Rozhovory / Hospodářské noviny: Ivan Langer: Prezident s námi hraje žravou dámu
[03.04.2009]
Ministerstvo vnitra, politika
Hospodářské noviny: Ivan Langer: Prezident s námi hraje žravou dámu
Rozhovor na aktuální politická témata
Jakou logiku má řešení, o němž se nyní mluví nejvíc - tedy že Topolánkova vláda bude pokračovat už jen pár týdnů a pak nastoupí "úřednický kabinet"?
Žádnou.
Tak proč na něj přistupujete?
To je dojem, který vyvolalo vystoupení Jiřího Paroubka. Zatím jsme se ale dohodli jen na předčasných volbách ještě letos. Další krok bude otázka, jaká vláda k nim zemi přivede, a poté jak bude složena. Nejlogičtější a nejčistší by bylo, aby současná vláda nejen dokončila předsednictví, ale se zúženým mandátem a na základě dohody s ČSSD přivedla zemi k předčasným volbám.
Co tomu brání?
Dva lidé - pan Paroubek a pan prezident. Oba mají podle mě stejný zájem: aby tato vláda předsednictví nedokončila. Liší se v tom, kdy by měly být volby.
Prezident je chce v řádném termínu?
To je můj pocit. Vyplývá z informací, které máme, ale podle mě i z jeho vyjádření. Proto se vede zápas o pojem "letní překlenovací vláda". Na pohled se to zdá legrační slovíčkaření, ale má to hlubší význam: buď opravdu hledáme překlenovací řešení do předčasných voleb, nebo někdo - Václav Klaus - stále přemýšlí o tom, že by tuto vládu nahradilo dlouhodobější řešení.
Oč mu jde?
(dlouze mlčí) O větší vliv na politické dění. Promítá se do toho napětí mezi ním a vedením ODS, významnou částí ODS, které kulminovalo jeho odchodem.
Ale co je cílem toho vlivu? Oslabit ODS ve prospěch malých euroskeptických stran jako Libertas nebo Svobodní?
Vaše otázka je i odpovědí. Stal se jedním z hráčů a jeho strategickým zájmem - neboť jinak by se nechoval logicky - je co nejvíc posílit ty, kterým fandí, a co nejvíc oslabit konkurenty. To nejsou šachy, ale dáma ve variantě "žravá", kdy jde o získání prostoru na hrací ploše. Proto nelze vyloučit, že do věci zasáhne tím, že bez ohledu na dohadování čtyř politických stran jmenuje nějakou svou vládu.
Jde mu i o hlubší změny v politice?
Pan prezident může věřit, že chaos mu může napomoci vypořádat se s Lisabonskou smlouvou. Může to také vést k výraznému oslabení ODS, k pnutí, kvůli němuž odejde vedení zvolené na posledním kongresu, a dostanou příležitost lidé prezidentovi sympatičtější. To není kritika, ale popis hrací desky zvané česká politika.
Lisabonskou smlouvu teď má v rukou ODS. Pokud ji chcete schválit, tak to udělejte, než ji "hradní" vláda stáhne ze Senátu.
Jo. A teď bude pršet (luská k oknu). A hele, ono neprší!
Zdálo by se, že pro Jiřího Paroubka by bylo výhodné nechat koalici dovládnout s omezeným mandátem a nechat na ni všechnu odpovědnost za rostoucí nezaměstnanost. Proč to podle vás nedělá?
Protože není stratég. Po pádu vlády jsem měl možnost být dvakrát v zahraničí, mluvit s desítkami politiků v Evropě a - doopravdy nekecám - i evropští sociální demokraté nad Paroubkem nevěřícně kroutí hlavou.
Předseda ČSSD ovšem jeden argument má: žádá váš odchod. Nepřemýšlel jste nad tím, že opravdu odejdete?
Přemýšlel. Nezastírám, že ne. Ale z reakcí lidí kolem mne a koneckonců i z reakce Mirka Topolánka jsem nabyl dojmu, že lidem jako Jiří Paroubek se nedá ustupovat, pokud pro to není věcný argument. Je to past, do které se snaží vládu vmanipulovat, aby odpoutal pozornost od toho, že je bezradný. Je vyděšený a kope kolem sebe. Buď se dohodneme na předčasných volbách, anebo - Jiří Paroubku, shodil jsi vládu, tak se pojď ukázat a sestav novou. Toho prvního se bojí, toho druhého není schopen.
A zatímco se budete s Paroubkem takto obviňovat, přijde prezident s řešením, které vy v ODS považujete za nejhorší - "hradní vláda".
Ano, já tomu říkám "nepolitické řešení"... Tím by ovšem prezident popřel vše, na čem jeho politický život posledních dvacet let stál. Já mohu s Václavem Klausem v mnoha věcech nesouhlasit, ale ve spoustě ho respektuji, a jestli na něm něco vnímám pozitivně, tak je to ideová vyhraněnost a pevnost. Tím by popřel vše, co dělal.
Jenže čas hraje proti vám, a pokud jednání nikam nepovedou...
Ale ona se vedou. Naboural je Jiří Paroubek tím, jak dezinterpretoval jejich obsah. Už mají výsledek, který prosadila koalice, a tím jsou předčasné volby ještě letos.
Sdílíte pocit premiéra, že je největším mankem, že se za vaší vlády nepodařilo vyšetřit "socanské kauzy"?
Jaké to jsou? Pro mě neexistují žádné socanské kauzy. Ani ódéesácké, lidovecké a zelené.
Tak třeba vražda podnikatele Mrázka, únik Tomáše Pitra a Radovana Krejčíře.
Jestli budeme posuzovat práci celé policie podle tří mediálně atraktivních kauz... U Krejčíře dobíhají další soudní řízení, v nichž je znovu a znovu odsuzován. Teď je ale v jurisdikci Jihoafrické republiky. U Pitra mě neskutečně štve, že se nám ho dosud nepodařilo chytit, měla by to být i pro policii věc prestiže. Mrázkova vražda: není všem dnům konec.
Jiří Paroubek chce váš odchod proto, aby už před volbami nepřišla žádná druhá "Kubiceho zpráva"...
To bylo i jedním z mých cílů, protože zpráva vznikla jako projev zoufalství policistů, kteří měli pocit, že se jim brání ve vyšetřování, a kteří byli dokonce kriminalizováni tou částí resortu, kam měli politici dosah. Já jsem řekl, že udělám vše pro to, aby se to neopakovalo, aby byla zeď mezi politickým vedením resortu a policií.
To se tedy skutečně opakovat nebude. Plukovník Kubice odešel od policie na protest proti vám, i s velkou částí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Rozeslal novoročenky, kde se Ivan Langer směje nad náhrobky s jejich jmény a říká: "A toto vše jsem dokázal jen já sám."
Beru to jako spontánní emoční reakci člověka, který dlouhá léta někde pracoval. Ale já jsem nastavil jasné vztahy mezi politikou a prací policie, všem měřím stejné. Jestli museli někteří důstojníci odejít, protože nesplňovali předepsané vzdělání, nemohl jsem připouštět výjimky. Jakkoli si Jana Kubiceho jako člověka vážím, jsem přesvědčen, že nový tým na ÚOOZ přinesl novou energii.
Pamatujete si jméno Vietnamce, kterého v lednu umlátili vaši lidé v Brně jako domnělého drogového dealera?
Nepamatuji.
A když jste o případu Hoang Son Lama četl, nenapadlo vás, že byste tam měl zajet a sejít se s jeho rodinou?
To, že někam nejedu a nedávám na odiv svou lítost, neznamená, že to neprožívám vnitřně jako tragédii. Považuji ten případ za selhání. Z informací, které mám jen povrchní, mě jímá hrůza.
Můžete potvrdit, co napsaly nedávno Lidové noviny: že zasahující hlídka si bití Vietnamce natáčela na mobil a přizvala sousedku se slovy "jen si kopněte, nikdo nic nevidí"?
Nevím. Narozdíl od pana Bublana, který ve sněmovně ve středu říkal, jak tady na půdě ministerstva probíral s policisty konkrétní kauzy, nic takového nedělám.
Vietnamské komunitě nabízíte jen tvrdou ruku: demonstrativní zásahy, zastavené vydávání víz. Proč?
Příslušníci vietnamské komunity jsou i nadále utvrzováni v tom, že nemají vůbec přemýšlet o návratu domů, že když poruší zákony, tak se to nějak vyřeší. Proto se jich do projektu dobrovolných návratů zapojilo tak málo. Já jsem přesvědčen že za tím stojí oficiální politika Vietnamu - vytvořit zde národnostní menšinu.
Budete kandidovat v předčasných volbách?
Pokud mě nominují v olomouckém regionu, tak ano.
A co byste pak chtěl dělat?
Pokud vyhrajeme, pak ministra vnitra.
Máte pocit, že máte stále důvěru premiéra?
O tom nemám pochyb.
Vážně? Premiér přece vyjadřuje nespokojenost s nedotaženým vyšetřováním.
Řekl bych, že víc než s premiérem mám občas problém s premiérským okolím.
Myslíte s jeho přítelem Markem Dalíkem?
S premiérským okolím. Ono to záleží na objemu informací, na možnosti se potkávat. Pokud si někdo neuvědomuje hluboké změny v policii, pak může mít pocit, že se za tři roky nic neodehrálo.
Hospodářské noviny, 3. dubna 2009