Média o IL / Návod, jak se mít lépe, prozradí ODS až u voleb
[26.08.2004]
Politika obecně
Návod, jak se mít lépe, prozradí ODS až u voleb
Stínová vláda ODS
Stínoví ministři ODS splnili Topolánkův úkol: Co nejvíce zkritizovat koalici a s vlastními nápady zatím počkat.
Několikahodinové výpady v parlamentu proti nové vládě byly přesně to, co předseda ODS Mirek Topolánek v úterý večer od svého stínového kabinetu požadoval. "Zadaná strategie byla jasná. Co nejvíce rozcupovat všechny návrhy koalice. A to se našim lidem, myslím, podařilo," říká Topolánek.
Své konkrétní recepty na "lepší život" ale opoziční politici neprozradili. Někteří proto, že je nemají. Po vystoupeních ve sněmovně to potvrdily i včerejší telefonické rozhovory se stínovými ministry ODS. "Materiál, jak se vypořádat s korupcí ve státní správě, teď dokončuji," odpověděl stínový ministr vnitra Ivan Langer.
Topolánkovi nevadí, že kromě kritiky nenabízí ODS svá vlastní řešení. "Sadu našich představ budeme mít kompletní na podzim. Parlament stejně už několikrát ukázal, že není ochotný se našimi návrhy zabývat. Při hlasování o důvěře vládě bylo důležité podrobit kritice koalici, na naše náměty bude čas později."
Další politici ODS by své protinávrhy nezveřejnili ani tehdy, kdyby je už měli hotové. Místo prosazování konkrétních řešení v parlamentu si nápady chtějí ušetřit až do volební kampaně. Přitom ve své preambuli stínová vláda ODS prohlašuje, že k odhaleným chybám vlády bude v parlamentu nabízet hodnověrné alternativy. "Není to naše povinnost. Stačí, když předložíme ideje. S podrobnějším řešením můžeme počkat až do voleb, teď by nám z toho ostatní strany jen opisovaly a naše nápady si přivlastňovaly," uvedla stínová ministryně práce Alena Páralová.
Podle politologa Marka Skovajsy je tajení konkrétních řešení až do volební kampaně signál, že stínová vláda tu není proto, aby obhajovala zájmy lidí, ale sloužila politikům. "V tu chvíli to je stranický marketinkový nástroj, který má pomoci zviditelnit ty členy strany, kteří nejsou mediálně příliš známí. Směrem k voličům pak funguje jako signál, že strana se skutečně připravuje na budoucí vládnutí," vysvětluje Skovajsa.
To přiznává i Langer. "Nikdo od nás nemůže čekat, že budeme vládnoucím stranám předkládat alternativy řešení. Stínová vláda má především připravit naše lidi na převzetí moci." Oslovení politici z ODS chybějící vlastní návrhy na řešení zdůvodňovali tím, že pro přípravu zákonů nemají k dispozici takové odborné zázemí jako vládnoucí strany. "Nebudeme na koleně dělat to, na co má koalice ministerstva," prohlásil Langer.
Jenže stínový kabinet nemá v úmyslu připravovat ani taková řešení, která nevyžadují složitá předělávání existujících pravidel. Například Langerovy představy o tom, jak by se stát měl vypořádat s prostitucí, se od návrhů ministerstva vnitra liší jen v detailech. Vládní návrh podpořit nechce, ale svou variantu nepřipravuje. "Nepředpokládám, že bych za ODS předložil naše vlastní paragrafové znění."
Martin Říman, který má v ODS na starost průmysl, zase připouští, že pro lepší propojení výzkumných ústavů a škol s podniky by stačilo motivovat akademické instituce možnými výdělky. To by umožnilo několik drobných zásahů do vysokoškolského zákona, ale ODS s ničím takovým před volbami přijít nechce. "Není to norma, kterou bychom teď jako opozice nutně potřebovali," řekl Říman.
Pokud však ODS pouze nekritizuje, ale pracuje na vlastních řešeních, dokáže z opozice ovlivňovat vládní program. Například vize reformy zdravotnictví Tomáše Julínka přinutila letos na jaře vládu k tomu, že se o radu obrátila na Světovou banku.
Stínový ministr školství Walter Bartoš zase navrhl verzi školského zákona, kde doporučuje zvětšit pravomoc krajů. Radí také do zákona zapracovat systém celoživotního vzdělávání. Ten vláda - také pod tlakem opozice - slibuje navrhnout ve speciálním zákoně do konce roku.
Hospodářské noviny, 26. srpna 2004