Rozhovory / Deník: Ivan Langer: Dostal jsem pár pohlavků, které mě poučily
[26.05.2010]
Politika obecně
Deník: Ivan Langer: Dostal jsem pár pohlavků, které mě poučily
O politice, programu ODS, volbách
Pane místopředsedo, v letošních volbách osobně zodpovídáte za kampaň ODS. Oproti předchozím volbám vaše strana znatelněji útočí na své oponenty. Myslíte, že to je správně?
Základním principem a pravidlem pro volební kampaň je, že nesmíte lhát. Postavit kampaň jenom na přesvědčování možných voličů však nestačí. Je důležité také upozorňovat na chyby, omyly a špatné návrhy politických soupeřů. Jinými slovy, efektivní kampaň v sobě musí obsahovat mix obou těchto pilířů.
Přesto - není z hlediska vaší voličské základny lepší spíše prezentovat vlastní program?
Sdělování toho, co je naším programem a čeho chceme dosáhnout, u nás zcela dominuje. V případě sociální demokracie je tomu bohužel naopak a musím konstatovat, že nástupem Jiřího Paroubka a lidí jako je on, pan Zaorálek nebo pan Rath, vtekla do české politiky opravdová žumpa, která tady dlouho nebyla. A pokud kdy předtím, tak za Sládkových republikánů. Vím, že voliči, k nimž se obracíme, jsou lidé přemýšliví a nedají se opít rohlíkem. Z toho vychází velká míra pokory, kdy si uvědomujeme, že za pouhé dva měsíce se nedá úplně vymazat všechno, co lidem na ODS vadí.
A co konkrétně podle vás lidem na ODS nejvíce vadí?
Myslím, že nejednotnost a vnitřní hádky a spory, které nás provázely. Je těžké přesvědčit někoho, aby vám důvěřoval v okamžiku, kdy vidí, jak se vrcholní představitelé ODS mezi sebou hádají. Věřím, že toto období už naštěstí máme za sebou.
Jak se vám jeví spolupráce s lídrem Petrem Nečasem po volbách? Počítá s vámi?
My jsme si tyto věci řekli do očí, a to je velmi důležité. Řekl jsem, že se nyní chci zaměřit výhradně na kampaň. S Petrem se známe osmnáct let. Kdysi jsem moderoval mítinky v kampani, kde on kandidoval, a později jsem byl dokonce volebním lídrem kandidátky, kde on také byl. Myslím si, že naše dlouhodobá osobní a profesní znalost a vzájemný respekt je dobrý předpoklad k tomu, abychom spolu mohli spolupracovat.
Bývaly doby, kdy se o vás hovořilo jako o korunním princi ODS, dnes je vaše pozice jiná. Dokonce byly snahy uvnitř strany o vaše vyškrtnutí z kandidátky a nebyl jste přizván ani k nedávnému setkání špiček ODS. Neuvažoval jste za těchto okolností o odchodu?
Pro mě nejsou důležité funkce, ale možnost dělat věci, které umím a kterým věřím. Myslím, že mi může kdokoli vyčítat téměř cokoli, ale jednu věc určitě ne - a to nepracovitost. Ať už se mnou někdo sympatizuje či nikoliv, můj workoholismus - uznávám, že někdy až patologický - všichni oceňují. Je naprosto přirozené, že uvnitř politické strany jsou lidé s různými názory. Každý, kdo se zabývá politikou, dobře ví, že nejtvrdší střet se odehrává v rámci primárních voleb. Na tom nevidím vůbec nic špatného, naopak. Chybou je, když se tento jinak legitimní souboj přesune do osobní roviny.
Co tím konkrétně míníte?
Pokud jde o mne, já jsem už několik let dlouhodobě cílem neuvěřitelného množství lží, fám a pomluv. Když vás někdo osobně nezná a neustále tyto lži čte, tak je do určité míry logické, že jim nakonec uvěří. Přiznám se, že mi stále vyráží dech, když se dozvídám, že například z korunní pevnůstky, kterou pomalu obnovujeme, má vyrůst přepychový hotel. Že jsem si koupil zámek v Chudobíně nebo že mi patří polovina domů v Olomouci.
Ale se lží a pomluvou se dost dobře bojovat nedá. Nicméně jsem kromě pracovitosti také velmi houževnatý člověk a pořád ještě pro mě politika znamená naplnění cílů, idejí a vizí, kvůli kterým jsem v listopadu 1989 šel coby student stávkovat.
Do politiky jste se vrhl už v devadesátých letech a nyní tedy na naší scéně patříte k opravdovým matadorům. Není čtrnáct let přeci jen příliš dlouhá doba?
Politika se za tu dobu hodně zprofesionalizovala a je opravdovou profesí. Nesouhlasím s těmi, kteří říkají, že je za každou cenu zapotřebí v politice někoho nového. Uvedu vám příklad: Koho si vyberete, když je vám špatně? Hezkého, mladého a sympatického lékaře s malou praxí, nebo starého, nerudného a mnohdy velmi nevraživého pana profesora? Samozřejmě toho druhého, protože u něj máte jistotu, že svou profesi doopravdy zvládá a pomůže vám.
Existují věci, které byste nyní s časovým odstupem udělal jinak?
Když se podívám zpátky, tak vnímám jedno období, kdy jsem doopravdy zblbnul. Byla to kombinace nezkušenosti, nízkého věku a jistého pocitu, že najednou člověk může cokoliv. To bylo kolem roku 2000. Myslím, že jsem potom po právu dostal pár pohlavků. Donutilo mě to se nad sebou zamyslet a uvědomit si, že člověk má sice mít nějakou ambici, ale musí si ji odpracovat. Může stoupat rychle, ale nesmí přeskakovat jednotlivé stupínky. Musí v sobě mít velkou míru pokory a respektu k názoru ostatních.
Můžete uvést příklad konkrétního pohlavku, který jste takto utržil?
To bylo v roce 2002, kdy jsem obhajoval post místopředsedy ODS a nepodařilo se mi to. Tam mi byly v dobrém slova smyslu spočteny všechny blbosti, které jsem do té doby udělal. Uvědomil jsem si, že k tomu, aby člověk dosáhl svého cíle, musí taky velmi tvrdě pracovat.
Začátkem devadesátých let jste vystupoval v klipu kapely Mňága a Žďorp. Klip, který jste natočil teď, je úplně o něčem jiném. Reagujete v něm na výroky zpěváka Davida Kollera, které řekl na vaši adresu.
Útok Davida Kollera mě velmi mrzí. I proto, že Lucie je jednou z mých kultovních kapel. Myslím si, že jeho výroky vycházejí z neuvěřitelného množství lží, které o mě byly napsány. Doufám, že David Koller se zamyslí nad tím, co řekl. Svoboda slova je úžasná, ale slovo má obrovskou sílu. A jeho slova mi hrozně ublížila.
V programu vaší strany je vytváření pracovních míst. Prezident Václav Klaus si nedávno posteskl, že si nedovede pod tímto pojmem nic konkrétního představit. Jak byste mu ve stručnosti vysvětlil, co tím ODS míní?
Experti v časopisu Ekonom konstatovali, že ekonomický program ODS je nejlepší. Vychází z toho, že pracovní místo nevytváří stát, ale podnikatel. Pokud chcete udržet a vytvořit nová pracovní místa, tak v první řadě nesmíte živnostníkům a podnikatelům házet klacky pod nohy hloupou administrativou a byrokracií a dusit je vysokými daněmi. Musíte jim uvolnit ruce v pracovněprávních vztazích tak, aby byli ochotni nabízet a dávat lidem práci.
Nicméně vaše strana měla část uplynulého období vládní odpovědnost a některé změny už jste tak mohli provést, nemyslíte?
Ale k těm změnám přece došlo, a velmi výrazným! Uvědomte si, že přestože ekonomika v letech 2007 až 2009 nerostla tak jako za vlád sociální demokracie, podařilo se nám snížit nezaměstnanost o polovinu. Výrazně jsme zjednodušili živnostenský zákon a zkrátili lhůty pro zápis do obchodního rejstříku. Myslím, že zdaleka nejen podnikatelé velmi dobře znají pojmy check point a datové schránky. Tedy projekty, které jsme realizovali na ministerstvu vnitra a které výrazným způsobem omezují míru byrokracie.
Pojďme se podívat za volební horizont. V posledních dnech zaznívá názor, že se rýsuje velká koalice. Byl byste pro?
Pro mne je velká koalice popřením všeho, co jsme dosud dělali a říkali. Podíváte-li se na volební programyODS a sociální demokracie, jsou to nejenom dvě odlišné planety, ale dva úplně odlišné vesmíry. Pro mne je velká koalice s paroubkovskou sociální demokracií nepřijatelná. Myslím, že to je i dominantně převažující přesvědčení v celé ODS.
(Autor: Karel Páral)