Média o IL / Gross chce razantně zvýšit pokuty
[26.05.2004]
Legislativa
Gross chce razantně zvýšit pokuty
Ivan Langer:
Ministerstvo vnitra chce zavést nové velmi tvrdé tresty za přestupky. Úředníci ministerstva vypracovali ostrou novelu přestupkových zákonů, která do budoucna počítá s velmi vysokými pokutami. Tam, kde se dnes platí pár tisíc, měly by se napříště vybírat deseti- a někde i statisícové částky. Tam, kde už zákon se statisíci počítá, měla by se hranice posunout do sféry milionů. "Práci jsme ukončili a teď se tím zabývá legislativní rada vlády," řekla LN mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková.
Kdy věc vláda projedná a pošle do parlamentního hlasování, se ale zdráhala odhadnout. "Pokud vše dobře půjde, byli bychom rádi, aby zákon začal platit od roku 2006," řekla pouze.
Stínový ministr vnitra Ivan Langer ale vidí navrhované zpřísnění jako "až příliš drastické". Vnitro by se podle něj mělo zaměřit spíš na oblast vymahatelnosti pokut, která v Česku kolísá. "I menší pokuta, je-li vymáhána důsledně, splní svůj efekt lépe než vysoká pokuta, která zůstane jen na papíře," řekl LN Langer.
Na přestupkovém návrhu spolupracovalo ministerstvo vnitra se všemi ostatními resorty a desítkami institucí. Návrh totiž neznamená jen změnu jednoho, tedy přestupkového zákona, ale počítá s rozsáhlými změnami v desítkách dalších zákonů.
Kromě prudkého zvyšování trestů obsahuje navrhovaná novela také velkou řadu úplně nových definic přestupků. Tak např. paragraf 92 současného zákona o ochraně veřejného zdraví čítá pouhých pár obecných řádků, které říkají, že kdo tento zákon poruší, dopouští se přestupku. Novela rozpracovává stručný paragraf do mnoha obsáhlých bodů, v nichž se detailně rozvádějí např. přestupky na úseku kosmetiky, jakosti vod, provozu koupališ, saun či prádelen a dalších míst.
Pokud jde o nejpřísnější pokuty, ty se příliš měnit nebudou. K nejcitelnějším z nich by mělo patřit až sto milionů za neoznačení paliv a maziv, což však platí i dnes. To je ale spíše výjimečné ustanovení. Nejčastěji páchané přestupky, např. v oblasti oběhu zboží, veřejného pořádku apod., by se ale zpřísňovat měly. Většinou se i nadále budou pohybovat pod milionovými řády, přesto půjde o deseti, i vícenásobky dnešních pokut.
"Smyslem je, aby se srovnaly výše sankcí u právnických a fyzických osob," vysvětlila mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková. A proč chce vnitro zvýšit pokuty fyzickým osobám a nesníží raději sankce pro právnické subjekty? "Cílem každé pokuty je, aby byl pachatel přestupku potrestán citelně, aby se tak minimalizovalo páchání dalších přestupků," vysvětlila.
Místopředseda sněmovny Langer je ale přesvědčen, že postup vnitra není dobrý. "Mně to paušální zvyšování sankcí připadá nevhodné, když zároveň vidíme, jak selhává stát a k odpovědnosti za to není nikdo povoláván," tvrdí. Langrovi vadí, že široce pojatá novelizace zasáhne desítky předpisů, a ustanovení o přestupcích tak budou roztroušena do mnoha zákonů, místo aby bylo vše v jednom balíku.
Některé navrhované změny v trestání přestupků
kdo vzbudí veřejné pohoršení, může dnes dostat pokutu maximálně 1000 Kč, návrh ale počítá s 10 000 Kč
kdo na svém pozemku neudržuje pořádek a naruší tak vzhled obce, může být dnes trestán max. 1000 Kč, podle návrhu by mu ale hrozilo až 30 000 Kč
kdo nepřihlásí či neposílá dítě do školy, může dnes dostat pokutu max. 3000 Kč, návrh chce až 20 000 Kč
pokud jednotlivec (nikoli firma) prodá alkohol mládeži, může dnes dostat max. pokutu 5000 Kč, návrh chce až 50 000 Kč
za celní přestupky dnes lze uložit max. 50 000 Kč, návrh počítá až s 250 000 Kč
za uvedení padělku do oběhu lze dnes uložit max. 50 000 Kč, návrh počítá až 20 000 000 Kč
za neoprávněnou manipulaci či nenahlášení archeologického nálezu lze dnes dostat pokutu max. 500 000 Kč, návrh chce až 4 000 000 Kč
kdo zveřejnění informace o provinění mladistvého i s jeho jménem, může být dnes sankcionován max. 50 000 Kč, návrh chce až 1 000 000 Kč
neoprávněným užitím policejního označení si lze dnes vykoledovat pokutu max. 5000 Kč, návrh počítá až s 50 000 Kč
za neoznámení podezřelého obchodu lze dnes uložit max. 10 000 000 Kč, návrh počítá až s 50 000 000 Kč
Lidové noviny, 26. května 2004