Média o IL / Zeptejte se politika po internetu, odpoví vám z displeje vašeho mobilu
[01.06.2004]
Internet
Zeptejte se politika po internetu, odpoví vám z displeje vašeho mobilu
Multimediální projekt
Pro někoho představuje perspektiva, že displej jeho mobilu ovládnou politici, nejčernější můru. Jsou ovšem i tací, kteří za to jsou ochotni platit. V nabídce jsou senátoři Jaroslav Kubera (ODS), Vladimír Železný (Nezávislí) a poslanci Ivan Langer (ODS) a Karel Kühnl (US-DEU): jejich názory si majitelé moderních telefonů nyní mohou vyslechnout prakticky on-line. Zmíněná čtveřice se totiž rozhodla zapojit do projektu Volejte politikům. V jeho rámci mohou lidé prostřednictvím internetu zasílat na vybraného politika dotazy, na které pak oslovený ve dvouminutových šotech odpovídá přímo v mobilu tazatele.
"Jsem propagátorem nových technologií. Takto se mé názory dostanou k lidem osobně a nezprostředkovaně," říká Langer. Železný zase dostal šanci oprášit svou talk-show Volejte řediteli. V typické póze s brýlemi jim vysvětluje například to, jak byla arbitráž s firmou CME zmanipulovaná. "Nabídli jsme tuto možnost všem významným stranám. Mrzí nás, že zatím nemůžeme nabídnout nikoho například z ČSSD. Třeba ministr Gross nás odmítl," vysvětluje Daniel Konečný z firmy U-Turn, která službu nabízí.
Princip multimediálního projektu Volejte politikům je jednoduchý. Na stejnojmennou internetovou stránku mohou lidé zasílat jakékoli dotazy. "Náš štáb je pak vezme, vyrazí s kamerou za politikem a položí mu otázky. Odpovědi se pak sestříhají do zhruba dvou- až tříminutového pásma a pak si je lidé mohou stahovat přímo do svých telefonů," líčí Konečný.
Podle Ivana Langera má tento způsob komunikace s voliči velkou perspektivu. "Zatím to sice vypadá jako parní stroj, ale s rozvojem technologie do budoucna je to zajímavý způsob, jak komunikovat s lidmi přímo," tvrdí Langer. "Když se něco stane, lidé si budou moci v mobilu okamžitě najít reakci zodpovědných i opozičních politiků. Ti si totiž své názory budou moci brzy točit sami," dodal.
Podobně uvažuje i Vladimír Železný. Ten odhaduje, že takovýto způsob komunikace bude do tří let naprosto běžný. "V současné době vlastní v České republice videotelefon zhruba 70 tisíc uživatelů. Podle hrubého odhadu by měl jejich počet do pěti let dosáhnout šesti milionů. Politik, který nebude na takovou komunikaci připraven, bude zaskočen," míní bývalý televizní magnát. Také podle Daniela Konečného z firmy U-Turn se bude tato forma komunikace s politiky ještě prohlubovat. "Zhruba do měsíce do dvou budou lidé moci své dotazy zasílat přímo textovými zprávami ze svých telefonů," uvedl Konečný.
Kolik lidí už možnost stáhnout si politika přímo do svého mobilu využilo, nelze podle Konečného přesně odhadnout. "Ale celkově se na zpravodajská videa v mobilních telefonech koukají tisíce lidí," tvrdí Konečný. Ti navíc za sledování politiků zaplatí pouze datový přenos podle tarifů jednotlivých operátorů.
Přesto se většině politiků do nové technologie příliš nechce. "Někteří politici jsou dost ješitní. Požadují, aby je hned sledovalo sto tisíc lidí, jinak nemají zájem," uvedl Konečný. Další politici zase řeší etický problém. "Pan ministr Mlynář ze své pozice nemůže podporovat projekty soukromých firem a tím je propagovat," řekla mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná.
Podobně hovořila i její kolegyně z tiskového odboru vnitra Marie Masaříková, která tlumočila důvody, proč odmítl Stanislav Gross. "Nabídka se nám zdála zajímavá, ale zatím na to nenastal vhodný čas. Pan ministr nemůže propagovat soukromou firmu. To bychom museli vypsat výběrové řízení," sdělila Masaříková s tím, že firma U-Turn požadovala, a ji vnitro propaguje. "Chtěli jsme jen, a ministerstvo třeba na svých webových stránkách uvede, že vyjádření ministra je k dispozici i v mobilu. Nic víc," reagoval Konečný.
V rámci projektu Volejte politikům mohou lidé prostřednictvím internetu zasílat politikům dotazy, na které pak tázaným zhruba ve dvouminutových šotech odpovídá přímo v mobilu tazatele.
Lidové noviny, 1. června 2004