Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Zamyšlení: spanilá jízda

[16.02.2001]

Internet

Zamyšlení: spanilá jízda

vzdělávací roadshow pro českou veřejnost

Příjemné překvapení. Páni poslanci opustili poslanecké lavice a vyrazili mezi lidi. A nejen to. Přestali se na sebe škorpit o pozice a předvolebně slibovat modré z nebe, ale společnými silami konají dobrou věc pro blaho národa.

Science-fiction? Nikoliv. Stalo se v Plzni, 1. února 2001. Pan Ivan Langer, poslanec za Občanskou demokratickou stranu, a pan Vladimír Mlynář, poslanec za Unii Svobody, vystoupili před plzeňskými občany, aby ve čtyřech pořadech seznámili učitele škol, státních úřadů, soukromých firem a ostatní veřejnost s významem a nejbližší budoucností sítě Internet. Ve vtipných a velmi dobře připravených přednáškách netechnicky vysvětlovali principy, význam a využití internetových služeb. S odbornými komentáři jim vypomáhali zástupci společností Podnik výpočetní techniky a Český Telecom.

Tato akce byla jednou z celé série obdobných akcí, kterou její autoři a aktéři nazvali "route show". Ivan Langer, Vladimír Mlynář, Stanislav Gross a Karel Březina, významní mladí muži české politické scény, ve svých pořadech veřejnosti ukazují, že Internet již není pouze zábavou a hračkou mladých počítačových nadšenců, ale solidním nástrojem pro práci, obchod, studium a kontakty se státní správou.

Podnikatelům byl Internet předveden jako důležitý nástroj pro činnost firmy v oblasti dodavatelských vztahů a obchodování. Podnikatelé se seznámili s modelem tzv. "Market Place", síového systému pro realizaci dodavatelských vztahů od objednávky až po fakturaci a platbu. V souvislosti s tím byl vysvětlen význam zákona o elektronickém podpisu a předvedeno jeho možné technické řešení. Následná debata se soustředila především na rozptýlení obav z možného zneužití elektronického podpisu. Na rozdíl od klasického podpisu na papíře, jehož pravost bývá předmětem grafologického dokazování, elektronický podpis pod elektronickým dokumentem je zcela autentický a nepozměnitelný. Ztráta klíče s elektronickým podpisem se řeší obdobně jako ztráta kreditní karty.

Úředníci se na rozdíl od podnikatelů stavěli k problému využití Internetu velice opatrně. Někteří namítali, že chybí příslušné prováděcí předpisy a nařízení, která by umožňovala využívat možností Internetu včetně elektronického podpisu. Subjektivně jsme získali dojem, že úředníkům se do "novot" příliš nechce a proto se stahují do svých "ulit" předpisů a nařízení. Ostatně, vždy jsme sami nějaký ten pátek pracovali na okresním úřadě jako informatici a nejednou jsme "bojovali s větrnými mlýny" a zjevnou či skrytou neochotou.

Na druhé straně je třeba spravedlivě říci, že váha rozhodnutí neleží na samotném úředníkovi. Jakýkoliv výkon státní správy se musí striktně řídit příslušnými předpisy. Úředník sám o sobě nesmí vyvíjet žádnou aktivitu, která by rámec těchto předpisů jakýmkoliv způsobem přesahovala. Taková rozhodnutí mohou učinit jen příslušná ministerstva, která mají zákonnou moc vydávat předpisy a nařízení.

Problém jednotného informačního systému státní správy, který by usnadnil, urychlil a zjednodušil kontakty občanů s úřady, podle našeho názoru leží poněkud jinde. Vzpomínáme si, že od počátků 90. let minulého století se hovořilo o informačním systému státní správy. Civilně správní úsek Ministerstva vnitra tehdy zadal studii informačního systému jedné nejmenované firmě. Na základě této studie stejná firma vybudovala solidní základy informačního systému. Bohužel, tento informační systém byl okresním úřadům pouze doporučen a nikoliv nařízen. Jak to dopadlo - viz o dva odstavce výše. Každé ministerstvo si navíc začalo samostatně budovat svůj vlastní informační systém bez ohledu na jakékoliv jiné systémy. Okresní úřad je složen z referátů, řízenými různými ministerstvy.

Výsledkem toho nadšeného budovatelského úsilí byla informační zoologická zahrada, kde v jednotlivých pavilónech pořvávaly různé technologie a systémy a informatik se marně pokoušel křížit leopardy s opicemi a jinou havětí. Ředitelství této zoologické zahrady bylo hrdě nazváno Úřad pro státní informační systém. Bohužel, jeho pan ředitel měl hlas pouze poradní.

Dozajista jednou z úspěšných akcí tohoto "ředitelství" byla tzv. "Y2K", která zachránila údajně ohrožené leopardy a opice před hromadným vymřením v důsledku přechodu na letopočet s dvojkou v počátku. Údajně ohrožení leopardi a opice ale přechod přežili i bez této pomoci, snad pomřela jen nějaká havě.

Proč o tom hovoříme v souvislosti s "route show"? Zmíněná akce je jistě velmi záslužným činem. Mimo jiné ukazuje, že politiku lze dělat i způsobem, který občané vnímají mnohem příznivěji než politické šarvátky "o pozice". Dokud ale politické šarvátky "o pozice" budou bránit skutečné práci politiků "u vesla", zůstanou náměty těchto akcí jen smělým, leč nenaplněným snem.

Poznámka na závěr: Jistě je poněkud škoda, že celé sérii "route show" není věnována větší pozornost ze strany sdělovacích prostředků a propagace celé akce vzhledem k účasti veřejnosti není z nejlepších.

Reakce na článek

Silene

1) pokud se na nejake akci venovane rozvoji Internetu prezentuje Cesky Telecom, je to nejvetsi ironie
2) myslim, ze marketplace se pise dohromady
3) pokud panove omylem misto 'roadshow' napsali 'route show', je to docela roztomily novotvar. Bez urazky

root@ftp.warez.org, root@ftp.warez.org,

Internet ???

Internet je největším podvodem století. Kdo jej prosazuje tak nahrává k vyšším tržbám komunikačních společností. Vám, kterým se to líbí, tak doporučuji si něco občas přes internet koupit. , Honza

Chybička

se vloudí. Já, Plzeňačka, denně sledující tisk o tom nevím ani Ň

J.Bakulová, biblio@post.cz,

To myslíte vážně ?

Ještě jednou si přečtěte zákon a pak si možná uvědomíte, že to není žádné stahování do "ulity". Jestliže máte na základě nějakého el. dokumentu rozhodnout, musí být opatřen el. podpisem, který vydá státem akreditované středisko. Jiný el. podpis zákon státní správě nedovoluje uznat. I pro mne by bylo úlevou, kdyby maily měly váhu papírového podepsaného dokumentu. Možná by si páni poslanci měli vyhradit čas a místo osvěty dohlédnout na to, aby se daný zákon mohl uplatnit v praxi. Jenomže to je namáhavá mravenčí práce, která není tak vidět. Doposud totiž není žádný státem certifikovaný vydavatel el. podpisu.

Tom Svoboda, tom.svoboda@post.cz,

Nase verejnopravni televize nezustala zpet !

Ten vcerejsi opetny minikurs internetu pro zacatecniky, vysilany pred zacatkem televiznich novin (bylo to, nemylim li se -sam totiz televizi bohuzel nemam a tak ji mohu sledovat jen obcas u pratel- uz 150 pokracovani tohoto kursu ) moderovany pany Dekojem, Komersem
a Klepetkem byl myslim opet velmi zdarily, poucny i vtipny. Zaslouzene je tento kurs popularnejsi a sledovanejsi (jak ukazuji mereni peoplemetru) nez serial o majoru Zemanovi. Veci se proste zacinaji rychle menit k lepsimu, a o to jde!

Izak Laengsfeld,

Když ptáčka lapají...

....pěkně mu zpívají. Jakkoliv je TATO činnost pánů politiků záslužná, prakticky je k ničemu. Nech raději donutí některý státní úřad (nejlépe Úřad pro státní informační systém) zavést zkušební provoz elektronického podpisu ve služebním styku (např. s parlamentem). Činnost beztak zbytečného úřadu nemůže nic ohrozit, mouchy se vychytají a nebude to nic stát. Kladné výsledky se využijí, případné záporné ukáží, kudy cesta nevede a Jára Cimrmann bude klidněji ležet ve svém hrobečku.

Jan Klonfar, klonfar.jan.vav@azd.cz,