Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Přepisy diskuzí / TV Prima: Ivan Langer: Partie

[14.03.2010]

Ministerstvo vnitra, policie, politika

TV Prima: Ivan Langer: Partie

S ministrem vnitra Martinem Pecinou na téma ministerstva vnitra, boje proti korupci

Moderátor:

Dobrý den, vítejte u pravidelného diskusního pořadu TV Prima. Ministerstvo vnitra je podle všeho nejdůležitější úřad v zemi, jinak se dá těžko vysvětlit poprask, který se strhl kolem ohlášené kandidatury Martina Peciny za ČSSD. Právě Martin Pecina je naším prvním hostem. Dobrý den.

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Dobrý den vám i televizním divákům.

 

Moderátor:

A jeho nejčastějším a určitě nejhlasitějším kritikem Ivan Langer. Taky vám dobrý den.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Dobrý den.

 

Moderátor:

A pravidelným účastníkem našich diskusí jste i vy, diváci TV Prima. Vadí vám, že ve volbách kandidují ministři úřednické vlády? Vaši odpověď ano nebo ne posílejte zprávou sms ve tvaru NP ANO nebo NP NE na číslo 9060210. A o čem tedy bude dnešní souboj názorů a argumentů? O boji s korupcí a o případu manželů Malhockých. Začněme ale tím, o čem se dlouho spekulovalo a co je od tohoto čtvrtka jasné, Martin Pecina povede pražské sociální demokraty do sněmovních voleb. Podle ODS tím ČSSD porušila dohody provázející vznik úřednické vlády a Martin Pecina by měl ve vládě skončit. Premiér Fischer ale ministra Pecinu v kabinetu nechá.

 

Autor:

O tom, že sociální demokraté mají s ministry, kteří je reprezentují v úřednické vládě velké plány, se spekuluje už několik měsíců a to i přes to, že stranické špičky držely ještě dnes bobříka mlčení.

 

Jiří Paroubek, ČSSD, předseda strany:

Je to skutečně věc pražské stranické organizace.

 

Autor:

Odbila pátá odpoledne a už nebylo co skrývat, ministr vlády, která se původně měla skládat jen z nestranických odborníků, povede do květnových voleb pražské oranžové.

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Já tu výzvu neodmítnu a stanu se spolulídrem nebo jedničkou nebo dvojkou na kandidátce.

 

Petr Hulínský, předseda pražské organizace ČSSD:

Je to člověk, který je rozhodně přínosem pro ČR.

 

Autor:

ČSSD totiž vycítila slabinu svého největšího soupeře, ODS v hlavním městě vždy suverénně vedla, až doteď.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Určitě je situace před volbami v Praze složitější, než byla před minulými volbami.

 

Autor:

A právě obličej známého ministra by měl podle stratégů z Lidového domu znamenat pro ČSSD trumf, jenže to má háček.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Kandidatura jakéhokoliv ministra vlády Jana Fischera v těchto volbách je porušením původní dohody.

 

Ondřej Liška, předseda SZ:

Sociální demokracie to naprosto porušila.

 

MirekTopolánek, předseda ODS:

Odchod Peciny se nedá nijak vynutit, nicméně všichni musí vědět, že všechny jeho následné kroky jsou předvolební kampaní.

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Pan Topolánek mě vyzývá v pravidelných intervalech tak jednou za 14 dní k odstoupení a neudělám to zcela jistě.

 

Jan Fischer, premiér:

Jsem si vědom toho, že když vstoupí ministr takového typu vlády do volební kampaně, že to jaksi vládu neposílí.

 

Autor:

Tím ale škatulata na kandidátkách nekončí, lidovci přesouvají svého předsedu z kandidátky pražské na hradeckou, aby se do Sněmovny určitě dostal. Jen ODS zatím zůstává na svém, i když některým jejím ministrům by prý kandidatura určitě nevadila.

 

Daniela Kovářová, ministryně spravedlnosti:

Kdybych takovou nabídku dostala, tak o ní budu přemýšlet.

 

Moderátor:

Pane místopředsedo, v několika větách, co vám tedy na kandidatuře Martina Peciny tolik vadí?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Že ta kariéra je postavena na podvodu, protože pan ministr není ani nestraník, ani odborník a ve své podstatě je na tom stejně jako Olga Zubová. Je to prostě korupce za korupci. Paní Zubová byla odměněna za svržení vlády místem na kandidátce, pan Pecina službami pro ČSSD místem na kandidátce. My jsme na toto téma upozorňovali již dlouhou dobu, že pan ministr není ani odborník ani nestraník, že na Ministerstvu vnitra dělá politiku sociální demokracie a já jsem tady schopen na několika konkrétních případech uvést vlastně fakta, že pan ministr od prvopočátku se tam choval jako takové vejce Jiřího Paroubka, které porodilo kandidáta ČSSD.

 

Moderátor:

Předpokládáte, že by se Martin Pecina choval jinak, pokud by teď v květnu nekandidoval? Protože ten poprask je kvůli něčemu tou optikou, kterou popisujete, vlastně tak jako tak fungovalo dál.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Já říkám, že ta kariéra je postavena na podvodu. Ta vláda, pan ministr sám sebe na začátku deklaroval jako odborníka nestraníka a my jsme hned po krátké chvíli začali upozorňovat, že personální čistky na Ministerstvu vnitra, konkrétní opatření na Ministerstvu vnitra jsou kroky, které jsou naprosto v souladu s tím, co chce a co dělala sociální demokracie. Takže jak říkám, je to podvod a je to korupce za korupci. Olga Zubová za službu Jiřímu Paroubkovi odměněná místem na kandidátce.

 

Moderátor:

Olga Zubová už tam není.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

No tak jiný člověk úplně stejně za služby pro ČSSD odměněn na kandidátce. Jinými slovy, možná to bude znít tvrdě, ale myslím, že velmi přiléhavě, pan kandidát Pecina je vlastně symbolem politické korupce.

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Tak to se úžasně poslouchá. Podívejte, já myslím, že máme všichni příliš krátkou paměť. Hovoří se tady o dohodách, o kterých nikdo nevěděl až do okamžiku, kdy byly odvolány, prostě Ústavním soudem zrušeny předčasné volby, které měly být do října. Do té doby totiž nikdo neočekával, že by bylo možné, aby některý z ministrů úřednické vlády kandidoval ve volbách, proto žádné volby nejenom, že nebyly, ale ani nemohly být. Já tady mám články, já jsem si včera sjížděl servery, díval jsem se, jestli skutečně něco takového být nemohlo, ale z principu prostě být nemohlo. Já tady čtu Topolánkova slova, vzápětí je potvrdil na samostatné tiskové konferenci Jiří Paroubek. V té nové vládě nebude nikdo ze současných ministrů v demisi, i když zelení bojovali za pana Schwarzenberga, řekl Jiří Paroubek. To byl princip té dohody, o tom, jestli bude někdo z ministrů nepadlo až zhruba do listopadu loňského roku ani slovo, to je první věc. Druhá věc, když mě nařkne z politické korupce představitel strany, která je symbolizována tím, že přetáhla po volbách k sobě bůhví za jakých podmínek pana Melčáka a Pohanku, o tom hovořil pan Dalík s nějakým novinářem na skrytou kameru, jak to udělá, jak je přesvědčí, tak když mě někdo označuje za korupčníka, ať je to tady pan Langer nebo pan Topolánek, tak je to věc, ke které je vůbec pod mou úroveň se vyjadřovat.

 

Moderátor:

Takže se vzájemně označíte za korupčníky a nebudete sledovat své argumenty, protože to bude pod vaši úroveň.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Já jen říkám, že pan ministr se deklaroval na začátku jako odborník a nestraník a ukázalo se a my jsme na to poukazovali celou dobu, že to je podvod, že to není pravda, že stejně jako Olga Zubová i on sloužil a myslím věrně, sociální demokracii. A pojďme se o tom pobavit. Pojďme se pobavit o personálních opatřeních, o kriminalizaci, skandalizaci nepohodlných osob, o službě sociální demokracie a zajištění finančních toků pro sociální demokracii z resortu Ministerstva vnitra. Pojďme se o tom bavit a já myslím, že jsem tady schopen říct na konkrétních příkladech, že pan ministr od prvopočátku podváděl a hrál si na nestraníka a odborníka. Od prvopočátku dělal na Ministerstvu vnitra bohužel politiku sociální demokracie a proto také říkám symbol politické korupce.

 

Moderátor:

Jestli tomu dobře rozumím, tak to, co si představujete pod službou sociální demokracii na Ministerstvu vnitra, to se rovná nějaká konkrétní personální opatření?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Tak můžu začít, jsou to personální opatření, kdo byl vyhozen, kdo byl na Ministerstvo vnitra přijat. To zaprvé. Zadruhé myslím, že pan ministr Pecina je spoluzodpovědný za přetrvávající chaos ve zdravotnictví, protože on svým postupem kryl a kryje protiprávní postup sociálně demokratických hejtmanů.

 

Moderátor:

Pane místopředsedo, abychom nechali pana ministra reagovat, jenom lehkou poznámku k poplatkům, myslím, že v situaci, kdy kraje kreativně umí měnit vyhlášky, na základě kterých se ty poplatky proplácejí zpátky, že není až tak úředně jednoduché s nimi bojovat.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Je to složité, ale pan ministr Pecina měl připraven velmi rozsáhlý analytický materiál a prostě s námi hrál skrčku, lidově řečeno. Jeho postup kryje protiprávní postup sociálně demokratických hejtmanů, což je jeden z důvodů, proč si podle mého názoru zasloužil místo na kandidátce.

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Personální opatření vedla k tomu, že se například osobou pana plukovníka Komorouse v téhle zemi velmi výrazně zatočilo s extremismem, že se osobou nové paní náměstkyně pro ekonomiku, inženýrky Kubíkové začaly skutečně čerpat evropské fondy. To čerpání za pana ministra Langera, který na to měl 2,5 roku, bylo prostě nula. My jsme měli schválených projektů, když jsem nastoupil nula, dnes jich je za 6 miliard. Čili toto jsou velmi konkrétní věci, k čemu vedly ty konkrétní personální věci, které já jsem učinil. Konstatuji, že jsem neučinil žádnou personální změnu ve sborech, které mají být a musí být politicky nezávislé, nevyměnil jsem ani policejního prezidenta, ani šéfa inspekce, ani šéfa rozvědky. Funkce, které si obsazuje ministr sám a prostě potřebuje, aby ten aparát fungoval, tak ty jsme mnohé skutečně přeobsadil, ale ty výsledky jsou, pane poslanče, naprosto jasné. To je jedna věc. A chaos ve zdravotnictví, já proti krajům vždy postupoval a postupuji tak, jak mi velí zákon. Vás se ptám, pane poslanče, proč jste do 5. nebo 8. května, kdy jsem do toho křesla usedl já, proč jste neudělal vůbec nic, prostě po vás tam nic nezbylo, měl jste na to 5 měsíců.

 

Moderátor:

Pan místopředseda říkal, že tam zůstal rozsáhlý analytický materiál.

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

No tak ať ho předloží, to jsou pořád povídačky. Nechte mě to dopovídat, měl jste dost velký prostor. Já jsem postupoval podle zákona a už za dva měsíce nebo za tři měsíce bylo první upozornění krajů, v srpnu loňského roku jsme podali výzvu, zahájil jsem správní řízení, řada těch krajů se napravila, 5 krajů už dneska ten zákon ani podle názoru Ministerstva vnitra neporušuje. Některé kraje na nás podaly kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu a my samozřejmě vyčkáme na výsledek této kompetenční žaloby. Ale já postupuju od prvního dne, kdy jsem usedl do křesla ministra vnitra, tak postupuji a ptám se, proč tedy do 8. května se nedělo vůbec nic a povídačky o tom, že něco bylo připraveno. Já jsem nic seriózního neviděl. To, co mě předložili úředníci, prostě nebylo možné zveřejnit a možná proto vy jste to nezveřejnil a nikam neposlal.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Tak já myslím, že vystoupení pana kandidáta Peciny je věrohodné na základě toho, že ještě jako šéf úřadu pro kontrolu hospodářské soutěže radil sociálně demokratickým hejtmanům, jak se vyhnout povinnosti, kterou mají. Zaprvé. Zadruhé, věrohodnosti dodává to, že nakonec skončil na kandidátce ČSSD a věrohodnosti, pane kandidáte, nepřispívá ani to, že tvrdíte, že nic na ministerstvu nebylo. Potom tedy děkuji, já využiji zákon 106 o svobodném přístupu k informacím a požádám o zveřejnění takhle rozsáhlého fasciklu. To je první věc. Druhá věc k těm změnám na Ministerstvu vnitra. No ty jsou tak odborné, že Ministerstvu vnitra teď hrozí exekuce, Ministerstvo vnitra neplatí České poště a buď tedy Česká pošta nebude vymáhat peníze a tím pádem bude mít problémy ředitelka České pošty nebo vy budete platit a díky odbornosti na to nemáte peníze. Na konci roku nebudou prostředky na výplatu sociálních dávek a výsluh a já odhaduji, že ten schodek, respektive ten problém se prohloubí ještě o miliardu, protože máte v rozpočtu fiktivní příjmy zhruba ve výši 1 miliarda korun. Když jste mluvil o té odbornosti, tak já říkám, že na konci roku nebude na výplatu sociálních dávek a důchodů, to je cca miliarda a že Ministerstvu vnitra hrozí exekuce, pokud Česká pošta a panem ministrem dosazená ředitelka bude vymáhat dluh, který Ministerstvo vnitra u České pošty má.

 

Moderátor:

Předpokládám, že pan ministr to zneguje.

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Já bych na to zareagoval. Prosím vás, ten úřad pro ochranu hospodářské soutěže má povinnost konzultovat a radit všem orgánům v ČR ve věci veřejné podpory, tam nevykonává správní funkci správního úřadu, ale pouze radí. Proto jsme radili, jak se kraje nedostanou do problémů s veřejnou podporou. Radili jsme krajům a zejména při přesunu financí do nemocnic za bývalých hejtmanů, měli jsme spolu velmi dobrou spolupráci, radil jsem samozřejmě i po krajských volbách, to je povinnost úřadu a každého předsedy. Za druhé to, co říká pan poslanec Langer o tom, že nebudeme mít peníze na konci roku, no tak to je samozřejmě věc, kterou teď nemůžeme zkontrolovat, tak říkám, pane ministře, teď to je jako dobrý, ale děláte to tak, že na konci roku, až bude po volbách, tak to určitě bude špatné, tak to je samozřejmě směšné.

 

Moderátor:

TV Prima má velmi dobrý elektronický archiv, takže si budeme moct na konci roku ověřit, jestli to platí nebo ne. Já si dovolím poslední otázku ke kandidatuře Martina Peciny v čele pražské ČSSD, kdy jste tu nabídku kandidovat dostal?

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

O tom se hovořilo, to jste mohli sledovat v médiích dlouho, ale ta konkrétní nabídka skutečně od toho krajského výkonného výboru přišla v tento čtvrtek. Myslím, že všichni mohli sledovat na případu pana ministra Kohouta, že to skutečně rozhodovaly krajské organizace a já jsem skutečně do čtvrtku nevěděl, jaký způsobem se ta krajská organizace v Praze rozhodne, ta v Plzni se rozhodla opačně.

 

Moderátor:

Jak jsem sledoval tu diskusi, to sice schvaloval krajský výbor, ale přeci jen ten impuls asi vyšel odněkud odjinud, než z pražské organizace?

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Ten impuls vyšel určitě od vedení sociální demokracie v mém případě i v případě pana ministra Kohouta, přesto on schválen nebyl a já ano.

 

Moderátor:

Kdy ten impuls vyšel, protože ještě na konci února vydával Lidový dům tiskové zprávy o tom, že to je jalový blábol a že něco takového je naprosto nepodložená spekulace?

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Já nevím, kdy ten impuls vyšel, to se musíte ptát těch, kteří spolu komunikovali.

 

Moderátor:

Tak si pamatujete, kdy vám nabídli, jestli byste neuvažoval o tom, že budete kandidovat za ČSSD?

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Ale mně nabídli, já jsem dostal konkrétní nabídku ve čtvrtek tento týden, to říkám zcela jasně. To, že se mnou o tom hovořil pan Paroubek a pan Tvrdík, prostě vedení ČSSD, že se mnou hovořili, jestli bych to byl ochoten přijmout, kdyby taková nabídka přišla, tak to je pravda, trvalo to možná 14 dní, možná 3 týdny od té doby, co se to začalo objevovat v médiích.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Já ještě chci doplnit to, co jsem říkal, za věrné služby odměněn na kandidátce. Já tady chci zmínit ještě jednu věc, pane ministře, a to je vaše osobní účast na vyfabulované kriminalizaci lidí, kteří pracovali dříve na policejním prezidiu. A na vaši účast, která překračuje standardy chování jakéhokoliv ministra, neboť ministr vnitra není orgán činný v trestním řízení a já považuju za nepřijatelné, aby ministr vnitra sám řídil jednání, na kterých se účastní policisté, příslušníci inspekce, dokonce jednal s civilními osobami.

 

Moderátor:

Pane místopředsedo, nemohl byste to teď převést do jazyka, kterému budeme všichni rozumět? Já se přiznám, že jsem se nikdy nepohyboval ve špičkách Ministerstva vnitra.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Já mám teď na mysli to skandální křivé obvinění bývalého manažera projektu P1000, pana Petra Žídka a pro mě je nepřípustné, aby ministr vnitra sám organizoval a vedl jednání, kterých se účastní policisté, příslušníci inspekce, dokonce jednání s civilními osobami. Výsledkem toho byla nepodložená obvinění, zadržení tohoto člověka. Ten člověk byl zavřený, jeho život je zničený a pro mě z toho vyplývá závěr, tak kam až ty služby pana ministra Peciny za to, aby se dostal na kandidátku, mohou jít? Pane ministře, vedl jste ta jednání?

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

To je naprosto neuvěřitelné, co tady říkáte, pane poslanče. Vy máte informace od orgánů činných v trestním řízení, vy máte informace od inspekce policie nebo od policie nebo od státních zástupců? To je naprosto neuvěřitelné.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Ne, pane ministře, já myslím, že otázka stojí...

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Ne, odkud vy jste se toto dozvěděl?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Vy jako ministr vnitra, vstupoval jste do konkrétní trestní kauzy, organizoval jste jednání, kterých se účastnili policisté, zástupci inspekce, jednal jste s civilními osobami o konkrétním trestním případu člověka, který byl trestně obviněn a byl zproštěn toho podezření?

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Ne.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Výborně, tak jsme si to tady nahráli. Já vám v tomhle nevěřím.

 

Moderátor:

To je ta situace, kdy se budete teď ptát vzájemně.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Já to považuji za tak zásadní věc, že bych byl rád, aby se tomu věnoval výbor pro bezpečnost.

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Ano, já taky.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Aby tam byli přizváni všichni lidé, kteří se podle mých informací takovýchto jednání účastnili za přítomnosti pana ministra Peciny, protože považuji za nepřijatelné, aby ministr vnitra, který není orgán činný v trestním řízení, se zabýval konkrétní trestní kauzou, jejímž výsledkem je křivé obvinění jednoho člověka.

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Já na to musím zareagovat, já se chci zeptat, odkud vy máte informace o konkrétní trestní kauze, které nemám ani já. Na to se chci zeptat, jestli vy se scházíte se špičkami policejního prezidia vámi najmenovaného nebo se scházíte se špičkami policejní inspekce vámi najmenované a získáváte od nich informace o konkrétních trestních kauzách, to mě zajímá?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Já jsem mluvil s tím člověkem, kterému jste zničil život, ano, s tím jsem mluvil a ten mi toto převyprávěl.

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

A s ním já jsem se sešel?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

S ním ne.

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Aha.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

On byl křivě obviněn a k celé té věci se vedla jednání za vaší účasti. Vy jste jednal s policisty, vy jste jednal dokonce i s civilními osobami v této konkrétní trestní věci. Já to považuji za nepřijatelné selhání a myslím si, že tomu by se měl věnovat výbor pro bezpečnost a věřím, že i pan premiér, který říkal, že dohlédne na to..

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Říkal tento člověk, že já jsem se s ním nesešel, to jsem pochopil a on z doslechu slyšel, že já jsem tuto kauzu ovlivňoval a vy máte konkrétní informace o trestní kauze z inspekce policie a to je naprosto skandální.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Já nemám informace z inspekce policie, já jsem mluvil s tím člověkem, kterému jste zničil život. Vykonstruované obvinění, kriminalizace, ten člověk je zničený na základě křivého obvinění na základě mimo jiné také vašeho nepřijatelného zásahu do této věci.

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Vy jste se v této věci setkal s šéfem inspekce?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Ano, minulý týden.

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Tak to je jasné. Takže pan poslanec, jak sám říká, se v minulém týdnu sešel s šéfem inspekce a ten mu převykládal konkrétní data z trestní kauzy?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Ne, nepřevykládal. Já jsem požádal jako poslanec výboru pro bezpečnost o schůzku ředitele inspekce, ve které jsem ho informoval o tom, že považuji informace o křivém obvinění a bezdůvodné kriminalizaci jednoho člověka za natolik zásadní, že budu chtít, aby se tomu věnoval výbor pro bezpečnost. Pan ředitel inspekce mi neřekl žádné informace z této kauzy, vše co vím, tak vím od toho poškozeného.

 

Moderátor:

Přemýšlím, jestli vás mám teď přerušit předělem. Já chápu, že si velmi rádi užíváte té situace, že vám slovo neuděluje předsedající schůze.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Ale to je opět závan těch starých časů..

 

Moderátor:

Já bych si ho rád ponechal.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Kdy Ministerstvo vnitra bylo vedeno sociální demokracií.

 

Moderátor:

Promiňte, pane ministře, jestli tady nechcete provést závan ještě starších časů, kdy politici řídili televizní diskuse.

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Já bych to taky uzavřel, podle mě je naprosto skandální, že se tady pan exministr schází s šéfy inspekce a řeší konkrétní kauzy. To je naprosto skandální.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Já tomu rozumím, že vy budete teď chtít najít nějakého obětního beránka, abyste sám sebe vyvinil, ale pane ministře, já jsem poslanec výboru pro bezpečnost a vy přece mně nemůžete zakázat, abych se jako poslanec sešel s šéfem inspekce. Já vám říkám, že šéf inspekce mi neřekl o této konkrétní věci vůbec nic, já jsem ho jen informoval o tom, že tuto věc budu chtít projednat na výboru pro bezpečnost.

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Velmi rád.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Rozumím tomu, že teď budete hledat obětní beránky, abyste sám sebe a svoji účast vyvinil, všichni slyšeli zde, že vy jste žádné jednání nevedl, žádného jednání jste se neúčastnil a potom tedy budeme prokazovat, jestli jste lhal nebo jste nelhal.

 

Moderátor:

Diskuse se nám hezky rozběhla, vzhledem k tomu, že zatím směřuje k podání několika trestních oznámení, tak bych rád diváky upozornil na to, že záznam této diskuse, včetně veškerého důkazního materiálu najdou na webových stránkách www.iprima.cz.

 

Moderátor:

Zopakuji to, co tu říkal jako argument ODS Ivan Langer, že kandidatura Martina Peciny je politickou korupcí. A teď se oslím můstkem dostávám k dalšímu slíbenému tématu a to je právě boj proti korupci. Má to být sexy téma nadcházejících voleb, strany si od něj slibují mimo jiné i úspory ve státním rozpočtu. Každá ale nabízí jiný recept, sahají od čisté represe po maximální otevřenost úřadů.

 

Autor:

Hitparádu stranických nápadů vede větší průhlednost veřejných zakázek, všechny strany o ni chtějí usilovat. Třeba důsledným zveřejňováním informací o tendrech na internetu. Většina chce také důslednější kontrolu, i přestože současného šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu nemají teď politici příliš v oblibě, zvýšili by rádi pravomoci právě této instituce. Shoda také panuje v tom, že by veřejné zakázky neměly získávat firmy, které neprokážou jasné vlastníky. Na způsobu jak korupci odhalovat a trestat se už názory politiků dost liší, jde třeba o to, jestli by agent provokatér měl skutečně provokovat a nabízet úplatky anebo jestli takzvaný korunní svědek, který práskne své komplice, by měl vyváznout bez trestu. Dvě menší strany KDU a TOP 09 navíc navrhují i vznik speciálních soudních senátů, respektive protikorupčního týmu žalobců. Sociální demokraté by kromě toho znovu zavedli finanční policii, kterou předchozí vláda zrušila. Nápadů, které teď před volbami tryskají ze stranických sekretariátů, je tedy nepřeberně, uvidíme ale, kolik z nich se doopravdy uskuteční po tom, co do sněmovních lavic zasednou noví poslanci.

 

Moderátor:

Pánové, vy jste oba zastávali a ještě zastáváte významné funkce, setkali jste se s tím, že vám někdo nabídl úplatek za to, že nějakým způsobem rozhodnete nebo něco posunete?

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Já jsem se ve formě konkrétní s ničím takovým nesetkal.

 

Moderátor:

Ani jste neuvažovali o tom, že byste nějaký úplatek někomu podstrčili, třeba když nikomu jinému, tak porodníkovi v porodnici, když měly vaše manželky rodit?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Tak moji ženu rodil můj kamarád a spolužák, a to že jsme to potom, obě dvě děti, pořádně zapili, tak si myslím, že není korupce. To je povinnost.

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Tak porodníkovi v porodnici jsem skutečně nic nedával.

 

Moderátor:

Ani nikomu nic jinému?

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Ne, já jsem do politiky nebo na ministerstvo vstoupil v roce 2003, do té doby jsem se živil jako manažer projektant, programátor. Já jsem to nikdy neměl zapotřebí a věřím, že nikdy mít zapotřebí nebudu.

 

Moderátor:

Co si máme pod tím slovem úplatek vlastně představit, berete to jako politici v té rovině, že někdo někomu podstrčí obálku s penězi nebo těch věcí je prostě víc?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Podle mě úplatek, korupce je získání neoprávněné výhody, kterou bych jinak nezískal a v tomto smyslu proto já jsem hovořil o politické korupci v případě pana Peciny, je jich celá řada a podstata je opravdu výhoda, kterou dostávám za nějakou protislužbu.

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Tak já myslím, samozřejmě v tom obecném slova smyslu je to výhoda. Já jsem velmi rád, že ODS pochopila, co je to politická korupce, protože v roce 2006 jsem si povšimnul, že pan Topolánek říkal, že neví co to je, tak já jsem hrozně rád, že už to ví, to je jedna věc. Ale obecně u nás a myslím, že i ve světě pod korupcí je chápáno to, když někdo získává zejména finanční prostředky a nemusí to být zrovna obálka, jako že někoho chytí při tom, jak někde přebírá milion korun, ale může to být samozřejmě to, že někomu někdo posílá peníze na švýcarská konta a podobně, takže v tom zúženém slova smyslu to chápu jako peníze, které byly někomu poskytnuty za to, že třeba někomu dal zakázku nebo se za někoho přimluví.

 

Moderátor:

My jsme teď v situaci, kdy se dvě politické strany vzájemně obviňují z toho, že ta druhá používá nějaké korupční praktiky, ať už protislužbou nebo nestandardním získáváním poslanců té druhé strany. Jak v téhle atmosféře, která je vytvořená, chcete přesvědčit lidi, že jakýkoli návrh, se kterým vaše strana přijde v boji proti korupci, mají brát vážně?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Konzistentností a řekl bych profesionálním přístupem, my dlouhodobě říkáme, že postoj a boj proti korupci musí mít nějaký ideový základ a to je vyváženost tří pilířů - prevence, průhlednost a postih. S čím přichází pan kolega Pecina, tak to je jenom policejní balíček a rádoby postih. Přece chceme-li a teď promluvím jako lékař, chci-li bojovat s nemocí, musím nejdřív přesně provést diagnostiku příčin nemoci, abychom mohli stanovit diagnózu a nastavit účinnou léčbu. A korupce bude vždy přítomna tam, kde o nás rozhoduje někdo jiný. To znamená, skutečně účinná léčba není zabít pacienta způsobem, který překládá sociální demokracie, ale snížit prostor, omezit prostor pro korupci. Čím méně bude rozhodování státu, zjednodušeně řečeno čím méně razítek, čím méně úředníků, čím méně peněz stát bude přerozdělovávat, tím menší prostor bude pro korupci. A teprve na třetím místě v tom vyváženém přístupu prevence, průhlednost, postih je ten postih a v tomto smyslu jsme konzistentní a já jsem přesvědčen, že také věrohodní.

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Tak já myslím, že o věrohodnosti slov pana Langera není žádných pochyb, protože kroky, které činil jako ministr vnitra a které činila Topolánkova vláda, šly přesně opačným směrem. To, co se snažíme jako Fischerova vláda prosadit v parlamentu v tomto okamžiku, jsou dva instituty, které jenom navrací to, co minulá vláda pokazila. To znamená, hovoříme tady o nějaké vyváženosti, ale policii jsme významně znesnadnili možnost odposlouchávat významné zločince a policii. Od 1. 1. příštího roku neumožníme, specializovaným útvarům policie, aby nahlédly do daňového řízení, což je, já myslím, naprosto bezprecedentní krok. Čili tyto dvě věci konzistentně pan exministr Langer a Topolánkova vláda konzistentně nahrávala zločincům. Konzistentně v tomto smyslu si myslím, že konzistentní bylo i zrušení finanční policie, jejíž činnost já jsem, ten klip bych chtěl rád opravit, já jsem neřekl, že budeme obnovovat finanční policii, protože obnovit něco, co bylo prostě flagrantně zničeno, zrušeno, by bylo velmi těžké, ale ty činnosti, které finanční policie vydávala v rámci útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality budeme chtít obnovit.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Tak já začnu od konce. Finanční policie jako instituce byla zrušena na návrh bývalého policejního prezidenta pana Husáka. Já jsem s tím souhlasil a ty činnosti jsou vykonávány i nyní a efektivita z pohledu zadrženého a nakonec zabaveného majetku je neskonale vyšší, než byla za doby existence finanční policie. Proto prosím pana kandidáta Pecinu, aby neříkal, že něco obnoví, co i nadále běží a efektivita té činnosti je nepochybně vyšší. Pokud jde o ten balíček, který je předkládán, to není protikorupční balíček, to je propolicejní balíček, který rozšiřuje pravomoci policie, tam kde by je mít neměla. Odposlechy je možné použít i nyní v případě korupce, to znamená váš návrh týkající se odposlechů s korupcí vůbec nesouvisí. Prolomení daňového tajemství vůbec nesouvisí s korupcí, protože nový daňový řád, který je připraven a nabývá účinnosti, přesně předpokládá, že v případě vyšetřování trestných činů korupce je daňové tajemství prolomeno. Přicházíte s agentem provokatérem v situaci, kdy náš právní řád zná institut protikorupčního agenta, neznal jsem a neznám dosud žádné výsledky jeho využívání a v poslední řadě přicházíte s konceptem takzvaného korunního svědka, který tak jak je pojat, pane kandidáte, je vlastně jenom kupčení se spravedlností, kdy jeden zločinec udá druhého zločince na základě schválení státním zástupcem, a to je úprava, která sama o sobě ještě více otvírá prostor pro korupci. Jestli něco stojí za diskusí a to možná se shodneme, je podívat se, zda ten institut spolupracujícího obviněného, který náš právní řád zná, by mohl být rozšířen o takzvaného korunního svědka, ale v žádném případě v tom pojetí, jak je panem kolegou navrhováno, tedy zločinec udá zločince, státní zástupce rozhodne, že je beztrestný.

 

Moderátor:

Že má nižší trest.

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Já bych si na to dovolil zareagovat. Tak za prvé říkáte, že my se snažíme dostat pravomoci policejní tam, kde by neměly být. Já chci tady všem divákům sdělit, že ty pravomoci, které chceme, aby policie měla, měla ještě do konce roku 2009. Takže máte pocit, že předtím jsme byli policejním státem, že ta policie měla pravomoci, které mít neměla? Tak to přeci není. Druhá věc protikorupční agent, že nejsou výsledky, to je pravda a ty výsledky nejsou proto, protože ten institut je v tom zákoně prostě špatně. My ho potřebujeme upravit tak, aby ten agent byl využitelný, neměl ten agent žádné výsledky kromě například boje s extremismem, tak prostě v boji proti korupci, tak jak je navržen je neúčinný, to se jasně ukázalo. Nebyl účinný ani za vás, nebyl účinný ani za mě, proto ten institut chceme změnit. A institut korunního svědka? Pane volební manažere, když už se takto oslovujeme, ODS.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Můžete mi říkat Ivane.

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

To bych skoro nerad. Institut korunního svědka je prostě institut, který je nám doporučován OSN, v roce 1996 ho doporučila EU, funguje v mnoha státech a chápu to, že skutečně ve strukturách, takových těch toskánských strukturách prostě způsobuje velkou paniku, protože dovedu si představit, kdyby takový institut skutečně fungoval, jak by se rozkrývaly ty staré kauzy. Čili zaveďme instituty, které jsou standardní ve světě, nehledejme třetí cesty a hovořit o nějakých pilířích, jaká je prevence, o tom jak je málo razítek. To je fajn, to je dobrá politická proklamace, o tom se můžeme bavit dalších 10 let, ale v tomto okamžiku řešme ten průšvih, který v tomto státě je a který je mimo jiné způsoben tím, že jste některé pravomoci, které měla policie prostě zrušili.

 

Moderátor:

Když poslouchám vaší argumentaci, tak začínám chápat, proč se nedokážete shodnout ani na elementárním přístupu.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Tak jenom tady vidíme, že se mnou nediskutuje nestranický ministr, ale kandidát za sociální demokracii.

 

Moderátor:

Tak vy jste kandidát za ODS a my to oboje akceptujeme.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Rozdíl je, pane moderátore, v tom, že toto je člověk, který se vydával za někoho jiného, než ve skutečnosti je, ale pojďme zpátky k tomu, co jste říkal. Nehledejme třetí cesty, vámi navržený institut korunního svědka je třetí cestou. Já si dokážu představit, že by se nelíbil třeba teplickým nebo severočeským strukturám velmi jednoduše, ale tak jak vy ho navrhujete neexistuje vůbec nikde. Vy říkáte, že když zloděj udá zloděje a státní zástupce u toho je, tak tomu prvnímu říká, že je beztrestný. A to přece takto nikde není. Pokud a v tom se přít nebudeme, pojďme si říct, jak funguje institut spolupracujícího obviněného, ale pokud má být korunní svědek korunním svědkem a ne prostorem pro další korupci a zneužití a kšeftování se spravedlností, potom to nemůže vypadat tak, jak vy jste to navrhl.

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Ne, já si myslím, že korunní svědek je naprosto klíčová věc. To, že když jeden mafián z té skupiny udá ten zbytek mafiánů, to je naprosto standardní věc, když se podíváte na 50 amerických filmů o tom, jakým způsobem byla likvidována v Americe mafie, tak je to přesně tento způsob, který je nesmírně účinný..

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Já se dívám na českou realitu, ne na americké filmy.

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

.. Kterých se skutečně ty mafiánské struktury bojí a to, že říkáte, že by to mělo vypadat trošku jinak, je jenom zástěrka pro to, aby se v parlamentu hlasovalo proti tomu a neprošlo nic. A jestli má něco vypadat trošku jinak, tak dejte pozměňovací návrhy a můžeme se o nich bavit.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

To, co jste navrhl, je kšeftování se spravedlností a otevření prostoru pro korupci. Je to velmi nestandardní a paradoxně to jen otvírá prostor pro kšeftování se spravedlností, pro zneužití a pro likvidaci nepohodlných osob v rámci vykonstruovaných případů na základě korupce.

 

Moderátor:

Nerad ruším vaši diskusi svými nemístnými moderátorskými otázkami, musím ocenit, že jste oba dva velice zdatní marketingoví pracovníci, když vypouštíte informace, co které druhé straně může vadit na jednotlivých opatřeních. Máme zhruba tři minuty do konce, pojďme je využít k tomu, abyste neříkali. co je špatně na tom, co dělá ten druhý, ale abyste každý v jedné minutě zformulovali, jaká by byla policie, pokud se stanete ministrem vnitra. Začneme Ivanem Langerem a odpočítávám čas.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Moderní, vzdělaná, technicky dobře vybavená a naplňující to poslání pomáhat a chránit. Měla by pokračovat v reformě policie, která znamená větší respekt k právům lidí, měli by disponovat dobrým technickým vybavením, měli by být vzdělaní a dobře motivovaní pro svoji práci. Současně také nad nimi by se měl vznášet jako bič skutečně nezávislý inspekční orgán, který sociální demokracie spolu s panem Pecinou blokují a to je generální inspekce bezpečnostních sborů.

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Já jsem generální inspekci bezpečnostních sborů předložil do Parlamentu a nic neblokuji, to je první věc, tu po volbách zavedeme taky. Druhá věc je, že policie se musí hlavně stabilizovat. Takzvaný program odstranění generačního špuntu pana volebního manažera ODS, který aplikoval a díky kterému odešlo přes 10 tisíc policistů, byl prostě naprostou katastrofou. Policii musíme stabilizovat, dát ji jasnou velitelskou strukturu, žádná reforma toho typu, že na okresu budou dva velitelé, to už proboha nikdy ne, takže jasnou manažerskou strukturu, jasná pravidla a hlavně slušnost, která tady dlouho scházela.

 

Moderátor:

Jedním slovem, pokud vy nebo vy budete ministrem vnitra, zůstane policejním prezidentem Oldřich Martinů, ano nebo ne?

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Ano.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Nevidím v tom problém.

 

Moderátor:

Pojďme se ještě podívat na výsledky naší ankety, pokud se dobře dívám, tak 57% vadí, že ve volbách kandidují ministři úřednické vlády. Mohl bych to shodit tím, že poděkuji kanceláři ODS za zaslané sms, ale takto to shazovat nebudu. Krátká reakce, jak to divácké hlasování interpretujete?

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Já nevím, já myslím, že si na to lidé zvyknou. Já myslím, že na tom není nic špatného.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra:

Je to podvod a že si lidé na to zvyknou, to říkal Jiří Paroubek, když obhajoval vládu ČSSD s komunisty v krajích. Oni si na to lidi zvyknou, já si na to nechci zvyknout.

 

Martin Pecina, ministr vnitra:

Když si policie zvykla na vás, pane poslanče, tak si zvyknou i na mě.

 

Moderátor:

Tak vidím, že diskuse se nám opět rozjíždí, v každém případě to, co jste dnes vážení diváci TV Prima mohli sledovat, je podle všeho teprve krátký odvar toho, co nás čeká v dalších Partiích s blížícími se volbami. Taková tedy byla Partie s Martinem Pecinou a Ivanem Langerem, díky, že jste přišli. A já se na vás těším opět příští neděli v 11 hodin tady na Primě.

MUDr. Mgr. Ivan Langer, místopředseda ODS a poslanec PČR, 14. března 2010