Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Pomlouvat bližního či úřady by už nemuselo být trestné

[26.05.2004]

Trestní zákon

Pomlouvat bližního či úřady by už nemuselo být trestné

Ivan Langer: "Dobrá pověst a důstojnost člověka jsou ústavou garantované hodnoty, a tudíž by měly podléhat ochraně veřejné moci."

Pomlouvat bližního či úřady by už nemuselo být trestné

Návrh, se kterým počítá připravovaný trestní zákoník, ale asi narazí ve Sněmovně

Vymýšlet si o sousedovi, zveřejnit lživé informace o známé osobnosti v médiích nebo pomlouvat některý ze státních orgánů za to, jak pracuje, by v budoucnu nemuselo být trestné. Počítá s tím návrh nového trestního zákoníku, který má nyní na stole vláda. Je ale více než pravděpodobné, že až jej vláda po projednání pošle do Poslanecké sněmovny, narazí tam tento bod na odpor. Velkou šanci na podporu nemá podle informací Práva především vypuštění obecného paragrafu o pomluvě. Zmizení dalšího, speciálního paragrafu, podle kterého je dnes trestná i "hrubá urážka nebo pomluva státního orgánu", ale vyloučeno není.

I ve vládním návrhu přitom bylo vypuštění trestného činu pomluvy dlouho jen jednou z možných alternativ. "Byla o tom velká debata, ale většina připomínkových míst navrhovala pomluvu vypustit a stejně zněl nakonec i závěr diskuse na legislativní radě vlády," vysvětlil Právu hlavní autor návrhu nového trestního kodexu Pavel Šámal. Jak on, tak poslanci, které Právo oslovilo, očekávají na toto téma v parlamentu bouřlivou diskusi.

Poslanecký návrh jako precedens

Jak asi dopadne, by mohl naznačit výsledek loňské prosincové rozpravy Sněmovny nad stejným návrhem skupiny především unionistických poslanců, kteří společně s několika členy ČSSD, ODS a KSČM chtěli oba paragrafy o pomluvě vypustit již z nyní platného trestního zákona. Zároveň navrhovali, aby se soudům pro projednání občanskoprávní žaloby na ochranu osobnosti či žaloby podle tiskového zákona stanovila šedesátidenní lhůta. Většina diskutujících, a to napříč politickým spektrem, se ale vyslovila proti a nakonec poslanci kolegům novelu vrátili k přepracování. Ti zatím na nějakou další iniciativu rezignovali.

"Postoj Sněmovny byl natolik negativní, že vyčkáme vládního návrhu nového trestního zákoníku," řekl Právu jeden z předkladatelů této novely, poslanec ČSSD Stanislav Křeček. Jak dodal, paragraf trestající urážku státního orgánu nejspíš z nového trestního kodexu opravdu vypadne, protože k jeho zachování politická vůle nejspíš nebude. Zda ale Sněmovna vrátí do nového kodexu obecný trestný čin pomluvy, nebo zda nakonec půjde cestou stanovení lhůt pro civilní žaloby na ochranu osobnosti, se Křeček podle svých slov neodvažuje hádat.

Filip nedává šanci

Jednoznačně proti vypuštění pomluvy z českého právního řádu jsou oba opoziční místopředsedové Sněmovny, právníci Vojtěch Filip (KSČM) a Ivan Langer (ODS). "Dobrá pověst a důstojnost člověka jsou ústavou garantované hodnoty, a tudíž by měly podléhat ochraně veřejné moci. Není možné člověka, jehož čest a pověst byla poškozena, odkázat jen na civilní proces," řekl Právu Langer. Obdobný názor zastává i Filip: "Stát garantuje ochranu lidských práv a základních svobod a mezi ně patří i ochrana dobrého jména. Je povinností státu, aby nenechal jen na občanovi a na velikosti jeho peněženky, zda má na to, aby se soudil," řekl.

Velkou šanci na projití Filip návrhu nedává. "Domnívám se, že více než dvě třetiny našeho klubu budou zastávat názor obdobný mému, podobně je to i v klubu ODS a klubu ČSSD. Takže nevidím šanci, že by ten návrh prošel, jako velkou," soudí Filip. Ze studie vypracované Parlamentním institutem pro poslance vyplývá, že pomluva je trestným činem ve všech patnácti "starých" zemích Evropské unie. V Česku je za pomluvu odsouzeno ročně kolem dvaceti lidí, a to především k podmíněným či peněžitým trestům. S podmínkou odešli od soudu i dva lidé v nejznámější kauze tohoto typu, která se týkala herečky Libuše Šafránkové. Za to, že novinářům dodali nepravdivé informace o údajném alkoholismu herečky, dostal fotograf již zaniklého deníku Super i jeho švagrová čtyři měsíce s odkladem. Autoři článků ani vydavatel novin ale potrestáni nebyli. Paragrafy, které by už v novém trestním zákoníku neměly být:

paragraf 206

1/ Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

2/ Odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí nebo jiným obdobně účinným způsobem.
paragraf 154, odst. 2

Kdo hrubě urazí nebo pomluví státní orgán při výkonu jeho pravomoci nebo pro tento výkon, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo peněžitým trestem.

Právo, 26. května 2004