knížka opravdu byla vydána zejména s tím účelem se pobavit a přinést možná trošku radosti svým přátelům. A jestli se bude prodávat, uvidíme, a my jsme jí pokřtili teprve v úterý, takže je ještě příliš brzo na to říkat, jestli je to propadák nebo ne.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Recenze vás odstřelily absolutně, že jste gymnaziální pisálek.

Host (Ivan Langer):

Ano, mám z těch recenzí hroznou radost, protože jestli jsem měl z něčeho strach, tak je to, že stárnu a bude ze mě nerudný dědek, který se neumí radovat a dělat si legraci a jestli mi někdo říká, že jsou to studentské výlevy, tak to je jenom potvrzení toho, že je člověk mladý a že si umí udělat legraci sám ze sebe.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Tak to říká Ivan Langr.

Šestatřicetiletý Ivan Langr absolvoval Lékařskou fakultu University Palackého v Olomouci a vystudoval i práva na Universitě Karlově v Praze. Už od roku 1991 je členem ODS, od roku 1996 je poslancem. Čtyři roky byl místopředsedou ODS a platil za korunního prince. Je místopředsedou Sněmovny, členem mediální komise Parlamentu a stínovým ministrem vnitra za ODS. Ivan Langr je ženatý a má téměř dvouletou dceru Petru.

Tak vy jste sám zmínil tu knížku, tu druhou vážnější, černou knihu české policie, tam jste si vzal na mušku policejního ředitele a ministra vnitra. Co podle vás tihle pánové dělají tak špatně, že si zaslouží, aby Ivan Langr napsal černou knihu?

Host (Ivan Langer):

Tak předně, jestli mohu říct, tu oranžovou knihu jsem psal rád, tu černou knihu jsem psal velmi nerad, protože mi nedělá žádné potěšení kritizovat policii, nebo se domnívám, že je ve věci zájmu nás všech, aby policie pracovala dobře.

Moderátor (Petr Šimůnek):

V zájmu vás samotného, jako stínového ministra, je ukazovat na nedostatky?

Host (Ivan Langer):

Ale já jsem především občan České republiky, veřejný činitel a ten musí mít na mysli při nejmenším to, aby se lidem zde žilo bezpečně, aby se nebáli o svůj život zdravý a majetek. A v té knize já jsem shromáždil roční hříchy policie, setřídil jsem je do různých skupin, jednak podle charakteru těch provinění nebo prohřešků, podle míry její závažnosti a pak jsme je s mým týmem analyzovali a výsledek je podle mě jediný možný a to, že se nejedná už o dílčí pochybení policistů, ale o chyby, které mají systémový charakter a za ty jsou odpovědní policejní prezident Kolář a ministr vnitra Stanislav Gross.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Pojďme se podívat na jednotlivé příběhy a možná, že nám z toho vyjde ta systémová chyba, o které mluvíte. Jak hodnotíte třeba ten poslední příběh z Děčína? Myslím tím příběh, kdy násilník, který znásilnil osmnáct žen, byl chycen, utekl a šel domů do postele a teprve potom ho policisté znovu chytili. Je to jenom lapsus nebo něco, co ukazuje na binec České policie nebo na nějakou systémovou chybu?

Host (Ivan Langer):

Tak hlavně je to obrovská kaňka na dobré práci policie, která tomu předcházela, protože policisté toho člověka museli nejdřív odhalit, zadržet a potom jiní, jejich kolegové možná, tímhle tím svým neprofesionálním přístupem tu jejich dobrou práci degradovali. Tento příběh může mít charakter individuálního selhání dvou, tří policistů, ale domnívám se, že v policii, která by fungovala jako řádně, dobře promazaný hodinový strojek, se něco takového prostě stát nemůže.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Co vy byste dělal, kdybyste byl ne stínový, ale opravdový ministr vnitra a stalo se vám to, co se stalo teď?

Host (Ivan Langer):

No, mohl bych se teďka bít do prsou a říkat, v Belgii, když utekl ten sexuální násilník Detroot, tak odstoupili hned dva ministři. Ale tento případ si myslím, že si žádá hluboké analýzy a prověření toho, jestli opravdu selhal jenom jeden, dva, tři jedinci, anebo jestli systém celý uvnitř třeba toho okresního ředitelství policie nenese závažné vady, které by mohly znamenat, že takovýto případ by nebyl jediný a že by se mohl opakovat.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Je to něco, kvůli čemu je tenhle konkrétní případ, kvůli čemu by měl někdo odstupovat, kdy by měla padat hlava?

Host (Ivan Langer):

Kdyby to byl jeden případ, tak bych si řekl, možná ani ne. Měl by být jasně pojmenován viník, ten viník by měl být potrestán, měly by být přijata opatření, která by zabránila opakování takovémuto případu, ale potíž je v tom, že to není jediný z těch selhání, ke kterým v řadách policie došlo a mě na tom strašně trápí to, že jsou zde tisíce policistů a policistek, který svoji práci dělají dobře a vedle nich existuje určitá skupina, která svým selháním prostě vrhá špatné světlo na celou policii.

Moderátor (Petr Šimůnek):

A když mluvíme o tom odstupování, jak třeba může vůbec ministr vnitra zodpovídat za to, že nějaký, s odpuštěním, trumpeta v Děčíně to udělá tak, že mu uteče zadržený člověk tím, že si zazvoní?

Host (Ivan Langer):

Tady, za tento konkrétní případ určitě nemůže být pohánění k odpovědnosti minstra vnitra. Potíž je v tom, že tento případ není ojedinělý, takovýchto případů, a možná ještě vážnějších prohřešků v minulosti policie, byla celá řada, a když si je setřídíte, když se podíváte například do té Černé knihy policejních hříchů, kterou jsem sestavil, tak vám z toho vyplyne, že to už nejsou ojedinělá selhání. Je jich prostě tak mnoho, mají tak vážný charakter, že už tam musíte nacházet projev systémového selhání.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Policie má nejnižší důvěru obyvatelstva za poslední léta, věří jí asi jenom osmatřicet nebo pětatřicet lidí. Jak na tom Česká policie teď vůbec je a co je podle vás to systémové selhání? Kde je ta chyba?

Host (Ivan Langer):

Ta chyba je ve vytváření dobrého prostředí pro policisty, pro jejich práci na jedné straně ...

Moderátor (Petr Šimůnek):

Čili vysoké platy, příplatky a tak dále.

Host (Ivan Langer):

Nemyslím si, vysoké platy. Já říkám, že by policista měl být dobře motivován proto, aby svoji práci dělal dobře a současně by měl vědět, že jakmile svoji práci nedělá dobře, má nižší plat, nestoupá na služebním žebříčku a jestli selže jednou jedinkrát profesně, potom se s ním policie rozloučí bez nároku na všechny výsluhy a na všechny výhody, které z toho vyplívají.

Moderátor (Petr Šimůnek):

A vám chybí to B?

Host (Ivan Langer):

Mě mnohdy chybí to B, proto jsem například tlačil, aby se do služebního zákona příslušníků bezpečnostních sborů dostalo to ustanovení, které říká, jestli policista se dopustí úmyslného trestného činu a odejde třeba dřív, než je za něj odsouzen, tak v minulosti odcházel s plnými výsluhami. To se teď mění, takže takovýto policista prostě odchází s prázdnou kapsou.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Co byste ještě dělal v Grossově kůži?

Host (Ivan Langer):

No, hlavně bych se snažil nastartovat ten motivační princip. To znamená, dělám svoji práci dobře, mám vyšší plat, než třeba můj stejný kolega, vyplatí se mi vzdělávat, pracovat na sobě, protože potom mohu stoupat po kariérním žebříčku a zejména se mi vyplatí tu práci dělat dlouhodobě dobře, protože potom odcházím do důchodu, a mám za to jakési výsluhové nároky.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Tohle přece Stanislav Gross ví také a dělá proto kroky, aby se to stalo.

Host (Ivan Langer):

Víte, na rozdíl ode mě, který napsal několikero koncepčních materiálů, týkajících se policie a fungování Ministerstva vnitra, Stanislav Gross za celou dobu, co je ministrem vnitra, nic takového veřejnosti nepředložil a já ho podezírám a myslím si, že zcela oprávněně, že tento resort podcenil, že se mu nevěnoval, že se zabýval jinými věcmi a teď za to sklízí, nebo bohužel my všichni, hořké plody.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Vy tvrdíte, že on nemá vůbec žádnou koncepci, jak zlepšovat policii v České republice?

Host (Ivan Langer):

Žádnou koncepci Stanislava Grosse jsem nečetl.

Moderátor (Petr Šimůnek):

A jak vy byste třeba snižoval to, co se týká nejvíc běžných lidí, pouliční kriminalitu?

Host (Ivan Langer):

Je to o přístupu policie, o změně organizační struktury například policie tak, aby se lidově řečeno policisté opravdu více nacházeli na ulicích než ....

Moderátor (Petr Šimůnek):

To přesně ohlásil ministr Gross a policejní prezident Kolář.

Host (Ivan Langer):

No, oni chtějí jenom něco takového dělat, něco takového spouštějí v Praze a musím říct, že moje znalost té takzvané pražské reformy je taková, že tvrdím, bude to dražší, bude to hůř fungovat než dosud a doplatí na to Pražané tím, že policie bude méně akceschopná, než tomu bylo dosud. Takže výsledkem té takzvané pražské reformy, policie bude jenom chaos a menší akceschopnost policie v Praze.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Vy voláte po krku ministra Grosse, to je takové politické volání, protože vy jste opoziční politik a musíte to dělat bez toho, abyste měl vůbec šanci to uskutečnit. Myslíte si, že v současné situaci, kdy se kupí jeden problém policie za druhým, by také měl přijít o křeslo policejní prezident?

Host (Ivan Langer):

Nemohu říct, než že ano. Proto jsem taky tu Černou knihu policejních hříchů sestavil a z analýzy pochybení policie v posledním roce zcela jednoznačně odpovědnost ukazuje i na policejního prezidenta Koláře.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Teď trošku změníme téma a od policie přejdeme k politice. ODS je rok bez svého předsedy, dlouholetého předsedy, někdo mu říká pořád předsedo, pana Klause. Jaká je ODS za ten rok?

Host (Ivan Langer):

Myslím si, že čitelná, jasně vymezená, opoziční, demokratická, pravicová, politická síla....

Moderátor (Petr Šimůnek):

Teď jakoby jste četl volební leták.

Host (Ivan Langer):

A vidíte, můžete všem posluchačům říct, že před sebou žádný takový leták nemám. Myslím, že se Občanské demokratické straně podařilo udělat ten zlom nebo ten přechod, kdy po dlouholetém předsedovi, se kterým ODS byla velmi často a velmi těsně ztotožňována, je v čele nový člověk a myslím si, tak, jak ho mohu hodnotit a hodnotím ho určitě kriticky, tak svoji roli zvládl a i preference Občanské demokratické strany v tuto chvíli napovídají to, že tím dlouhým rozvitým souvětím, jak jsem jí charakterizoval, tak je ODS jako taková i vnímána.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Zkuste teď trošku stručnější odpověď. Je ODS lepší, než byla za posledních let pod Václavem Klausem?

Host (Ivan Langer):

Nevím, jestli lepší, ale určitě zvládla ten přechod pod nové vedení. Myslím si, že ...

Moderátor (Petr Šimůnek):

Je to vedení lepší?

Host (Ivan Langer):

To se těžko hodnotí, protože já jsem byl součástí toho minulého vedení, teď nejsem a kdybych teď říkal, jako je to špatný a měli by to dělat lépe, tak by si mohli mnozí posluchači myslet, že ze mě hovoří nějaká zhrzelost. Ne, myslím si, že svoji roli zvládáme v celku docela dobře, já jen říkám, že nestačí být pasivní a takovou pokřikující opozicí, ale i opozicí srozumitelnou v tom, že vedle toho, co říká, že nechce, co je na vládě špatně, také předkládá jasné a věrohodné alternativy.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Jak byste hodnotil toho vašeho současného předsedu pana Topolánka? Má úspěch, když strana má dvaatřicet procent voličských preferencí?

Host (Ivan Langer):

Tak politika je samozřejmě hodně o osobnostech, ale ...

Moderátor (Petr Šimůnek):

V rozhovorech v novinách se vždycky dává do závorky smích. To teď přesně dělal pan Langr.

Řekl jsem Topolánek a vy jste se začal smát.

Host (Ivan Langer):

Kdybyste řekl Topolánek, tak řeknu, no, tak je to typický valach, já jsem Hanák a mám svého valacha, jako předsedu, rád. Ale chtěl jsem říct, že politická strana je o osobnostech, ale je to především tým. A ODS je silná nejenom svými představiteli v Parlamentu, v Poslanecké sněmovně, v Senátu, ale také svými představiteli na krajích, ve městech a v obcích ....

Moderátor (Petr Šimůnek):

Tím jako kdyby jste říkal, že tým je bezva, ale ten, co ho vede, je nic moc.

Host (Ivan Langer):

Dy jsem řekl, že je to dobrý valach se vším všudy, a že i já, jako Hanák, který se leckdy opovržlivě na Valacha může podívat, říká, že docela dobrej.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Tak dobře. Jaké jsou vaše vztahy s ním? Protože pokud já jsem si mohl všimnout, on vás, jako Hanáka, moc nemusí.

Host (Ivan Langer):

Jejda, teď mi říkáte něco víc, než já vím.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Vy jste si toho nevšim?

Host (Ivan Langer):

Já jsem si toho nevšim. Já považuji naše vztahy za velmi dobré, jak v té osobní, tak i v té profesní rovině a myslím si, že jsem platným členem, teď teda samochvála prý smrdí, ale co jiného mi zbývá, než říct, že se považuji za platného člena stínové vlády.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Třeba nám pan Topolánek zavolá v dotazech posluchačů a řekne nám, jak to je ...

Host (Ivan Langer):

Tak, pane Mirku Topolánku, volej.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Předpovídal se pro letošní rok velmi horký, politický podzim. Vláda se kinklala, vypadalo to, že možná i padne, ale nakonec všechno projela opozice, všechno projela ODS:

Host (Ivan Langer):

Tak nevím, jestli se to dá hodnotit slovem projela. My jsme se pokusili upozornit na to, že vláda podle našeho přesvědčení vládne velmi špatně, pokusili jsme se vyvolat, a to jsme také vyvolali, hlasování o důvěře, počty v Poslanecké sněmovně jsou jasně dány a ač ta vláda je rozkolísaná a vládne chaoticky a špatně, přesto ten pocit ohrožení zřejmě u koaličních poslanců a poslankyň zvítězil, takže se navzájem podrželi.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Znamená to, že téma svrhnout Špidlovu vládu je u ledu, že už se o to nebudete snažit?

Host (Ivan Langer):

Nemělo by to být samoúčelné snažení, tedy svržení pro svržení. Pokud svrhnout vládu, tak podle mne s jasnou vizí dalších kroků a podle mne by této zemi, a nám všem a já se považuji zejména za normálního občana, který chce žít v zemi, kde teda si žije dobře, prospělo, kdyby v čele této země byla jiná vláda a schopnější vláda, než je tato.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Vy osobně byste chtěl předčasné volby? Protože jiná cesta k tomu není.

Host (Ivan Langer):

Ano, a já považuji předčasné volby jako jedno z možných nejlepších řešení, protože obávám se, že čím později tato vláda bude vystřídána, tím hůř pro nás pro všechny.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Budete třeba na toto téma mluvit na nadcházejícím kongresu ODS, který je v Luhačovicích už tento víkend?

Host (Ivan Langer):

Předpokládám, že ano, předpokládám, že celá řada příspěvků se bude kriticky věnovat současnému stylu a charakteru vládnutí této vlády. Já sám bych chtěl spíše hovořit o ODS a o tom, abychom nečekali s otevřenou náručí, že nám ten úspěch jaksi sám spadne do ní, ale že je potřeba pro úspěch, a už i vzhledem k těm vysokým preferencím a důvěře, kterou máme, také něco konkrétního dělat.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Ten kongres nebude volební, to znamená, že bude tam chybět taková ta jiskra toho boje. O čem vůbec bude?

Host (Ivan Langer):

No, bude podle mě jednak o bilancování ročního působení v opozici a tady si myslím, že každá politická strana by měla využít pobytu k opozici k tomu, aby se jakoby znovu zformovala a nabrala síly, trochu osvěžila své programové teze a zejména se dobře připravila na možnost, že jednoho dne bude ve vládě. Jestli jsme teď něčeho svědky, tak ale absolutně nulové profesionality v tom základním výkonu administrativy tohoto státu a pořád tvrdím, že tato vláda není odborně dostatečně způsobilá a připravená na to, aby zodpovědně a prospěšně vládla.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Vy určitě nebudete sám, kdo na tohle téma bude na kongresu mluvit. Jakou váhu má vůbec teď hlas Ivana Langra, druhdy velmi poslouchaný?

Host (Ivan Langer):

Takovou, jak to on sám dokáže, jak si to zaslouží, jak se dokáže jakoby probojovat a to ne ostří a tvrdostí svých loktů, ale spíš silou a vahou argumentů, které přednese a já se považuji za platného, viditelného člena stínové vlády. Dlouhodobě už pět let se věnuji problematice vzdělávání a propagace liberálně konzervativních myšlenek v naší liberálně konzervativní akademii CEVRO a to je pro mě ten běh na dlouhou tra, protože politika přináší chvilku úspěch, chvilku neúspěchy a sprinter podle mě nemá šanci.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Já se ptám také proto, protože na tom programu kongresu jméno Ivan Langr skoro vůbec nikde nefiguruje. Jsou tam jména jako Tlustý, Bartoš a já nevím, kdo ještě, ale že by vy jste s něčím přišel, tak to nevypadá podle programu.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Tak to možná vychází zatím z výsledků práce stínové vlády, a ze schválených již koncepčních materiálů jednotlivých stínových ministrů. Já jsem v této fázi zpracoval analyticko kritický pohled na fungování Ministerstva vnitra a policie, a na jaře je řada na mě, abych předložil i já svůj koncepční materiál o tom, jak by mělo vypadat Ministerstvo vnitra a policie, hasičský záchranný sbor, integrovaný záchranný systém v případě, že bychom...

Moderátor (Petr Šimůnek):

Vy čekáte na svoji šanci vystoupit na jaro.

Host (Ivan Langer):

Ne, to není otázka šance nebo čekání na šanci vystoupit. Já na kongresu vystupovat budu, ale to schvalování a projednávání těch koncepčních materiálů má jakési pořadí a já přijdu na řadu na jaře. Možná by bylo optimální spojit ten můj materiál s měsícem bezpečnosti, což je duben.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Ještě trošku politiky. Mění se nějak strategie ODS teď, když v čele KDU ČSL už není Cyril Svoboda, ale Kalousek?

Host (Ivan Langer):

Nemyslím, že by se měla měnit strategie, ale nezastírám, že jméno nového předsedy je přinejmenším pro mě alespoň příslibem možné seriózní spolupráce v budoucnosti. V případě bývalého předsedy lidovců ta šance a ten příslib byl prakticky nulový.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Není to tak, že když vám víc naslouchá pan Kalousek, že mohou být jednak rozdány karty a že třeba s lidovci byste mohli svrhnout tu vládu?

Host (Ivan Langer):

Já myslím, že pan Kalousek je dostatečný samorost a lidově řečeno tvrďák, který si nenechá do své politiky, do svých ambicí mluvit opoziční stranou, ale pokud se podíváte na jeho programové teze, se kterými vychází, tak ač se s mnohými shodnout nemůžu, tak přinejmenším se objevuje celá řada nových vztyčných bodů, které tu možnou spolupráci činí pravděpodobnější.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Ale to, že byste spolu s ním svrhli tuhle vládu, to nepředpokládáte?

Host (Ivan Langer):

Nepředpokládám.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Jestli jste někdy vidět, pane Langr, v politice, tak je to kromě kritiky policie také sféra médií, televize a tak dále. Teď se hodně diskutuje o tom, jestli Česká televize, potažmo i Český rozhlas, mají dále zvyšovat koncesionářské poplatky a jestli mají mít na svých frekvencích reklamu. Jak vy to vidíte?

Host (Ivan Langer):

Jenom drobná reakce, asi jsem vidět v této oblasti a je to dáno tím, že se problematikou médií dlouhodobě zabývám i na profesní úrovni. Přednáším obor média a právo na právnické fakultě, takže to beru jako součást své profese. Koncesionářské poplatky a veřejnoprávní instituce. Já jsem byl příjemně překvapen tím posledním jednáním mediální komise v České televizi zejména tím, že po období takového opíjení nás rohlíkem nový generální ředitel a zejména nový ekonomický ředitel před nás předložili tvrdá, možná velmi smutná, fakta a čísla, které zpochybňují jakoby úspěšnost těchto, bývalého ředitele se dvěma platy a teď je myslím přesně čas na vážnou diskusi, ale ne jenom navyšovat koncesionářské poplatky ano, či ne, ale zamyslet se nad celým systémem fungování české mediální scény znovu, tedy jaksi koexistence veřejnoprávních médií a soukromých médií, míra závislosti veřejnoprávních médií na reklamě, má-li reklama být v těchto médiích či nikoliv. Poplatky se mohou zvyšovat pouze za situace, kdy přesvědčení zákonodárců, kteří jsou za to zodpovědní, protože výše koncesionářských poplatků je stanovena zákonem, bude jednoznačné, že obě dvě tyto instituce, jak Český rozhlas tak Česká televize, již provedly svoji vnitřní hlubokou reformu, která říká, ano, zbavili jsme se nehospodárností, ušetřili jsme všude, kde jsme ušetřit mohli a to nejenom v té programové části a nyní je výsledek takový, že chceme-li, aby tyto instituce plnily svoji roli v médií veřejné služby, je třeba tomu dát jakési finanční zázemí.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Jenže to chce čas, aby vás o tom asi přesvědčili. Ale generální ředitel Janeček říká, že potřebuje poplatky zvýšit teď nebo bude vysílat brak.

Host (Ivan Langer):

To je jeho názor, se kterým já zcela nebo úplně souhlasit nemohu, já jsem také navrhl vytvoření té pracovní skupiny, která by se zamyslela zaprvé možností vůbec sloučení Českého rozhlasu a České televize v jednu instituci...

Moderátor (Petr Šimůnek):

K čemu by to bylo dobré?

Host (Ivan Langer):

No, přinejmenším v úspoře provozních nákladů. Podíváte-li se na to, že obě dvě tyto instituce sami vybírají koncesionářské poplatky a Českou televizi to stojí ročně zhruba sto osmnáct milionů korun, jenom to, co musí zaplatit za to, že Česká pošta pro ně vybere, tak si myslím, že v té synergii je celá řada vnitřních úspor. To je první a druhý úkol je provést opravdu analýzu toho systému, zda by nemělo být lepší a prospěšnější jak pro soukromá, tak pro veřejnoprávní média, kdyby se ty světy oddělily i finančně, tedy veřejnoprávní by byly financovány výhradně koncesionářskými poplatky a soukromým médiím by zůstala reklama.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Ale to by znamenalo, kdyby na České televizi a na Českém rozhlasu neběžela žádná reklama, že by se poplatky musely zvednout v celku enormně. Myslíte, že by to bylo vůbec únosné pro české občany, aby platili o tolik víc?

Host (Ivan Langer):

Nemyslím si, že Enormně.. Neumím to přepočítat teďka na ten měsíční poplatek, ale myslím si, že to souvisí s tím, co očekáváme od médií veřejné služby, a já vidím v závislosti na reklamě velké nebezpečí a to nebezpečí spočívající v komercionalizaci jejich vysílání a v to, že z obrazovek například veřejnoprávní televize na nás půjdou americké seriály a americké filmy, které se normálně vysílají pouze v komerčních televizích.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Vy říkáte, že proto, aby se reklama vůbec do těch televizí dostala, se veřejnoprávní televize honí za sledovaností ....

Host (Ivan Langer):

Ano, musí se podbízet sledovaností, aby ten balík reklamní byla schopná naplnit a leckdy to může být, a podle mého názoru i bývá, na úkor toho poslání, které Česká televize má.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Nehrozí tam druhý extrém, že na tu televizi, kterou si všichni budeme platit, se nebude dát dívat, a že se na ní vůbec nikdo dívat nebude, když nebude vůbec sledovat to, jestli se na ní někdo dívá?

Host (Ivan Langer):

Tak toho se nebojím, ale opravdu i u nás v řadách poslanců ODS existují názory takové, že by veřejnoprávní televize a rozhlas vůbec neměly být ...

Moderátor (Petr Šimůnek):

To jsem neřekl, já jsem řekl něco jiného.

Host (Ivan Langer):

Já jenom popisuji spektrum těch názorů. Potom existuje názor, že když koncesionářské poplatky, tak ne povinně, ale dobrovolně, nech platí ten, kdo se na to vysílání dívá. A mezi těmito velmi protichůdnými názory musíte hledat nějaký optimální kompromis, v mém případě je to v rámci systému oddělení tedy toho systému fungování a financování veřejnoprávních médií a soukromých médií.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Zpátky k té mé otázce. Existuje pro vás nějaká hranice, kolik lidí se musí na tu veřejnoprávní televizi dívat, aby měla vůbec smysl? Protože její podíl dlouhodobě pořád klesá.

Host (Ivan Langer):

Tak například Četnické humoresky já považuji za jeden z nejlepších projektů, které v poslední době v České televizi vznikly. Neumím říct tu hranici, jestli dvacet procent, jestli pětadvacet procent, ale ...

Moderátor (Petr Šimůnek):

Já se spíš ptám na to, jestli je deset procent nebo patnáct, jestli to má ještě smysl.

Host (Ivan Langer):

Kdyby sledovanost veřejnoprávní televize spadla na jednociferné číslo, tak potom si myslím, že je nejvyšší čas se zamyslet, zda taková instituce má vůbec smysl.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Jak se vám zatím líbí ten nový generální ředitel České televize?

Host (Ivan Langer):

Tak já jsem spíš na ženské než na chlapy, takže se mi pan Janeček v tomto smyslu příliš moc nelíbí ...

Moderátor (Petr Šimůnek):

Víte, že jsem si to myslel? Ale já jsem myslel, jak se vám líbí jako ředitel České televize?

Host (Ivan Langer):

Ty jeho kroky, které zatím podnikl, působí velmi nadějně, slova, která říkal, působí věrohodně, teď chci jen vyčkat, a proto jsme rozhodnutí například o koncesionářských poplatcích odložili na jaro, teď je třeba vyčkat, jestli to, co říká, opravdu bude dělat nebo ne.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Jak se mu vůbec podařilo dostat mediální komisi přímo do České televize, aby vám demonstroval, jak je to smutné, že musí rušit studio?

Host (Ivan Langer):

Velmi snadno. Já už jsem, ač relativně mlád, tak jako člen mediální komise v České televizi byl několikrát, takže to není zas taková výjimka. Pravdou je, že v tomto volebním období jsme tam byli poprvé.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Byl to od něj dobrý trik, že vás dostal přímo tam?

Host (Ivan Langer):

Nemyslím, že by se jednalo o trik. Prostě bylo to pro ty kolegy, kteří Českou televizi takhle ze vnitř neznají, to bylo určitě něco dobrého.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Tak to říká Ivan Langr, muž, který bude nyní odpovídat na vaše otázky. Dobrý večer v Press klubu, ptejte se Ivana Langra.

Dotaz volajícího:

Dobrý večer. Mě se líbí pan Langr, že se v české politice objevuje trochu humoru a myslím si, že je to dobrá zbraň proti škarohlídům a taky trošku dementním lidem a tak. Pane poslanče, kdyby náhodou ODS teda zvítězila, tak udělali byste něco s tou přebujelou byrokracií? A co se týče televize, často sleduji slovenskou TA3. Já se vůbec nedivím, že Slováci jsou tak pokrokový a derou se dopředu, i když to kdekdo popírá. Jejich zákony tomu odpovídají, že jsou před námi. Je naděje, že by taky u nás byla taková nějaká stanice, která by lidi informovala?

Host (Ivan Langer):

Tak já se na TA3 dívám velmi často, protože mám kabelovou televizi a považuji to za velmi úspěšný a prospěšný televizní kanál, a velmi bych si přál, aby takovýto informační kanál fungoval i v České republice. Byrokracie, je to přesně ten problém, o kterém my hovoříme dnes a denně, a my jsme šli do voleb s volebním programem razantní výrazné redukce administrativního aparátu státu. Bohužel se nám nepodařilo získat dostatečnou podporu, ale budeme to zkoušet znovu, protože si myslím, že je potřeba začít u legislativní střídmosti, nebo každý zákon, který přijímá tato vláda, svým způsobem produkuje nové a nové úředníky a nevím, jestli jste si všimli toho čísla, této vládě se opět podařil další úspěch v tom negativním slova smyslu. Půl milionu nezaměstnaných má tato země, přes dvě stě padesát tisíc státních zaměstnanců a to je opět smutný rekord.

Dotaz volajícího:

Dobrý večer. Já bych se chtěla zeptat pana Langra, jestli si myslí, že je v pořádku, když bývalý příslušníci STB a vůbec policie, dostávají za výsluhu peníze, když je státní kasa prázdná.

Host (Ivan Langer):

Zásadně s tím nesouhlasím, a nespokojuji se jenom s tím nesouhlasem, ale také, když už jsem zde zmiňoval onen služební zákon příslušníků bezpečnostních sborů, tak tam jsem já podával pozměňovací návrh, který měl odstranit výplaty výsluh právě bývalým příslušníkům státní bezpečnosti. Bohužel hlasy poslanců sociální demokracie a KSČM, kterých je v Poslanecké sněmovně většina, tento pozměňovací návrh nebyl schválen. Nicméně mohu slíbit, že v tomto svém úsilí vytrvám.

Dotaz volajícího:

Dobrý večer. Já jsem se chtěl zeptat. Vy si myslíte, pane Langr, že ODS vyřeší tu situaci, kterou tady způsobila v čele s tím hlavním škůdcem na Hradě?

Host (Ivan Langer):

No, to je velmi častá připomínka směrem k Občanské demokratické straně. Já jenom předesílám, že ODS od roku 1997 ve vládě není, že v období, kdy vládla, si můžete srovnat s tím, jak se úspěšně v uvozovkách daří vládám sociální demokracie a jenom jednoduchá čísla, za období vlád ODS rozpočet nehospodařil s takovým gigantickým státním dluhem, že nezaměstnanost byla poloviční než je dnes, a když si srovnáte tato čísla, tato fakta, potom nemůžete dospět k jinému závěru, že působení Občanské demokratické strany bylo pro celou zemi podstatně prospěšnější, než je třeba působení sociální demokracie.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Přesto si to spoustu lidí nemyslí.

Host (Ivan Langer):

To já respektuji. Já se jen snažím polemizovat nikoliv jenom pocity, ale čísly.

Dotaz volajícího:

Dobrý večer. Pane poslanče, já jedu z Ostravy na Prahu a zažil jsem dost šílenou bouračku před Novým Jičínem a vyzkoušel jsem, jak integrovaný záchranný systém funguje v praxi. Deset minut si mě posílala sanitka s hasičema a policajtama mezi sebou jak horkej brambor a mezi tím bohužel ten těžce zraněnej člověk zemřel. Takže jsem se chtěl zeptat, když byste se stal ministrem vnitra, co uděláte s tím záchranným systémem, aby když člověk zavolá, tak aby deset minut nečekal? A druhá věc, jsem z řad podnikatelů a myslím si jednu věc, že jestliže tato vláda bude ještě rok tímto způsobem vládnout, tak padesát, možná šedesát procent firem se zaregistruje na Slovensku, kde se jasně zprůhlednily daňový zákony, kde je jednotná rovná daň stejně, jako jí navrhovala ODS a dokonce dneska už je to tak daleko, že budou mít od 1.ledna jednotnou sazbu daně z přidané hodnoty, čímž se zabrání daňovým únikům.

Host (Ivan Langer):

Tak k té otázce druhé nemohu, než podpořit přání, aby stejně jednoduchý daňový systém, spočívající na rovné dani přiměřeně nízké, byl i v České republice. Podle našich propočtů je to přesně ten systém, který stimuluje lidi k podnikání, stimuluje k aktivitě, říká jim, že se vyplatí prostě něco dělat, protože za to není nepřiměřeně potrestán daňovým systémem. Určitě o to usilovat budeme a tady třeba, když jsme hovořili o panu předsedovi Kalouskovi, tak je otázka, nakolik by se nám například při spolupráci se stranou lidovou tento systém prosadit podařilo. My o to usilovat budeme. Integrovaný záchranný systém. Myslím, že jste si dobře všiml, že priority své práce jako stínového ministra vnitra, případně i reálného minstra vnitra, nevidím jen v práci policie jako takové, ale úmyslně jsem zdůraznil i integrovaný záchranný systém. Prostě v tom vládne v tuto chvíli bohužel chaos a to chci napravit.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Máme tady kupu mailových dotazů. Jak byste hodnotil činnost České tiskové kanceláře a jak byste jí srovnal s Českou televizí?

Host (Ivan Langer):

Mám trochu pocit, že i Česká tisková kancelář je stranou pozornosti, myslím, že by se měla vyřešit podstata jejího fungování, kdy je to veřejnoprávní instituce na straně jedné, ale současné žije výhradně a pouze z toho, kolik zpráv prodá a bohužel, a je to tedy můj subjektivní pocit a nedělám si patent na rozum, mám pocit, že v poslední době se i její zpravodajství více bulvarizuje a je to asi dáno tou přirozenou snahou prodávat více informací. Myslím si, že to je škoda.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Další mail, zajímalo by nás, zda je pravda, že v Olomouci pronajímáte nemovitost za více než sto tisíc měsíčně?

Host (Ivan Langer):

No, mám dům v centru města Olomouce, na který jsem si vzal pětimilionovou hypotéku a tuto hypotéku splácím z pronájmu obchodních a nebytových prostor a každý si může najít mé daňové přiznání, ze kterého vyplívá, že ročně na tom nájmu vydělám zhruba milion korun. Ale vedle toho taky platí, že dvacet let budu splácet tu hypotéku. Takže platím daně a shodou okolností jsem si spočítal, kolik zaplatím na daních z té nemovitosti i ze své práce z advokátní kanceláře, srovnal jsem si to se svým platem poslance a je to nula nula. Takže nežiji na úkor daňových poplatníků.

Dotaz volajícího:

Dobrý večer. Chtěl bych se zeptat, proč zvyšujete poplatky za rozhlas? Já si myslím, že ten poměr mezi rozhlasem a televizí je hrozně malý, protože v televizi byste vy dva museli být teď nalíčený, museli byste být v obleku a teď tam můžete sedět třeba ve slipech. Ta televize je hrozně moc nákladná a rozhlas, ty to mají velice jednoduchý a já když to vidím, co tam se sype, jestli jste nad tímhle přemýšleli. A druhá věc, chci se zeptat. Třeba na ODU, vašeho bývalého koaličního partnera. Ta má dluh, její fešáci sedí v Senátu, pobírají gáži. Proč nemají třeba exekuci jako každý normální, kdo dluží tomuhle státu těžký peníze? Tady je klid po pěšině.

Host (Ivan Langer):

Ten dotaz druhý, ten dluh je na právnickou osobu, to znamená, Občanská demokratická aliance tam sedí sami za sebe. Myslím si, že pokud by cítili určitou míru odpovědnosti za to, co ODA v tomto smyslu udělala, pak si myslím, že by měli přispívat na umoření toho dluhu. A dotaz první se týkal Českého rozhlasu. V žádném případě není rozhodnuto o navyšování koncesionářského poplatku, ani v rozhlase, ani v televizi.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Může to být tak, že bude jenom v televizi?

Host (Ivan Langer):

Neumím to teď odhadnout, faktem je, že novelu zákona o Českém rozhlase jsme uložili Českému rozhlasu zřízením nových krajských studií a posílení regionálního zpravodajství a z toho určité nové náklady oproti minulosti vznikly.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Co říkáte dotazu, co kdyby se koncesionářské poplatky vybíraly podle počtu diváků v domácnosti?

Host (Ivan Langer):

Já bych si přál, aby alespoň tak na zkoušku fungovalo placení koncesionářského poplatku na základě dobrovolnosti, tedy každý, kdo se na Českou televizi dívá, tak koncesionářský poplatek zaplatí. Já se přiznávám, že se občas i dívám, takže já bych ho zaplatil a tím bysme získali velmi jasnou zpětnou vazbu o tom, nakolik Česká televize je zajímavá pro české občany a nakolik ne.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Myslíte si, že v Česku by někdo dobrovolně něco platil?

Host (Ivan Langer):

Já jsem přesvědčen o tom, že je tady strašná spousta poctivých lidí, kteří ten koncesionářský poplatek zaplatili.

Moderátor (Petr Šimůnek):

Tak to byl Press klub. Děkujeme, pane poslanče, že jste k nám dnes přišel.

Host (Ivan Langer):

Já také děkuji.