Rozhovory / Rádio Impuls: Ivan Langer: Impulsy Václava Moravce
[22.04.2009]
Ministerstvo vnitra, policie, politika
Rádio Impuls: Ivan Langer: Impulsy Václava Moravce
Extremismus, pád vlády, náborová kampaň k policii
Moderátor (Václav Moravec):
Diskriminaci znají dvě třetiny Romů v Česku. To je nejvíc v evropské sedmadvacítce. I to vyplývá z celoevropského průzkumu o situaci menšin, který si zadala agentura Evropské unie pro základní práva. Topolánkův kabinet v demisi už v pondělí probíral nárůst extremistického chování. Důvod? víkendový útok na domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku. Premiér Mirek Topolánek dával najevo, že stát chce proti pravicovému extremismu bojovat a to nejen represí, ale i prevencí.
Záznam Mirka Topolánka:
Na svém posledním zasedání bude vláda schvalovat strategii boje proti extremismu, materiál, který je dlouhodobě připravován, je po připomínkovém řízení přinesen vládám následujícím, strategii boje, která se ukazuje i v praxi jako úspěšná.
Moderátor (Václav Moravec):
Pondělí slova premiéra v demisi Mirka Topolánka, jak je zaznamenalo Rádio Impuls. Nejen o míře extremismu v Česku teď bude řeč. Hostem Impulsů je po čase ministr vnitra, místopředseda ODS Ivan Langer. Vítejte v Rádiu Impuls, hezký dobrý večer.
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
Hezký dobrý večer.
Moderátor (Václav Moravec):
Připomínám, že i dnešní Impulsy jsme připravili díky vám, našim posluchačům. Své dotazy jste v průběhu dne psali a posílali formou sms zpráv na číslo 774 999 888. Pokud máte dál nějakou otázku na ministra vnitra Ivana Langera, také místopředsedu Občanské demokratické strany, tak můžete onu otázku poslat ve formě sms zprávy na číslo 774 999 888. Od víkendu žije Česká republika tím otřesným případem útoku na domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku. Jak daleko je podle vašich informací, pane ministře, ta chvíle, kdy budeme znát pachatele toho útoku?
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
Nemám detailní informace a samozřejmě si přeji, aby bylo co nejdříve známo, kdo je za toto odpovědný, aby se co nejdříve zodpověděla otázka, zda to byl skutečně rasově motivovaný čin. Myslím si, že každého z nás to šokovalo a pokud by se skutečně ukázalo, že tento čin měl rasový podtext, tak věřím, že když se najdou pachatelé, když budou odsouzeni, takže budou odsouzeni nejvyššími tresty.
Moderátor (Václav Moravec):
Vy sám tomu věříte, že se podaří ty pachatele najít? Protože podle těch posledních zpráv je už jasné, že požár domku té romské rodiny ve Vítkově někdo zapálil úmyslně, že tam byla tři ohniska požáru, tedy tři zápalné lahve.
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
Věřím, přeji si to, jakkoliv vím, že v takovýchto případech je strašně složité najít dostatek důkazů, které by mohly posloužit k odsouzení pachatele. Nicméně věřím, že policisté udělají skutečně maximum, neboť je to případ, který, myslím, otřásl každým a bylo by velmi dobré, abychom mohli ukázat prstem na toho, kdo je za to zodpovědný.
Moderátor (Václav Moravec):
Jiná souvislost s tím případem - ministr pro lidská práva menši Michael Kocáb podal právě dnes k prezidentu Václavu Klausovi žádost o milost pro otce z Vítkova na Opavsku té popálené holčičky, který byl v tom domě, protože toho policie na žádost Okresního soudu v Přerově nechala přepravit ze Slezské nemocnice v Opavě, kde se léčil s popáleninami, do vězeňské nemocnice v Praze, protože tento 33letý muž se od loňského prosince vyhýbal nástupu do vězení, byl odsouzen nezávisle na sobě hned za dva činy. Vy považujete tu žádost o milost za oprávněnou?
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
Mám pro to určité pochopení, ale jenom určité pochopení. Já bych si spíše dokázal představit odklad výkonu trestu právě z důvodu té situace, která v rodině je, ale myslím si, že každý z nás by měl dávno, dávno před tím, než něco udělá, si velmi pečlivě rozmyslet, jestli se dostává do střetu se zákonem nebo nikoliv. A v tomto smyslu jsem možná přísný, ale myslím, že to je férové. Tedy pro mě osobně, kdybych já byl soudce v uvozovkách, tak bych byl spíše pro odklad výkonu trestu než pro milost.
Moderátor (Václav Moravec):
Očekáváte tedy, že ta nebo chápete tu žádost o milost jako, řekněme, ne zcela oprávněný prostředek?
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
To ne, já to beru jako spontánní reakci pana ministra Kocába, které rozumím. Já říkám svůj osobní názor. My bychom skutečně měli reflektovat tíživou situaci, ve které ta rodina je, nicméně nemělo by to nikoho zbavovat odpovědnosti za provedené trestné činy a to v tomto případě bylo opakované.
Moderátor (Václav Moravec):
Šéf opozičních sociálních demokratů Jiří Paroubek sice kritizuje vládu v demisi, že svojí politikou zvyšuje sociální napětí a tudíž přispívá k nárůstu extremismu. Podle Jiřího Paroubka by však politici při řešení tohoto problému, tedy extremismu, útoku proti Romům, měli přece jenom táhnout za jeden provaz.
Záznam Jiřího Paroubka:
Je věcí politické odvahy u českých politiků, aby, protože řekněme si otevřeně, že romské etnikum u naprosté většiny obyvatelstva země prostě populární není a my politici prostě často mlčíme a zavíráme oči třeba nad útoky na toto etnikum. Já chápu, že toto etnikum má velmi vysokou kriminalitu, ale ono má taky velmi vysokou nezaměstnanost.
Moderátor (Václav Moravec):
Slova šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka z pondělních Impulsů, který byl poměrně vstřícný. Jiří Paroubek při společném řešení problému nárůstu extremismu a zvyšujícího se počtu útoků vůči Romům. Které kroky by se podle ministra vnitra Ivana Langera, hosta dnešních Impulsů, daly udělat hned?
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
Tak já zaprvé mám vážné pochybnosti o upřímnosti slov Jiřího Paroubka, protože on zcela nestoudně bezprostředně poté řekl, že jsem za ten útok ve Vítkově odpovědný já, což je stejně tak absurdní, jako když bych já měl být odpovědný za zastřelení přítele Kočky přítelem Ďuričkem na oslavě Jiřího Paroubka. Ale pokud by to skutečně myslel upřímně, férově, potom jsem k dispozici. Myslím si, že my jsme se hodně zaměřovali spíše na řešení následků místo příčin. Myslím, že v řešení následků a tam je odpovědné Ministerstvo vnitra a silové orgány, policisté odvádějí velmi dobrou, jakkoliv těžkou práci. V případě příčin a o tom hovoří strategie, o kterou jsem se já přihlásil v listopadu loňského roku a k jejímu vypracování se musíme více zaměřit na prevenci, na větší míru informovanosti, na větší míru nebo hlubší vzdělávání. Informovanost nejenom laické veřejnosti, ale i odborné, u vzdělávání to platí úplně stejně, směrem k policistům, orgánům činných v trestním řízení, ale také směrem k soudům, k samosprávám tak, abychom byli schopni čelit tomu, s čím extrémisté přicházejí. Oni přináší jednoduché pravdy, jednoduchá řešení a v okamžiku, kdy nebudeme mít více informací, více ponoření do toho problému, potom mezi námi bude pořád hodně lidí, kteří na ta lákavá jednoduchá řešení naskočí.
Moderátor (Václav Moravec):
Když zmíním také jeden z dalších souvisejících jevů, který se týká diskriminace Romů a máme před sebou ta nejnovější čísla, která jsem citoval hned v úvodu, že diskriminaci znají dvě třetiny Romů v Česku a to je nejvíc v evropské sedmadvacítce.
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
Víte, já neznám ten průzkum, ale nevím, jak se vypořádat se slovem znají diskriminaci. Jestli má někdo pocit diskriminace… osobně bych vnímal jako více odpovídající. Ale když mluvíme o romské komunitě, prostě máme-li se dostat k podstatě řešení problému, pak si musíme říkat i ty nepříjemné pravdy, které zapříčiňují nárůst extremismu a já to musím říkat znovu a znovu, že pokud lidé, kteří každý den vstávají, jdou do práce, celý den pracují, starají se o své děti, připravují je do školy, se dívají na ty, pro které je normální nepracovat, neposílat děti do škol, tak potom ti jsou přece tak snadno náchylní k tomu, když někdo přijde a řekne, tak za nás tohleto nebude. A tady musí být vysoká míra sebereflexe i Romů, aby si uvědomili to, že jejich jednání je mnohdy příčinou nárůst extremismu. A že…
Moderátor (Václav Moravec):
A vy si nemyslíte, že to jejich jednání může být dáno tím, že mají i jinou barvu pleti a i ty děti se stávají v mnoha ohledech terči posměšků?
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
Tak to nelze takhle paušalizovat. Já mám dcerku, která chodí do první třídy, ve třídě mají jednoho Vietnamce, dva Romy a nemám pocit, že by existoval nějaký problém. Já sám se doma snažím vychovávat své děti naprosto jednoznačným způsobem, není důležité to, jak člověk vypadá, ale jaký je.
Moderátor (Václav Moravec):
Slyšel jste někdy od své dcerky úšklebek…
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
Ne.
Moderátor (Václav Moravec):
Ať už na adresu těch vietnamských dětí nebo těch Romů ve třídě?
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
Spíš se mi svěřovala s tím, že má problém s tím, že už v první třídě je považovaná za modrookou blondýnu.
Moderátor (Václav Moravec):
Aha. Když se vrátím k tomu vedlejšímu jevu i celého problému, který se týká postavení Romů v Česku, tak roste počet žádostí českých občanů, právě vesměs Romů, o azyl v Kanadě. Kanadský ministr pro občanství a přistěhovalectví Jason Kenney vyzval Česko, aby zakročilo proti agenturám, které možná stojí za novým přílivem českých občanů, vesměs Romů, do Kanady. Není to tak, že tady jste vy jako ministr vnitra, byť dnes už jste v demisi, že jste zaspal a že jste měli zakročit dřív proti těm agenturám?
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
Já to nechci zlehčovat, já fakt mám špatné spaní v posledních dnech, ale rozhodně jsem nezaspal. Myslím si, že je potřeba od sebe odlišit přesně podstatu problému a ať se na mě nikdo nezlobí, za tímto fenoménem já čichám, čichám prachsprostý byznys, který je za tím ukryt a myslím, že ty příčiny jsou různé. Tou prvotní příčinou skutečně může být pocit Romů, kteří odcházejí, že jsou zde diskriminováni, nicméně platí také, že i naši kanadští přátelé se musí podívat na to, zda je normální, když Českou republiku i nadále řadí mezi země, kde není, kde ti lidé nemají, nepatří do země takzvaného bezpečného původu a je přece úplně absurdní, aby země, která je členskou zemí NATO, členskou zemí Evropské unie, nebyla považována za dostatečně bezpečnou.
Moderátor (Václav Moravec):
Podle vás by tedy, rozumím-li tomu správně, podle vás by Kanada měla udělat první krok, že zařadí Českou republiku do seznamu zemí bezpečného původu?
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
Já myslím, že není důležité teď, jestli první, druhý nebo třetí krok, ale říkám, že to řešení je na obou dvou stranách. To řešení také i v azylovém systému v samotné Kanadě, nicméně teď to není jakoby přepinkávání míčku na druhou stranu. Samozřejmě, že rozumím tomu, že mezi těmi lidmi, kteří odcházejí, můžou být ti, kteří mají nějaký pocit diskriminace, ale jsem bytostně přesvědčen, že za tím je prachsprostý byznys a bojím se jedné věci, že v důsledku takového přílivu Romů do Kanady, Kanada sáhne k logickému opatření, kdy znovu zavede víza pro Českou republiku a potom je to znova nahrávka na smeč těm přiblblým náckům, kteří budou říkat, podívejte se, kvůli těmto lidem je většina opět diskriminována.
Moderátor (Václav Moravec):
Vy osobně si myslíte, když budu citovat statistiku, že loni o azyl v Kanadě požádalo zhruba 850 českých občanů, letos v lednu a v únoru to bylo podle českého ombudsmana Otakara Motejla už 570, tedy obrovský nárůst. Vy si myslíte, že víza pro české občany, cestující do Kanady, jsou teď na spadnutí?
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
Nemyslím si to, zatím nemáme žádný takovýto signál, ale každý stát se chová přirozeně a snaží se ochránit své občany a nevylučuji, že by toto někdy v budoucnu mohlo nastat, pokud se ten příliv nezpomalí nebo dokonce úplně nezastaví.
Moderátor (Václav Moravec):
A teď ona námitka kanadského ministra pro občanství a přistěhovalectví Jasona Kenneyho, že by i vy, jako ministr vnitra společně s dalšími ministry jste měli zakročit proti těm agenturám, u kterých čicháte, čicháte prachsprostý byznys, když použiju vaše slova.
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
Já si teď neumím představit, jakým způsobem máme zakročit proti někomu, který uzavře zprostředkovatelskou smlouvu, o někoho se postará, zajistí letenky, slíbí cokoliv a potom si za to vezme také téměř cokoliv. To je smluvní, volný vztah a ....
Moderátor (Václav Moravec):
Podle vás státní orgány České republiky tedy nemůžou zakročit proti těm lidem, kteří vydělávají na odchodu Romů do Kanady?
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
Já si to v tuto chvíli představit neumím, budu-li mít k dispozici dostatek informací, které budou nasvědčovat tomu, že někdo porušuje zákon, potom ten zákrok je zcela na místě, ale v tuto chvíli nic takového není.
Moderátor (Václav Moravec):
Vláda má na stole návrh novely shromažďovacího zákona, bude ho probírat v pondělí, tento návrh připravil ministr pro lidská práva Michael Kocáb a podle té novely úřady možná dostanou v některých případech víc času na rozhodnutí o případném nepovolení ohlášené demonstrace, pochodu nebo jiné akce, což je reakce právě na pochody neonacistů nebo nazvěme to pravicoví radikálové.
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
To nejsou pravicoví radikálové, to jsou náckové.
Moderátor (Václav Moravec):
To jsou náckové, takto je označujete vy.
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
Náckové byli nacionální socialisté, takže myslím, že ten přívlastek pravicový je problematický, byť je to schematicky takto členěno, my s ním také pracujeme. Ale můj pocit je, že to dělení na pravicový a levicový extremismus není šťastné, že je to prostě jeden extrém, jenom se každý tváří trošku jinak.
Moderátor (Václav Moravec):
Vy ten návrh novely shromažďovacího zákona podpoříte?
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
Když jsme o tom hovořili, tak jsem upozorňoval na jednu věc. Svobody, které jsme získali po listopadu 1989 si musíme vážit a musíme ji chránit a musíme být obezřetní, abychom sami, možná v dobré víře, si ji neokleštili a svoboda shromažďování byla přece jedním z těch symbolů toho, po čem jsme toužili v listopadu 89, takže bych byl hrozně nerad, abychom si kvůli pár náckům sami okleštili ten prostor svobody, který máme.
Moderátor (Václav Moravec):
Vy ten návrh tedy nepodpoříte?
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
Tento návrh, kdy se přidá přívlastek pracovní, je myslím přijatelným kompromisem. Znovu teď chci zdůraznit ten komplexní přístup k tomu, přeci rozumím tomu, že obecní úřady potřebují více času, myslím si, že by ho měly využít k tomu, aby byly dobře připraveny na posuzování těch žádostí, ale úplně stejně tak bych si přál, aby každý jeden soudce se neschovával za paragrafy zákona, aby opustil ten právní positivismus a netvářil se, že vlastně neví, o čem rozhoduje, když radnice řekne, ne, tohle to jsou lidé, kteří propagují nacismus nebo neonacismu, extremismus, rasismus a proto jsme zakázali jejich pochod. Myslím si, že na každém z nás je povinnost přímo větší míru odpovědnosti za svá rozhodnutí.
Moderátor (Václav Moravec):
Ten návrh tedy v pondělí podpoříte?
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
Ano.
Moderátor (Václav Moravec):
Dnes s ministrem vnitra v demisi, místopředsedou občanských demokratů Ivanem Langerem. Premiér Jan Fischer sestavuje vládu a za její úkoly považuje i následující.
Záznam Jana Fischera:
Dá se udělat tolik práce, nakolik je svěřený mandát, dovést zemi k volbám, vyrovnat se s úkoly zbývajícími prioritami předsednictví a vyrovnat se samozřejmě s tlaky ekonomické krize a pokud možno snížit její dopad na populaci.
Moderátor (Václav Moravec):
Slova nového premiéra Jana Fischera. Ministra vnitra Ivana Langera, hosta dnešních Impulsů by měl ve funkci vystřídat dosavadní šéf Antimonopolního úřadu Martin Pecina. Kterou agendu, kterou vy jste rozpracoval a už vám díky pádu Topolánkovy vlády nebo kvůli pádu Topolánkovy vlády nebude umožněno tu agendu dotáhnout do konce, věříte, že Pecina do konce dotáhnout může.
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
Věřím, že se mu to podaří. Na prvním místě určitě předsednictví, protože právě v červnu kulminují některé z klíčových priorit, které se netýkají jen České republiky, ale celé Evropské unie. Největší informační projekt v oblasti vnitřní bezpečnosti, takzvaný schengenský informační systém druhé generace, my jsme se pokusili vytvořit záchranný plán pro celý tento projekt a právě v červnu se o něm bude rozhodovat. Při takových věcech hrozně závisí na znalosti těch lidí, na jejich důvěře vám, na vzájemném respektu, takže v tomhle tom smyslu to bude mít pan ministr Pecina hodně složité. Ale já jsem s ním hovořil a ujistil jsem ho, že bude-li chtít pomoci, tak jsem k tomu připraven. Prostě ta míra odpovědnosti za tuhle zemi musí existovat bez ohledu na to, jestli je někdo ve vládě nebo není.
Moderátor (Václav Moravec):
Vy už si tu agendu předáváte?
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
Já jsem se s Martinem Pecinou potkal a přesně jsem ho informoval o prioritách, které na vnitru jsou. Tou první je nepochybně dokončit předsednictví, to druhé jsou projekty, které jsou nastartovány, a to jak v oblasti vnitřní bezpečnosti, tak veřejné správy, tedy e-govermentu. My jsme připravili jakýsi vrchol reformy Policie České republiky, a to nezávislé vyšetřování trestných činů příslušníků bezpečnostních sborů v podobě návrhu zákona o generální inspekci, ten jde do prvního čtení za dva týdny a v oblasti e-govermentu stojíme před revolucí, největší změnou za posledních 200 let od dob Marie Terezie a Josefa II., to jsou datové schránky, to znamená přechod od té papírové elektronickou formu komunikace, v řízení čtyř základních registrů a to by byl podle mě tragédie a promarněná příležitost, kdyby se nám nepodařilo tyto projekty dotáhnout do konce.
Moderátor (Václav Moravec):
Když jste mluvil o policii, tak zase pár čísel. V České republice dál chybí přes 4200 policistů, policie proto právě dnes ohlásila, že zahajuje další náborovou kampaň pod heslem Pomáhat a chránit, ta bude stát 20 milionů korun. Policejní prezident Oldřich Martinů k tomu dodává.
Záznam Oldřicha Martinů:
Odhad, který si dovolím říci do budoucna je, že se dostaneme na celkový početní stav 43500 na konci roku, to znamená podstav bude pod 4 tisíce.
Moderátor (Václav Moravec):
Věří v budoucnost personální situace policie policejní prezident Oldřich Martinů, ten také očekává, že o práci teď u policie v době ekonomické recese bude větší zájem.
Záznam Oldřicha Martinů:
Dá se očekávat, že počet uchazečů o policii v souvislosti s tím, že ztrácí někde zaměstnání, naroste, zatím jsme to nezaznamenali.
Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Radio Impuls slova policejního prezidenta Oldřicha Martinů, pane ministře vnitra, Ivane Langere, není…
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
Ano, osobnosti roku české publicistiky Václave Moravče.
Moderátor (Václav Moravec):
Vy to máte snazší s tím skloňováním v mé osobě než v té vaší. Ale když zůstanu u těch 20 milionů, nejsou to teď opravdu zbytečně vyhozené peníze, jestliže tady je poptávka po volných pracovních místech, tak zase dávat 20 milionů do nějaké náborové kampaně?
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
Já s vámi hluboce, ale hluboce ale ještě hlouběji nemohu souhlasit.
Moderátor (Václav Moravec):
Jen abyste si mě nevymazal z mobilu.
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
To nikoliv. Já vás tam mám a už zatraceně dlouho a kdyby vaši posluchači věděli, kolik peněz my dva jsme spolu protelefonovali, to by se divili.
Moderátor (Václav Moravec):
Ale zatím jsme nebyli v odposleších spolu, ale to je opravdu velmi laškovné. Teď odpovězte na těch 20 milionů.
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
K podstatě věci. Rozpočet policie 33 miliard korun, rozpočet této kampaně je 20 milionů, což je 0,7 promile. Kdybyste měl 0,7 promile za volantem, tak bych se na vás zatraceně mračil, ale 0,7 promile v rozpočtu policie na náborovou kampaň v situaci, kdy skutečně potřebujeme navýšit počty sloužících policistů, ale ještě náborovou kampaň, která popisuje a zdůrazňuje ten základní étos policejní práce, což je pomáhat a chránit, jsou podle mne skutečně dobře vynaložené peníze.
Moderátor (Václav Moravec):
Narážel jsem na to, když přišla řeč na mobilní telefon, na to, zda si vás, Václav Klaus si vás totiž vymazal už z mobilního telefonu.
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
Ale já oproti tomu mohu říci, že se nám podařilo splnit jednu z priorit, kterou jsem měl, když jsem přicházel na vnitro a to je snížit počet policejních odposlechů. V předloňském roce ten pokles byl o 30 procent, v loňském roce o 10 procent, jinými slovy policie pracuje s tímto nástrojem podstatně efektivněji, obezřetněji a ten vpád do soukromí občanů je výrazně nižší.
Moderátor (Václav Moravec):
Považujete to vy za největší úspěch, který byste dal na první místo, pokud byste měl hodnotit sebe sama, když teď odcházíte z Ministerstva vnitra?
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
Já se nechci hodnotit, ale projektů, které jsme zrealizovali, bylo obrovské množství. Začnu projektem Otevřená minulost, jehož vyvrcholením bylo zřízení Ústavu pro studium totalitních režimů. Za dva roky odešlo z ministerstva přes 500 lidí, to znamená zeštíhlení o 20 procent. Nastartovali jsme digitalizaci televizního vysílání, zrealizovali reformu policie a kroky, které se dělají v e-govermentu, jsou neuvěřitelné a posouvají, pokud to zvládneme, Českou republiku z chvostu e-govermentu na čelo evropských zemí. Myslím, že projekty jako Czech-point jsou neuvěřitelné a jedinečné, za něco přes rok existence projektu Czech-point podáno 1,5 milionu výpisů. Jinými slovy šetříme lidem čas, nervy a peníze.
Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje ministr vnitra v demisi, Ivan Langer. Děkuji, že jste byl hostem dnešních Impulsů a těším se někdy příště na shledanou.
Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:
Mějte se fajn, Impulsáci.
Moderátor (Václav Moravec):
Tak takové byly dnešní Impulsy.
Rádio Impuls, pořad Impulsy Václava Moravce, 22. dubna 2009