Média o IL / Pro i proti snížení trestní odpovědnosti
[01.09.2004]
Kriminalita
Pro i proti snížení trestní odpovědnosti
Ivan Langer vidí řešení této problematiky v důrazném postihu rodičů mladých kriminálníků.
PRAHA - Rostoucí zločinnost dětí mladších patnácti let opět vyvolává diskuse zákonodárců a expertů o snížení jejich trestní odpovědnosti. Důvodem je i to, že dospělí zneužívají zákona zabraňujícího děti stíhat a používají je jako nástroj k páchání majetkové i násilné kriminality. Právní experti sněmovních poslaneckých klubů se sice vyslovují pro snížení trestní odpovědnosti dětí, není však jisté, zda tento záměr podpoří ve Sněmovně většina poslanců. Třeba ministr pro informatiku Vladimír Mlynář (US-DEU) je pro. "Snížení trestní odpovědnosti z patnácti na čtrnáct let je správné. Dnešní mládež je mnohem vyspělejší a zralejší, než tomu bylo dřív. Rozhodně to však nevyřeší problém dvanáctiletého vraha. To je prostě celosvětový, téměř neřešitelný problém," míní Mlynář.
Podle ministra spravedlnosti Pavla Němce (US-DEU) snížení hranice trestní odpovědnosti samo o sobě rostoucí závažnou kriminalitu dětí nevyřeší. "Není to samospasitelné, ale jsem pro toto řešení. Nejdřív musí proběhnout kvalitní odborná diskuse," řekl Němec. Snížení hranice trestní zodpovědnosti z patnácti na čtrnáct let schvaluje také psycholožka policejní akademie Ludmila Čírtková.
"Posílilo by to strategii boje proti trestné činnosti mladistvých," tvrdí. Podle ní jsou mladiství už v tomto věku schopni rozlišovat mezi dobrem a zlem. "V drtivé většině případů jde o mladistvé, kteří už za sebou mají nějakou zkušenost s trestnou činností. Právní postižitelnost by mohla poučit i ty, kteří spáchají trestný čin z takzvané mladické nerozvážnosti," poznamenala psycholožka.
Trestat rodiče
Zásadní nesouhlas se snížením hranice trestní odpovědnosti dětí vyslovil místopředseda Sněmovny a právní expert KSČM Vojtěch Filip. "Děti mladší patnácti let nelze věznit, ale beztrestné nejsou. Pokud se dopustí trestného činu, pak je lze správním rozhodnutím rodičům odejmout a dát od dvanácti let jejich věku do ústavní výchovy. Děti musíme vychovávat," zdůraznil Filip. Podle něj by se poslanci především měli zamyslet nad podstatným zpřísněním trestních sankcí pro ty, kdo děti k páchání zločinu zneužívají. "Současně musí orgány činné v trestním řízení a správní orgány důsledně využívat platných zákonů. Tedy trestat rodiče za to, že se o děti řádně nestarají podle zákona o ohrožování mravní výchovy mládeže. To se však neděje a je to chyba," poznamenal Filip.
Řešení problematiky v důrazném postihu rodičů mladých kriminálníků vidí i stínový ministr vnitra Ivan Langer (ODS). "Děti mají své zákonné zástupce a ti jsou odpovědni za to, co jejich děti udělají, co způsobí. Pak je jenom věcí důslednosti postihnout rodiče, aby nahradili škodu a vůbec si dávali velký pozor na to, co dítě dělá. Jde jen o to, aby policisté, státní zástupci a soudci dotahovali podobné případy do konce," míní Langer.
Právo, 1. září 2004