Přepisy diskuzí / Diskusní pořad ČT1 "ŠPONA"
[01.03.2003]
Bezpečnost
Diskusní pořad ČT1 "ŠPONA"
V pátek 7. března, v den 150. výročí narození T.G. Masaryka, se složením prezidentského slibu stane Václav Klaus oficiálně českým prezidentem. Prezidentem, kterého jedni vítají s obrovskou radostí a se zadostiučiněním, jiní s rozpaky a jen s obtížně skrývanými obavami. Ale stal se prezidentem zaslouženým. Dokázal vyhrát devět kol dramatického seriálu prezidentských voleb. Vládní koalice přes nadlidskou snahu nedokázala proti němu postavit soupeře, který by Klause pokořil. Proto druhým českým prezidentem je nakonec politik s jednoznačnou stranickou orientací, s výrazně pravicovými politickými postoji, s mnohokrát definovanými ekonomickými představami a s vyhraněnými názory na vše, nač byl tázán. A také především politik, který se vždy a ve všech funkcích, které zastával, prezentoval jako velmi silná, sportovně založená, vůdčí osobnost, svojí autoritou často přesahující i význam funkce, kterou Václav Klaus zastával. Nyní tedy bude českým prezidentem. Václav Klaus stihl za 13 let politické kariéry hodně. Jen namátkou: založil silnou ODS, rozjel transformaci hospodářství, rozdělil úspěšně federaci. Jako předseda strany dvakrát vyhrál a dvakrát prohrál volby. Musel rezignovat ve vážné krizi, podepsal kontroverzní opoziční smlouvu. Nyní se stal prezidentem. Jaký bude?
Moderátor (Jakub Železný):
Uvidíme, jaký bude. Vám samozřejmě přeji příjemné odpoledne. Začíná Špona, diskusní pořad České televize. Máme nového prezidenta, i když pro právní experty vlastně ještě prezidentem není, protože prezidentem se Václav Klaus stane až v okamžiku, kdy bez výhrad složí prezidentský slib. Určitě by mě opravili mí dva dnešní hosté, kteří jsou právníci. Vicepremiér a ministr spravedlnosti Pavel Rychetský, dobrý den.
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Hezký den.
Moderátor (Jakub Železný):
A místopředseda Poslanecké sněmovny Ivan Langer, i vám dobrý den.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Dobrý den.
Moderátor (Jakub Železný):
Pavel Rychetský zástupce ČSSD, Ivan Langer samozřejmě z ODS. My jsme do dnešní Špony chtěli pozvat zvoleného prezidenta republiky Václava Klause, ale vzkázal nám, že dnes má úplně jiný program, ale věřím, že dnešní, řekněme, prezidentská Špona bude pro diváky zajímavá. Nemáme jednoho hlavního hosta, ale po celou dobu budou debatovat oba dva pánové. Pane Rychetský, nejprve na vás. Jak vy, jakožto představitel v té prezidentské volbě neúspěšné vládní koalice, vnímáte zvolení Václava Klause?
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Já považuji za pozitivní, že ČR má prezidenta. Už mnohokrát jsem vyjádřil i veřejně, že není pochyb o tom, že všichni kandidáti, kteří se tam vystřídali, Václava Klause nevyjímaje, byli způsobilými kandidáty a myslím, že Česká republika má prezidenta, který ji bude důstojně reprezentovat, to je jedna stránka věci. Druhá stránka věci je, že skutečně vládní koalice, a to tady bylo správně řečeno, nedokázala opakovaně vygenerovat kandidáta, kterého by také byla schopná podpořit. Z hlediska jakési logiky parlamentní demokracie zvolení menšinovou opozicí prezidenta znamená, že vládní koalice nejenže není nejednotná, ale že tedy část vládní koalice vlastně volí kandidáta opozice.
Moderátor (Jakub Železný):
O tom bude ještě řeč v dnešní Šponě. Já jsem se vás chtěl zeptat přímo konkrétně na osobu Václava Klause. Vy se s ním znáte dlouhá léta, tykáte možná jako jediný představitel politického pruhu nebo jako jeden z mála představitelů si s ním tykáte. Vy osobně jste se nechal slyšet, že si ho umíte představit jako prezidenta, ale že byste ho rozhodně nevolil. Takže, jenom váš komentář k jeho osobě.
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Já jsem s Václavem Klausem od počátku byl v Občanského fóru, byli jsme v té federální vládě z prvních svobodných voleb. Myslím si, že to byla vláda, která udělal největší posun, protože to byly první posuny hned po pádu komunismu v této zemi. Není pochyb o tom, že jde o člověka pracovitého, nesmírně schopného, a to co já jsem vždy říkal, říkal jsem to i včera tady kolegovi, o člověka, který má odpovědnost za stát. Svým způsobem byla jednou z chyb vládní koalice, že po volbách loni v létě nenavázala tím způsobem, aby dostal takovou státní funkci, ve které má odpovědnost za stát, například předsedu Poslanecké sněmovny.
Moderátor (Jakub Železný):
Nyní tu funkci má. Vás, pane místopředsedo, se ptát, jaký bude Václav Klaus prezident, je možná trochu zbytečné, i když je pravda, že vy osobně jste s ním měl v poslední době spory, to si asi nebudeme zakrývat.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Spory jsou jedna věc, ale druhá věc je, že já musím říci, že se nám podařilo jako opoziční straně, ODS, prokázat na rozdíl například od vládní sociální demokracie, že i přes eventuální rozpory, odlišnosti osobních postojů, jsme schopni táhnou za jeden provaz a jsme schopni svého kandidáta jako doslova jeden muž a jedna žena podpořit, takže já mám radost samozřejmě, že je Václav Klaus prezidentem jako člen ODS a mám radost také jako člen Parlamentu ČR, že i přestože to nebylo jednoduché, tak se podařilo dostát tomu úkolu, který parlament má z Ústavy, a samozřejmě jsem rád i jako občan ČR, přestože Václav Klaus je takový, jaký je, a osoba svých názorů a velmi razantních postojů, tak přesto jsem přesvědčen stejně jako pan místopředseda vlády, že to bude dobrý prezident, který bude schopen zastupovat 10 milionů občanů ČR.
Moderátor (Jakub Železný):
Já jsem se ale i pana místopředsedy ptal na jeho osobní vztah k Václavu Klausovi. Ten váš jsem naznačil a vy jste se tomu samozřejmě vyhnul, takže se ptám ještě jednou. Váš osobní vztah k Václavu Klausovi určitě prošel řadou změn. Nedávno jste na kongresu nesl velikou známku, prezidentskou známku Václava Klause, to znamená, že vaše vztahy už se vyčistily, protože opravdu nebyly dobré nebo alespoň to tak vypadalo?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Já jsem nikdy nezapíral, že jsme měli na celou řadu věcí rozdílné názory, občas to velmi zajiskřilo mezi námi, ale to jsou věci, které člověk musí v klíčových situacích umět dát stranou a pro mě byl Václav Klaus kandidátem ODS a já jsem člen ODS, takže jsem ho volil a neměl jsem s tím sebemenší problém, naopak měl jsem velkou radost, že byl zvolen.
Moderátor (Jakub Železný):
Reprezentuje Václav Klaus většinový proud názorů ve společnosti? Bude skutečně podle vás tím svorníkem, takovým svorníkem, jaký by prezident měl být, jak on sám deklaruje?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
On zůstane sám sebou, a to budiž nám jistotou a argumentem, protože to je dobře.
Moderátor (Jakub Železný):
Myslíte si, že zůstane sám sebou? Umíte si představit, že by se člověk, kterému je přes 60 let, dokázal změnit?
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Já musím říci, že za těch 10, 12 let působení ve vrcholové politice se změnil a někdy dost výrazně. Samozřejmě nevím, jestli je autentickou změna, když se podíváme na tři projevy Václava Klause a smekám klobouk, jeden byl lepší než druhý, tak se v nich objevily slova, která jsem z úst Václava Klause nikdy neslyšel. V prvém projevu použil termín pokora, v druhém projevu hovořil o sociální dimenzi tohoto státu, o sociální politice.
Moderátor (Jakub Železný):
Jinými slovy, ta změna, kterou vy jste říkal, že zůstane svůj, tak vy té změně přesto věříte?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Ne, moment. Já jsem chtěl říci, že jako člověk nepochybně zůstane sám sebou, ale on byl člověk a myslím, že pan místopředseda vlády si to pamatuje z dob společného fungování ve federální vládě, když byl Klaus premiér, když byl předsedou Poslanecké sněmovny, že dokázal hrát tu politickou roli, která mu byla přisouzená, a jako například předseda Poslanecké sněmovny myslím vystupoval v té funkci vysoce nadstranicky, přestože v té době byl předsedou nejsilnější opoziční politické strany.
Moderátor (Jakub Železný):
Dobře. Pánové, pojďme teď trošku do zákulisí té prezidentské volby nebo těch několika prezidentských voleb. Jedna ze základních otázek zní, kdo vlastně Václavu Klausovi hlas dal, kdo mu hlas nedal, zkrátka v příštích minutách se zaměříme na domácí politickou scénu a na to, jak ji prezidentská volba poznamenala.
Václav Klaus získal při volbách hlasy zřejmě ze všech politických stran a přitom se donedávna tvrdilo, že je politikem pro jiné strany kromě ODS nevolitelným. Znamená Klausův zisk hlasů i z jiných stran krizi na politické scéně? Neskrývají se za nimi dokonce Klausovy sliby nebo jsou tyto hlasy důkazem toho, že nenašli tak významnou osobnost?
Moderátor (Jakub Železný):
Čili, pánové, co rozhodlo podle vás o zvolení Václava Klause? Co mu přineslo vítězství podle vás? Vy jste tvrdil po té druhé volbě, že Sněmovna a Senát ani na potřetí prezidenta nezvolí, a nakonec se tak nestalo.
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Ano, tady byl můj odhad zcela špatný. Já jsem dokonce tvrdil i po druhém kole této třetí volby...
Moderátor (Jakub Železný):
Té včerejší?
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Ano, včerejší. Ten zásadní obrat, a to si myslím, že je skutečně věcí zejména žurnalistů, aby analyzovali, protože není prostě pochyb o tom, že rozhodnutí o zvolení Václava Klause prezidentem, když to řeknu diplomaticky, bylo rozhodnutí sjednocení opozice v parlamentu.
Moderátor (Jakub Železný):
Kdybyste to měl říci nediplomaticky?
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Když to neřeknu diplomaticky, tak je to prostě jasné. Václav Klaus dostal jasně hlasy klubu KSČM. Kromě toho, a to i když je tajná volba a všechno se může nazvat spekulací, tak prostě si umíme spočítat, že těch hlasů bylo dohromady 99, protože jak jsme slyšeli, ODS hlasuje jako jeden muž a jako jedna žena, s 41 komunisty to je 99, ale těch hlasů bylo 109.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Dokonce 115.
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Tak je naprosto nepochybné, že dostal nejméně 10 hlasů z vládní koalice.
Moderátor (Jakub Železný):
Nejméně 16 hlasů.
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Mluvíme o sněmovně, ne špatně to říkám, taktika. Tam se nehlasuje o tom, kdo bude zvolen prezidentem, ale kdo postoupí a nepostoupí, ale ve třetím kole bez nejmenších pochyb musel dostat nejméně 10 hlasů z řad vládní koalice, a když se podíváme ještě na ty další hlasy z Poslanecké sněmovny, které nedostal nikdo, tak nejméně 24 poslanců z vládní koalice nevolilo kandidáta vládní koalice.
Moderátor (Jakub Železný):
Navíc ještě stále vycházíte z předpokladu, že všichni komunisté volili Václava Klause.
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
A to ještě vycházíme z předpokladu, který samozřejmě nemohu dokázat.
Moderátor (Jakub Železný):
Váš komentář, pane Langer?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Tak, já nevěřím tomu, že by všichni členové poslaneckého klubu KSČM hlasovali pro Václava Klause.
Moderátor (Jakub Železný):
Ale v kuloárech jsem nepotkal jediného, který by to popíral. Přiznali to.
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Oni to ale přiznali. Předseda Grebeníček to jasně řekl ve svém projevu.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Já, když jsem počítal v těch jednáních se svými kolegy z obou komor, tak jsem měl pocit, že jednu chvíli má Václav Klaus asi 250 hlasů, a tak odlišme to, co říkají ti lidé z očí do očí, jak se potom zachovají při vhazování volebního lístku. Já myslím, že jednoduchá teze platí a ta je rozhodovat nejednotnost koalice jako takové, nejednotnost uvnitř jednotlivých koaličních stran a oproti tomu jednota ODS. To si myslím, že byl klíčový prvek, který tu volbu rozhodl.
Moderátor (Jakub Železný):
Ještě k té otázce, kdo vlastně, jak se v zákulisí říká, sypal Václavu Klausovi ty hlasy? Vy, předpokládám, asi budete souhlasit oba dva s tvrzením Václava Klause, který říkal, jsem přesvědčen, že hlasy jsem dostal od zástupců všech politických stran. S tím se asi shodnete.
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Je pravděpodobné, ale já si myslím, že třeba velmi důležitý moment byl, když po druhém kole pan předseda Grebeníček vyzval kandidáty a pan předseda Klaus šel na klub KSČM, šel jim poděkovat. Jinými slovy, z hlediska klasické demokracie to je normální. Prostě opozice se přirozeně spojuje proti vládní koalici. Vládní koalice není a nebyla od jejího vzniku homogenní příliš, to také víme. Tady se ta nehomogenita projevila velmi razantně, protože říkám, i kdybych se snažil sebelépe, jak si to vyanalyzovat, tak je to pořád nejméně 24 hlasů z vládní koalice, o tom prostě není pochyb.
Moderátor (Jakub Železný):
Což je otázka do vašich vlastních řad, pane místopředsedo.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
A tyto hlasy onu volbu rozhodly, to je potřeba říci velmi otevřeně.
Moderátor (Jakub Železný):
Tak pojďme teď k tomu tématu nejednotnost vládní koalice a nejednotnost uvnitř stran vládní koalice. Nejprve koalice jako celek. Má tato vláda ještě stále šanci, že může pokračovat? Není ohrožena? Někteří politikové o tom hovoří, dokonce i Stanislav Gross se včera zamyslel nad tím, zda při výsledku má tato vládní koalice právo na další existenci?
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Není pochyb o tom, že tato vládní koalice je v tuto chvíli legitimně ustavenou vládní koalicí, že k jejímu rozpadu může dojít jenom dvojím způsobem. Z jejího vlastního rozhodnutí, prostě některá z těch stran se rozhodne, že tuto koalici opouští a nebo tou klasickou parlamentní cestou, že tak, jako se projevilo hlasování o volbě prezidenta, by se hlasovalo o nedůvěře k té vládě.
Moderátor (Jakub Železný):
Promiňte, vy si to umíte představit ve chvíli, kdy ODS je jistě na koni, protože má svého prezidenta?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Já si nemyslím, že teď první otázkou, před kterou stojíme, je hlasování o nedůvěře k této vládě. Tato vláda má před sebou několik klíčových úkolů a možná z mých úst to bude znít zvláštně, ale stojíme před referendem o vstupu do EU ...
Moderátor (Jakub Železný):
Proč to z vašich úst zní špatně, vždy ODS deklaruje, že chce vstoupit do EU?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Já jsem eurorealista, nikoliv euroskeptik a trpěli jsme velmi často tím, že nám nebyla dávána na čelo nálepka, jací jsme eurošovinisté, a že odmítáme vstup ČR do EU.
Moderátor (Jakub Železný):
K tomu se dostaneme později.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Proto tedy ten dodatek, takže já si nemyslím, že naším cílem jako opoziční strany je v tuto chvíli okamžitě destabilizovat českou politickou scénu tím, že by se mělo hlasovat o nedůvěře k vládě a podobně. Myslím si, že ono referendum, a už máme názor na vstup jakýkoliv, je klíčovým úkolem pro celou politickou reprezentaci a uvidíme na podzim projednávání státního rozpočtu a vše, co s tím souvisí.
Moderátor (Jakub Železný):
Ještě, když jsme u té nejednotnosti vládní koalice, tak se včera na Hradě mluvilo o tom, že premiér Vladimír Špidla dosti razantně, dokonce se hovořilo o tom, že vyhrožuje ostatním politickým stranám různými věcmi, rekonstrukcí vlády. Je to pravda? Můžete to potvrdit? Prý to bylo velmi vyhrocené, jak jednal Vladimír Špidla.
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Já se přiznám, že jsem si nepřečetl vzkaz mobilu a nebyl jsem na té schůzi senátorského klubu, kde měla ta slova padnout, tak nevím přesně, v jaké rovině to bylo. Nepochybné je....
Moderátor (Jakub Železný):
Ale vypadal velmi zdrceně premiér Vladimír Špidla.
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Přeje neúspěch vládní koalice? Vždy přeci v parlamentní demokracii je těžké volit prezidenta, velmi těžké a upozorňuji, že zejména vy, novináři, kteří jste propadali panice, když se dvakrát nepodařilo zvolit prezidenta....
Moderátor (Jakub Železný):
My jsme ničemu nepropadali.
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Jaksi neviděli ani trochu za humna, protože nevím, jestli vám je známo, že třeba současný italský prezident byl zvolen až po sedmnácté. Jeden z nejslavnějších amerických prezidentů Thomas Jefferson byl zvolen až po 34 nebo 35., takže je-li tento model volby prezidenta, je téměř nemožné na poprvé dokázat prezidenta zvolit.
Moderátor (Jakub Železný):
Já jsem se ptal na tu atmosféru, která tam panovala, která teď asi bude panovat ve vládní koalici. Atmosféra, kdy poslanci, a i vysoce postavení poslanci, stran vládní koalice hovoří o tom, že je tam velká nedůvěra mezi těmi stranami, mezi sociální demokracií a těmi stranami i uvnitř ČSSD.
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Ano, je to o těch 24 hlasech plus 10, a to říkáme stále minimálně, které dostal vlastně opoziční kandidát z našich řad. Je to o nedůvěře o tom, že jedna bude na druhou ukazovat, byli jste to vy, byli jste to vy.
Moderátor (Jakub Železný):
A to už se děje teď?
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Možná, že i uvnitř těch klubů.
Moderátor (Jakub Železný):
Už se to děje nebo bude se to dít to ukazování?
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Jestli se to děje? V tuto chvíli patrně ne, protože vyspává po oslavách a naši po nějakém plese ČSSD, takže to si nemyslím, ale nepochybně to nepřidá ani jaksi stabilitě vlády a vládní koalice, ani stabilitě toho zákona. Já bych jenom byl rád a tady právě má poprvé prezident Václav Klaus možnost naplnit to, co sliboval ve svých projevech, to znamená tu roli toho, že stojíme před zásadními legislativními kroky a nemůžeme si dovolit, aby parlament se začal hádat a přestal pracovat. My musíme reagovat na některé nálezy Ústavního soudu u zásadních zákonů, a když teď parlament přestane pracovat, tak to bude mít skutečně negativní dopad na existenci ČR.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Obzvláště potom, co byl dva měsíce paralyzován tou prezidentskou volbou. Já tu situaci uvnitř sociální demokracie vidím z toho lidského hlediska. Tam prostě panuje lidská nedůvěra člověka mezi člověkem a myslím, že tu nedůvěru ...
Moderátor (Jakub Železný):
Teď už hovoříte vysloveně o vztazích uvnitř ne koalice, ale ČSSD?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Já si myslím, že i stejný problém je obdobný i v KDU-ČSL i v US-DEU.
Moderátor (Jakub Železný):
Pojďme se zabývat sociální demokracií. Máme tady zástupce ČSSD.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Toto semínko nedůvěry zasel sám předseda Vladimír Špidla a myslím, že způsob, ale teď já nejsem advokát Miloše Zemana, ale způsob, jakým on se zachoval k člověku, který ho lidově řečeno udělal, si myslím, že bylo lidsky velmi nekorektní, velmi nefér a já se nedivím prostě, že spousta lidí tím byla zaskočena a myslím si, že teď se to Vladimíru Špidlovi vrátilo zpátky.
Moderátor (Jakub Železný):
To by asi chtělo váš komentář, pane Rychetský.
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Nepersonifikoval bych to bych to do té míry.
Moderátor (Jakub Železný):
Ale, když už to pan místopředseda udělal, tak na té rovině zkusme zůstat.
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
A to já soustavně opakuji a říkám veřejně, že vládní koalice se zachovala jako naprostí diletanti. V prvních dvou volbách to nemá obdoby proti sobě si stavět kandidáty a vzájemně vynulovávat.
Moderátor (Jakub Železný):
Když hovořte o těch diletantech, hovoříte i o vašem šéfovi stranickém a vládním?
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
To bylo selhání všech tří předsedů stran vládní koalice, to se prostě nedělá, to přeci není možné.
Moderátor (Jakub Železný):
Dobře, ale ta největší odpovědnost je na vašem šéfovi?
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Taky největší problém je na naší straně a já to vím ještě z Federálního shromáždění prostě největší problém je, když máte moc velký klub. Víme, jaký je volební systém, víme, jak vypadají kandidáti, víme, jak daleko a hluboko se v těch kandidátkách klesne a jaký je výsledek. Když máte 70členný klub, tak je tak nesmírně obtížné dokázat v něm, vytvořit nejenom atmosféru spolupráce, ale řekněme jednoty při těch hlasováních a tady není pochyb o tom, že nejen naši poslanci, ale celá veřejnost, sociálně demokratická i jiná nemohla vnímat pozitivně to, co se odehrálo ve druhé volbě, kdy Miloš Zeman evidentně nedostal nebo tedy evidentně, on dostal více než 70 hlasů, ale já si myslím, že nedostal i některé hlasy ze sociální demokracie.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
A tady se nabízí velmi jednoduché srovnání. Miloš Zeman poslanecký klub sociální demokracie, Václav Klaus poslanecký klub ODS. Myslím si, že v tomhle jednoduchém srovnání je možné naleznout z mého pohledu začátek úspěšné, pro nás úspěšné, třetí volby prezidenta a zárodek neúspěchu vládní koalice a sociální demokracie.
Moderátor (Jakub Železný):
Když jsme ještě u sociální demokracie. Jaká je budoucnost této strany, protože když bych si měl pomoci výrokem pana Urbana, tak ten hovoří o jasné prohře, dokonce o pohřbu sociální demokracie, hovoří o své rezignaci na post šéfa poslaneckého klubu. To jsou slova, která asi před vaším sjezdem určitě nějak nevyrovnávají nebo neurovnávají ty problémy, které teď máte?
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Já bych to neviděl vůbec tak dramaticky. Sociální demokracie je velmi silná strana z nejdelší tradicí v této zemi, s velmi dobrým zvukem i v evropském a světovém měřítku, a to či ono klopýtnutí nebo selhání neznamená její konec nebo pohřeb, to v žádném případě, ale je pravda, že pro příští volby máme méně výhodnou pozici. Ono je vůbec nevýhodné jít do voleb z vlády, vždycky je lepší jít z opozice. A jít z vlády a ještě za situace, kdy toto bude spojováno jako jisté selhání, není lehké. Ono máme ještě 3,5 roku času a ta vláda hlavně musí předvést a dokázat, že umí vládnou tak, jako to dokázala vláda minulá.
Moderátor (Jakub Železný):
Vy si neumíte představit, že by třeba byly předčasné volby za nějaké situace?
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Pane Železný, přečtěte si Ústavu ČR a zjistíte, že předčasné volby jsou něco, co je prakticky nemožné. Máme tak napsanou Ústavu ČR, že se k nim nedopracujete, a když jenom jednou jinak v této zemi byly, tak se tak muselo přikročit k tomu, že jsme sáhli úplně mimo Ústavu ČR a udělali jsme samostatný ústavní zákon. Prostě ta Ústava ČR cestu k předčasným volbám činí tak trnitou, takovým utrpením ale i z hlediska mezinárodního ohlasu, prostě musí se nechat za sebou padnout tři vlády. Tuto neodpovědnost nenajdete v žádném zákonodárci, když nemluvím o tom, že žádnému zákonodárci, který má mandát, se zrovna nechce způsobit to, aby o něj přišel.
Moderátor (Jakub Železný):
Ještě jedna věc, pan Langer tady zmínil Miloše Zemana. jaká je teď jeho role? Nejsou ty jeho vzkazy z Vysočiny možná takovou odvetou Vladimíru Špidlovi za to, jak se Vladimír Špidla choval a tvářil kolem té druhé volby? Nedestabilizuje to také sociální demokracii?
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
V každém případě já jsem z toho hluboce nešastný, protože pro sociální demokracii to vůbec není dobře.
Moderátor (Jakub Železný):
To, že Miloš Zeman komplikuje tu situaci?
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Je to oboustranné, je to oboustranný problém v komunikaci. Nepochybně ne jenom jedno, v tuto chvíli je tzv. vymalováno. Prostě, jakékoliv ambice z té či oné strany už jsou zbytečné, protože demokratickou cestou úřad prezidenta je obsazen a my máme teď jiné problémy. Je to například právě problém kohabitace vlády s prezidentem, je to problém našeho sjezdu.
Moderátor (Jakub Železný):
Jak bude fungovat vztah mezi prezidentem a vládou?
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Mně se na tom líbí jedna věc, že naše země ve svých krátkých demokratických dějinách si vlastně postupně vyzkouší všechny modely známé v Evropě, protože to není obvyklé, aby prezident a vláda byli jeden představitel opozice a druhý vládní koalice a je jediný příklad v Evropě, to je ta kohabitace, která byla léta ve Francii také způsobena jejich ústavním systémem. Musím říci, že tam to fungovalo bez problémů. Dokonce to mělo podle mého soudu velmi stabilizačně vyvažující charakter. Jak to bude u nás, uvidíme.
Moderátor (Jakub Železný):
Ale francouzskou pravici jistě potěšilo to, že už to je jinak. Když jsme u české pravice, jak bude fungovat vztah takto silně stranicky léta profilovaného prezidenta z vládou, která je z jiných stran složená nebo zeptám se ještě jinak, víte o tom, že by třeba Václav Kalus chtěl pozastavit své členství v ODS?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Nevím o tom vůbec nic a zůstává čestným předsedou ODS.
Moderátor (Jakub Železný):
Bylo by to podle vás vhodné?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Já si nemyslím, že je to k něčemu prospěšné, protože jestliže on zakládal ODS, byl dlouhá léta předsedou ODS tak to, že si pozastaví členství, to je jenom formální krok. On zůstane přeci tím, kým je, ale já bych mu věřil v tom, co říkal v těch svých projevech a neočekávám, že rozpoutal nějakou válku prezident versus vláda, a že by se snažil stranit ODS a prosazovat nebo pomáhat její nebo prosadit její zájmy opoziční strany. Myslím si, že budeme až překvapeni, troufám si tvrdit, že budeme překvapeni, jak skutečně nadstranický prezident ve srovnání s tím předcházejícím Václav Klaus bude.
Moderátor (Jakub Železný):
To jsou velmi silná slova, pane místopředsedo. Jsme zvědavi samozřejmě. Ještě než se dostaneme k zahraniční politice, tak poslední téma, při kterém se vrátíme k roli KSČM? To nemůžeme jen tak opomenout. Samozřejmě, nevíme kdo Václava Klause volil, nikdy se to nedovíme, ale je evidentní, že role KSČM byla jednou z těch klíčových rolí. Určitě posílila svůj vliv. Jak vy vnímáte tom, že člověk, který se celá léta vymezoval proti levici, vymezoval se proti komunismu, vymezoval se proti Komunistické straně, byl teď zvolen hlasy komunistů, kteří evidentně získali obrovský vliv, pokud nezískali něco jiného.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Já bych začal tím, jak je možné, že získali takový vliv. Ten první prostor byl poskytnut ze strany vládní koalice. Druhá věc komunisté nebyli sami, kteří Václava Klause podpořili, to bych chtěl říci, a že neexistovala a neexistuje žádná dohoda ODS a KSČM, volí se Václav Klaus.
Moderátor (Jakub Železný):
Vy máte jiné informace? Pan vicepremiér se jen usmál.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
To by mě zajímalo, jestli pan místopředseda vlády má jiné informace.
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Já si myslím, že bychom nebyli poctiví, kdybychom tvrdili, že nevíme, jestli komunisté volí Václava Klause. Víme, že volili, není o tom pochyb a oni také jasně řekli proč. Řekli čtyři body, řekli, že Václav Klaus, když srovnávali dva kandidáty, ateista je nám bližší než jakýsi, použili termín dost hanlivý, za druhé mluvili k německé otázce, za druhé mluvili k otázce mezinárodních vojenských intervencí. Jasně to položili na stůl a řekli, proč volí Václava Klause. Bylo by opravdu nepoctivé o tomto nemluvit a tvářit se, že to neexistuje.
Moderátor (Jakub Železný):
Souhlasím, ale také nějaké dohody.
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Jestli tam byly nějaké dohody, to já si dovedu těžko představit, nevím žádní informace, tak prostě je, že Václav Klaus, ale já mu to absolutně nezazlívám. Prostě za nimi šel, řekl, já vám děkuji. Komunikoval s nimi jako s normální parlamentní stranou. U Václava Klause to je obrat, je účelový. Uvidíme, jak dlouho vydrží a já teď řeknu věc. Ta otázka zněla, čím to je, že jaksi komunisté mají u nás vlastně čím dál větší význam v posledních letech. Těch příčin je celá řada. Já mimo jiné jednu z těch příčin vidím v nepovedené transformační politice z počátku 90. let, která jim nahnala voliče, prostě sociální úzkost v této společnosti není faktor, který zmizel.
Moderátor (Jakub Železný):
Nebylo to, pane vicepremiére, také tím, že v té době se třeba mohlo uvažovat o zákazu Komunistické strany, bylo to v době, kdy i vy jste byl na vysokých vládních postech a neudělalo se to. To myslíte, že by nepomohlo?
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
To já si myslím, že je úplně absurdní, protože když zakážete nějakou politickou stranu, tak nemůžete zakázat její ideu.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Paradoxně si možná myslím, že bylo lepší, že zakázána nebyla, protože de facto ti samí lidé objevili v nové politické straně pod jiným vývěsným štítem a už možná seděli ve vládě se sociálními demokraty.
Moderátor (Jakub Železný):
Dostali komunisté něco slíbeno, protože můžete samozřejmě tvrdit, že to jsou mediální spekulace, ale hovoří se o ústavních soudcích, velvyslancích, o tom, co by asi by asi chtěli komunisté za podporu Václava Klause kromě toho, že se dostali do světel ramp, jak se říká?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
To si myslím, že pro ně byl možná ten největší bonus, kterého chtěli dosáhnout.
Moderátor (Jakub Železný):
A kterého díky vaší straně dosáhli?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
To bych neřekl, já si nemyslím, že by podpora KSČM Václavu Klausovi nějak pomáhala této politické straně směrem k jejím voličům. Ta přece soupeří o zhruba stejné voliče jako je sociální demokracie, takže já jsem přesvědčen, že ti, kteří ho volili, tak ho volili z těch čtyřech důvodů, které tady byly zmíněny určitě. Můžu říci, že mě to rozhodně netěší, ale co s tím teď v tuto chvíli dělat jiného? Mohu jen dodat, že i kdyby to byli všichni, i tak by to bylo málo. To znamená museli přijít hlasy z vládní koalice.
Moderátor (Jakub Železný):
To jsme říkali. I když vás to netěší, i když to pana místopředsedu netěší, tak Václav Klaus byl zvolen prezidentem.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Teď jsme svědky klasické mediální manipulace. Já jsem neřekl, že mě netěší, že Václav Klaus byl zvolen.
Moderátor (Jakub Železný):
Já jsem to také tak neřekl, ale pojďme od domácí politiky k zahraničí. Václav Klaus je znám svými výroky nebo byly to výroky velmi ostré a silné, takže poslední minuty dnešní Špony budeme věnovat našim zahraničně politickým vztahům.
Okamžitě po zvolení přáli Václavu Klausovi prezidenti sousedních států. Opatrné reakce však přišli od některých poslanců Evropského parlamentu i od zahraničních komentátorů. Nový český prezident je pro ně dlouhodobě spojen s euroskeptismem a s představou EU pouze jako ekonomického prostoru. Někteří vyjádřili dokonce obavy z jeho provokativního stylu politiky.
Moderátor (Jakub Železný):
I když samozřejmě hlavy států blahopřáli Václavu Klausovi, tak se ze zahraničí ozvala řada hlasů, že Václav Klaus je znám svým euroskeptismem, že možná nebude chtít posilovat tu sjednocující se Evropu. Jaký bude tedy Václav Klaus prezident navenek, pane vicepremiére?
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Já jsem tady řekl jednu větu, kterou myslím opravdu vážně. Myslím si, že i když Václav Klaus je z jiného politického spektra než já, má v řadě případů rozdílné názory, že to je člověk, u kterého ta elementární odpovědnost za stát je dominantní. Může být zvolením do funkce prezidenta jenom posílena, nedovedu si představit opačný efekt. Z tohoto hlediska nepochybuji o tom, že zahraničně politické kroky našeho prezidenta budou koordinovány s vládou, budou koordinovány s parlamentem. Nemyslím si, že bych realizoval nějakou svou vlastní zahraniční politiku, to nepovažuji vůbec za pravděpodobné.
Moderátor (Jakub Železný):
Ty hlasy, které třeba zazněly z Evropského parlamentu?
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Pokud se týče toho Evropského parlamentu, tak tady musím říci, že já tady vnímám EU jako demokratický mechanismus a ten si dávno zvykl na to, že tu je zvolen představitel pravice, někdy dokonce krajní levice a přesto ta EU funguje. Prostě pluralita je základem demokracie a neměla by tady být žádným způsobem ...
Moderátor (Jakub Železný):
Ozvaly se i názory, že Václav Klaus může zkomplikovat referendum. On sám včera říkal po svém zvolení, že toto referendum je jen jednou z těch otázek ve vztahu k našemu vstupu do EU, ale docela podstatnou otázkou, protože pokud na tu otázku odpovíme ne, tak všechny další otázky ztrácejí na nějaký čas elevaci.
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Ale to musím říci, že byl jediný obchod, který nabízela ODS za zvolení prezidenta Klause a já jsem ho považoval za slušné a gentlemanské gesto. Jasně jste řekli už před první volbou, bude-li Václav Klaus zvolen prezidentem, my budeme těmi, kteří se zasadí o to, aby referendum EU bylo úspěšné.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Ono to tak nebylo.
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Prostě nebudete se stavět proti vstupu do unie, naopak.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Možné taktiky a nabídky pro vládní sociální demokracii, že pro ni, která je tahounem vstupu do EU nepochybně Václav Klaus jako prezident ČR bude mít v tomto jasněji vymezenou roli své působnosti a já si nedokáži představit, že by teď nějak aktivně vystupoval proti členství ČR v EU. My také nejsme proti členství v EU. Rozdíl bude ten, že bude schopen jako výrazně vyprofilovaná osobnost....
Moderátor (Jakub Železný):
Jeho názory na EU jako takovou a na naše působení v ní budou možná trochu jiné než názory vlády.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Stoprocentně, to jsem právě chtěl říci, že v tom to bude ta odlišnost.
Moderátor (Jakub Železný):
A není to problém?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
On říká, že členství v EU je náš strategický záměr. Nicméně, není naším národním zájmem z jeho úhlu pohledu rozplynout se v těch nadnárodních strukturách EU.
Moderátor (Jakub Železný):
Pane místopředsedo, není právě to problém?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Říkáme, že EU je opravdu pestrobarevné společenství národů s různými názory nebo je to jeden šedý monolit, kde platí jenom jeden názor a ten druhý je automaticky potlačován. Já si myslím, že paradoxně to může jenom prospět, i když někdo z takto vysoké ústavní funkce vnese do EU odlišný pohledy.
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Pane Železný, když se podíváme, v jaké jsme fázi, tak to nemůže být problém teď předvstupní, jsou uzavřena předvstupní jednání. Problém to může být nejdříve po vstupu do unie, kdy uvnitř unie bude diskuse o její podobě, o její budoucnosti, o její jednotlivé kroky a tam je možné, že nebude úplná shoda.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Ale to já bych neřekl, že to bude problém.
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
To je ale za rok a kousek. Myslím si, že to je dostatečný čas na to, aby se sladily ty postoje a hledaly se nějaké společné průniky.
Moderátor (Jakub Železný):
Když jsme u těch zahraničně politických názorů Václava Klause, tak určitě si řada našich diváků vzpomene na různé názory, které Václav Klaus měl. Na to, že třeba navštívil Slobodana Miloševiče, který je dnes trestně stíhán za zločiny proti lidskosti. Určitě si naši diváci vzpomenou na ty ne úplně dobré vztahy, které jsme měli s Německem. Tyhle věci už jsou překonány? Už je Václav Klaus jiný v těchto věcech?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Teď je prezidentem ČR a bude hrát a musí hrát podle mého úplně jinou politickou a společenskou roli, než měl jako předseda nejsilnější vládní nebo opoziční politické strany, a myslím si, že on je člověk, který tu roli bude hrát naplno a se vší důstojností.
Moderátor (Jakub Železný):
Zdržel se hlasování v souvislosti s Irákem, odmítl komentovat názor Jacquese Chiraca.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
V tomto případě mám jiný názor než Václav Klaus, v případě Iráku i v případě Jugoslávie, ale zase respektuji to, že on v obou případech měl stejný názor, to znamená, že nešlo teď před prezidentskou volbou o účelový obrat, aby se zalíbil tu části sociální demokracie, tu části KSČM, takže v tomto já ho respektuji, by mám názor úplně jiný a odlišný.
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Je to trochu paradoxní, ale třeba specielně, pokud se týče Iráku, pokud se týče česko-německých vztahů, tak postoje Klause jsou léta bližší sociální demokracii než ODS a toho jste si mohli všichni všimnout. Je to pravda.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
To nemohu připustit, to určitě ne.
Moderátor (Jakub Železný):
I třeba ve vztahu k Slobodanu Miloševičovi, že ještě jednou vytahuji toto jméno.
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
To ne, ale ve vztahu k vojenské akci vůči Jugoslávii ano.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Ale v tomto byl on stejný, v případě Jugoslávie, v případě Iráku, já dodávám, měl jsem odlišný názor, ale pro mě je důležité, že účelově se prostě neotočil teď jako korouhvička před prezidentskými volbami, aby se někomu zalíbil.
Moderátor (Jakub Železný):
Je tu závěr Špony, tak pojďme zase na domácí scénu velmi rychle, když jsme u té účelovosti, vy sami jste hovořili o tom, že přímá volba, pro kterou jste velmi horovali, je účelová, to se ozvalo z několika vysoce postavených úst ODS. Když jsme tedy u možných změn Ústavy ČR a u přímé volby prezidenta, zeptám se přímo. Budeme za 5 let volit prezidenta my, občané, nebo to zase budete dělat vy, pánové?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Já nevím. Záleží na tom, zda parlament schválí příslušné změny zákona. Já jsem nikdy nepatřil k propagátorům přímé volby prezidenta, nicméně respektoval jsem změnu stanoviska ODS, a to by jsme opravdu vypadali jako blázni, kdybychom neustále podle toho, jak zrovna fouká politický vítr, otáčeli své názory. Prostě já si myslím, že teď máme větší klid na přípravu té přímé volby, máme klid na úpravu Ústavy ČR a myslím si, že v kontextu těchto dvou věcí můžeme za 5 let volit prezidenta přímo.
Moderátor (Jakub Železný):
Je k tomu vůle?
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Já si osobně myslím, že vydrží-li i na straně ODS ta dnes relativně vzácná shoda politických stran, ta změna způsobu volby prezidenta za 5 let může být realizována. Nepochybné je, že odpadl ten časový tlak, nepochybné je, že se už nebude mluvit zdaleka jenom o způsobu volby prezidenta.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Já to dám do kontextu s tou změnou Ústavy ČR.
Moderátor (Jakub Železný):
Třeba kontrasignace rozhodnutí prezidenta vlády?
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Celá řada dalších, významných ....
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
To bych řekl, že jsou drobečky.
Moderátor (Jakub Železný):
Není to právě poněkud větší? Není to právě pro ODS to podstatné, protože když se tvořila Ústava ČR, tak byla tvořena jako premiérská, protože premiérem byl tehdy Václav Klaus. Dnes možná změny Ústavy ČR mohly být zase prezidentské, protože prezidentem je Václav Klaus.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Na můj vkus je málo premiérská. Naopak, já si nedokáži představit, že bychom posilovali roli prezidenta v našem ústavním systému. Udělali by jsme otočku o 180°, by je to Václav Klaus.
Moderátor (Jakub Železný):
To, co navrhoval pan vicepremiér Rychetský, myslím tím ten zákon, který vlastně vymezoval to, jak by se stát měl postarat o bývalé prezidenty. Ten by možná teď mohl projít, protože ODS má svého prezidenta?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Myslíte, že se chováme takhle účelově? Ne, v žádném případě ne. Tam si myslím, že otázka stojí v tom, jakou roli má bývalý prezident hrát. Zda má být na něj nahlíženo jako na veřejnou osobu, má-li mít možnost své kanceláře, má-li mít rentu.
Moderátor (Jakub Železný):
Když už to nebude o Václavu Havlovi, ale o Václavu Klausovi?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Ale ono to není o Václavu Klausovi.
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Je to o bývalých prezidentech a je ostuda, že prostě jsme si toho nevšimli, že nám to schází v právním systému. Dříve nebo později se ten krok musí udělat a je pravda, že se vlastně musí parlament rozhodnout. Chce mu dát důchod, nebo mu chce dát plat a dál ho zaměstnat?
Moderátor (Jakub Železný):
Ještě, když jsme u těch změn Ústavy ČR. Jak celkově vy teď vidíte tu politickou vůli, jestli jsem to dobře pochopil, třeba i k té přímé volbě a k tomu, že teď na to je čas? Můžeme se těšit na to, že za 5 let ...
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Vidím, že se vytvořil prostor pro to a pevně věřím, že ho dokážeme plodně vyplňovat, ale nemyslete si, že to bude do léta.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
V parlamentu má vzniknout ústavní komise. Předpokládám, že do 1,5 roku, maximálně do dvou let by ta změna měla být připravena.
Moderátor (Jakub Železný):
Je tu závěr dnešní Špony. Zeptám se ještě vás, pane místopředsedo, jak je možné, že jste měli objednanou restauraci ve Slovanském domě už dopředu? To už jste dopředu věděli, že Václav Klaus vyhraje?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
My jsme byli vždycky střízlivými optimisty.
Moderátor (Jakub Železný):
Ještě jedna věc. Jak teď vnímáte to, že jste léta hovořili o různých hradních stranách a hradních křídlech. Teď jste vy představitel hradní strany a hradního křídla, jak se cítíte?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Když budeme takto laškovat, tak jsem ...
Moderátor (Jakub Železný):
To není laškování, je to otázka, na kterou prosím odpovězte.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Je to vážný problém, protože teď jsme hradní stranou a musím se s tím nějak vyrovnat.
Moderátor (Jakub Železný):
Pánové, já vám děkuji, že jste přišli do dnešní povolební prezidentské Špony. Na shledanou.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS ČR:
Na shledanou.
Pavel Rychetský /ČSSD/, místopředseda vlády a ministr spravedlnosti:
Na shledanou.