Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Český rozhlas: Ivan Langer: Dvacet minut Radiožurnálu

[13.11.2008]

Politika obecně

Český rozhlas: Ivan Langer: Dvacet minut Radiožurnálu

Rozhovor s ministrem vnitra Ivanem Langerem

Moderátor:

Těsně po prohraných krajských a senátních volbách to vypadalo, že se ODS řítí do bezodkladné záhuby, že ji čeká rozštěpení, mluvilo se o druhém Sarajevu. Ovšem jak dny plynou, situace se zdá být klidnější, jednotliví politici se rozjíždějí do regionů, aby přesvědčili co nejvíce oblastních a poté regionálních stranických lídrů pro podporu jednoho nebo druhého adepta na předsedu strany. Vyjádření pro média jsou také klidnější. Volební kongres pak začne 5. prosince. Do té doby zůstává několik nezodpovězených otázek. Mohou spolu spolupracovat Mirek Topolánek a Pavel Bém? Kdo povede naši zemi do půl roku předsednictví EU? A bude se měnit koaliční dohoda a tedy možná i obsazení vlády? Pokusíme se na tyto otázky odpovědět v příštích Dvaceti minutách Radiožurnálu. Dobrý poslech přeje Martin Veselovský.

 

Moderátor:

Do sněmovního studia rozhlasu zdravím ministra vnitra a místopředsedu ODS Ivana Langera. Dobrý den, pane ministře, vítejte ve Dvaceti minutách.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Hezký den přeji.

 

Moderátor:

Než se dostaneme ke stranickým a vládním tématům, které budou převažovat v těchto Dvaceti minutách, vy jste tento týden zaznamenal úspěch, protože se v nové verzi trestního zákoníku, která prošla sněmovnou, objevilo vámi prosazené ustanovení o alternativních trestech zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce, abych ocitoval přesně dikci zákona, což zejména český fotbalový národ bude zajímat velice. Co tedy bude čekat české fotbalové fanoušky.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Ty tzv. fanoušky, tedy ty výtržníky bude čekat v případě, když budou porušovat zákon, trest zákazu účasti na sportovním nebo i kulturním /…/ v podobě toho, že nebudou moci až na dobu 10 let se takových to utkání a událostí účastnit a v průběhu se budou muset ve spolupráci Probační mediační služby a Policie ČR hlásit na policejní služebně.

 

Moderátor:

Abychom si to úplně přesně narýsovali, to jak bude vypadat opravdu, pokud opravdu tato úprava projde celým legislativním procesem, tak ve chvíli, kdy se někdo na fotbalovém utkání opravdu proviní proti zákonům ČR, tak potom při příštím fotbalovém utkání se přímo s jeho osobou stane co. K čemu on bude povinen.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Tak bude muset o vině a trestu rozhodnout soud. Viděli jste už ten pilotní projekt, vlastně jakési pojízdné soudní síně, to znamená i justice má potenciál pro to, aby trest za porušení zákona přišel ve velmi brzké době. Může mu být uložen buď podmíněný nebo nepodmíněný trest nebo alternativní trest a v rámci jeho výkonu bude muset okamžitě, jak nabude právní moci ten rozsudek, respektovat a v okamžiku, když bude se konat to dané fotbalové utkání, na kterém on porušil zákon, tak bude muset se jít hlásit na policii. Jinými slovy, nebude moci jít směrem na stadion. V okamžiku, kdy tento zákaz poruší, se dopustí trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a pak už to půjde, lidově řečeno, natvrdo.

 

Moderátor:

Jak si naši posluchači mohli všimnout, tak přímo v trestním zákoníku není úplně přesně specifikováno, za které činy by bylo možno ukládat tyto alternativní tresty. Máte vy, pane ministře vnitra, představu, co by ten daný fanoušek, nebo jak vy říkáte tzv. fanoušek, měl udělat, aby na něj dopadl tento alternativní trest.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Tak obecně bych si našel skutkovou podstatu trestného činu výtržnictví a myslím si, že ta je dostatečně obecně definována tak, aby celou řadu protiprávních jednání byla schopna pod sebe zahrnout. Já bych chtěl jen zdůraznit ještě jednu věc. Toto není izolovaný krok, který děláme v boji proti diváckému násilí. My jsme v rámci reformy policie změnili odpovědnost jednotlivých pořadatelů klubu, kteří jsou primárně odpovědní za bezpečnostní situaci na stadionu i těm ale hrozí možná sankce v okamžiku, když opakovaně budou porušovat své povinnosti, tak může ministr vnitra zasáhnout trestem nejtvrdším a to jest zavřením takového stadionu na sportovní utkání, ale vedle toho jsme také vyšli velmi vstříc jednotlivým vlastníkům klubu a připravili jsme manuál, ve kterém přesně popisujeme jaká mají oprávnění k tomu, aby se sami byli schopni bránit těm, kteří na stadion nejdou proto, aby fandili, ale aby porušovali zákon.

 

Moderátor:

No a protože v té větě v trestním zákoníku stojí zákaz vstupu na sportovní kulturní a jiné společenské akce, tak předpokládám, že kromě fotbalových utkání je možno tyto paragrafy použít i na jiné záležitosti. Na jaké.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Ano, je to přesně tak. Máte celou řadu akcí, které se konají, ať již tedy toho kulturního nebo společenského charakteru, kde může dojít k porušení zákona a domníváme se a já osobně také, že přímý trest odnětí svobody by byl příliš tvrdý a že výchovnější charakter by měl trest, který postihuje toho člověka tam, kde mu brání účastnit se něčeho po čem touží, co má rád a v tomto smyslu, já očekávám a předpokládám, že ten trest nebo existence toho trestu bude mít výrazný preventivní účinek.

 

Moderátor:

Bude to fungovat například i pro, řekněme, srocení, koncerty a různé společenské akce ultrapravicových sdružení neonacistických.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Ano, přesně tak i na takovéto akce bude možné tento trest použít.

 

Moderátor:

A když už jsme u toho, myslím, že i posluchači Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu dobře vědí, teď už by se to dalo nazvat téměř sporem mezi vámi a Dělnickou stranou, protože vy jste podal návrh na její rozpuštění a předseda té strany podal trestní oznámení na vás. Máte v úmyslu podobně jako u Dělnické strany postupovat i u ostatních politických sdružení, jinými slovy - máte ještě jiné politické sdružení už v hledáčku.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Svoboda a demokracie jsou hodnoty, které si musíme umět chránit a i demokracie musí dokázat, že má sílu se bránit vůči těm, kteří jí zneužívají. Já jsem netolerantní vůči jakýmkoli projevům extremismu, ať již levicového nebo pravicového. Víte, že jsem dal podnět ke zrušení komunistického svazu mládeže na konci roku 2006, stejně tak tedy teď návrh na rozpuštění Dělnické strany. Říkám, že budu důsledně postupovat podle zákona a v tom druhém jmenovaném případě ať si podávají trestní oznámení, jak chtějí, já jsem bytostně přesvědčen, že jsem udělal správnou věc.

 

Moderátor:

Tak tolik bylo zatím pro téma extremismu a části nového trestního zákoníku ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. Pane ministře jak by jste popsal dnes to, jak daleko je jednání mezi vládou a sociálními demokraty o příměří na půlrok předsednictví Evropské unii.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Nevím o žádných oficiálních jednáních. Myslím si, že v tuto chvíli se jedná spíše o neformální oťukávání se mezi jednotlivými zástupci vlády a opozice a hledání možnosti zda vůbec existuje varianta, která by znamenala, že v průběhu českého předsednictví tedy trochu utichnou ty politické vášně. Kdy i vláda a opozice najdou společný cíl a to je dobré jméno České republiky, prezentace ČR do zbytku Evropy.

 

Moderátor:

Co všechno by podle vašeho názoru, ptám se vás jednak jako člena vlády a také jako vrcholného reprezentanta nejsilnější pravicové politické strany, co všechno by bylo možné sociálním demokratům poskytnout za to, kdyby vás nechali doma, takříkajíc, na pokoji, když budete v Bruselu, Štrasburku či jinde po Evropské unii.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Pro mě osobně a věřím tomu, že také pro kolegy ze sociální demokracie to nemůže být a také nebude kšeft něco za něco. Buď cítíme společnou odpovědnost za Českou republiku a za její pověst nebo ji necítíme a pokud jí necítíme, tak se to nedá vykoupit žádným handlem.

 

Moderátor:

Na druhou stranu vy sám dobře víte, pane ministře, že takové, řekněme, návrhy na uzavření příměří na první půlrok roku 2009 tady padaly už z obou stran. Ten poslední je zatím od předsedy vlády Mirka Topolánka, to je pravda, ale před tím minimálně dva jsme zaznamenali od předsedy ČSSD.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Počkejte já o žádném návrhu Mirka Topolánka nevím. Mirek Topolánek se jasně vyjádřil, že v okamžiku, kdy by sociální demokracie navrhla případné změny ve sněmovně, v její struktuře, v obsazení některých funkcí, tak mimo jiné je připraven je akceptovat, byl-li by to návrh sociální demokracie na volbu Jiřího Paroubka předsedou sněmovny, ale prosím neříkejme tomu, že Mirek Topolánek navrhl Jiřímu Paroubkovi křeslo předsedy sněmovny.

 

Moderátor:

To jsme si asi úplně dobře nerozuměli, pane ministře.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Tak se omlouvám.

 

Moderátor:

Ten návrh, o kterém jsme mluvil, směřoval k uzavření příměří na první půlrok roku 2009.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Já si myslím, že je to možné a řekl bych, že to je prospěšné, že je to téma, na kterém můžou v dobrém slova smyslu vydělat všichni a teď nejenom politici, politické strany, ale všichni občané ČR a bývá to dobrým zvykem všude v Evropě, že například v průběhu předsednictví, pokud se nestane nějaká fatální událost, tak opozice například nevyvolává hlasování o nedůvěře, že vychází vstříc těm poslancům a ministrům, kteří vykonávají ten mandát, že je páruje, tudíž nedochází k bojovým hlasováním, ve kterých o jeden hlas někdo vítězí a někdo prohrává. Myslím si, že toto je takový dobrý možný základ oné dohody.

 

Moderátor:

Vy říkáte, že ta dohoda eventuální, pokud by byla, nebude kšeftem, tak pojďme slovo kšeft teď zapomenout, protože se evidentně vám ani vašim vládním kolegům nelíbí, nakonec ani sociální demokracii se nelíbí.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Ano.

 

Moderátor:

Nazvěme to tedy dohodou celé a ta dohoda bude mít pravděpodobně minimálně dvě strany, tedy opozici a tu vládní stranu a ve chvíli, kyd vládní strana by tak, jak vy sám říkáte, užila, kdyby například ministři, kteří budou mít povinnosti vůči EU příští půlrok, měli být párováni v poslanecké sněmovně, protože jsou stále ještě zákonodárci, tak za to by asi opozice, za tento, řekněme, bonus, měla něco získat.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Tak já to nepovažuji za nějaký bonus, já to považuji za jen regulérní projev slušného chování a politické kultury. Myslím si, že součástí té dohody by mohl být také přesně definovaný plán na jednání poslanecké sněmovny, definování okruhu témat a jejich pevné zařazení tak, aby nedocházelo skutečně k těm bojovým hlasováním. Ale já osobně tu otázku párování beru jako přirozený projev politické kultury, nikoliv věc, která by měla být přímo explicitně nějak kodifikována v dohodě.

 

Moderátor:

To znamená, že eventuální dohoda, pokud by byla uzavřena, by neměla obsahovat cosi o Lisabonské smlouvě, neměla by obsahovat nic o americkém radaru v Brdech, neměla by obsahovat nic o postu předsedy poslanecké sněmovny, který tak nějak neustále není úplně zcela pevně obsazen už od počátku vašeho volebního období.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Já si to dost dobře neumím, tak jak jste to popsal, představit. To mi připomíná trochu dort pejska a kočičky. To, že může být součástí toho ujednání, že v rámci změn ve funkcích ve sněmovně, protože odchází celá řada poslanců, budou se převolovat předsedové výboru, dojde i k tomu, že se vrátíme k té dobré tradici, kterou kdysi začal Miloš Zeman a Václav Klaus, že předseda nejsilnější politické strany je předsedou vlády a předseda nejsilnější opoziční politické strany je předsedou poslanecké sněmovny, tak pak si dokáži i toto řešení představit, nicméně nemyslím si, že by to byla dohoda, která bude mít jeden bod typu - ČSSD dá vládě pokoj, když Jiří Paroubek bude předsedovu sněmovny. To by jsme byli směšní všichni.

 

Moderátor:

Mimochodem zhruba takto se dnes vyjádřili někteří sociální demokraté po zasedání stranického grémia. Neřekli to takto pregnantně jako vy, ale myslím, že podstata byla stejná.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Takže vidíte, alespoň v tomto se shodneme.

 

Moderátor:

Pane ministře, měla by se nějakým způsobem měnit koaliční spolupráce mezi ODS, KDU-ČSL a zelenými, zejména po té, jak všechny tři koaliční strany dopadly v těch minulých volbách.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Nemyslím si, že by se měla měnit od podstaty, myslím, že by jsme si měli provést po zhruba v polovině funkčního období i když ta vláda nastoupila později než po posledních volbách, takovou revizi plnění programového prohlášení vlády a zejména si říci co chceme. V rámci existujícího programového prohlášení z toho, co ještě nebylo realizováno vypíchnout nějaké superpriority, na které se tato vládní koalice soustředí. Určitě bychom se měli navzájem pobavit, to je ale věcí předsedy vlády Mirka Topolánka, o tom zda vláda v tomto personálním složení podávala a podává dobrý výkon, nebo zda má dojít k nějaké změně.

 

Moderátor:

Mimochodem, kdy už jsme u personálního složení, o kterém, myslím, opakovaně předseda vlády Mirek Topolánek kromě jiného také ve Dvaceti minutách Radiožurnálu mluvil jako o jasném úmyslu, že budou nějaké personální změny, tak jedním z opravdu velice často zmiňovaných jmen a musím říci, že dokonce i z vnitřku ODS, je vaše jméno, pane ministře.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Já jsem udělal přesně to samé, co udělali mí kolegové za ODS ve vládě, ta znamená, dali jsme Mirku Topolánkovi své funkce k dispozici. Já jsem člověk, který je připraven, zvyklý a je rád, když může skládat účty a v tomto smyslu můj pohled samozřejmě na sebe je výrazný, subjektivní, ale nebojím se skládání účtů a mám tedy čisté svědomí.

 

Moderátor:

To znamená, že kdyby čirou náhodou za vámi předseda vlády v nějakou chvíli přišel a řekl, asi si pravděpodobně tykáte, teď jsem to nechtěl říci tak přímo, ale řekl by: "Ivane, bohužel padne to na tebe, budeš muset z vlády odejít." Tak by jste řekl: "Dobře, pro dobro věci odcházím."

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Nezbylo by mi nic jiného než to akceptovat s vírou, že člověk, který přijde na mé místo, podá lepší výkon, než podávám já a celý můj tým, že bude schopen dotáhnout do konce reformu Policie ČR, že bude schopen dotáhnout do konce revoluci v České veřejné správě, že bude schopen evropské předsednictví, dotáhnout do konce další a další projekty, které na ministerstvu vnitra jsou a pokud by premiér a předseda v jedné osobě takového člověka měl, respektive byl přesvědčen, že takového člověka má, tak bych, protože jsem byl jsem a budu vždycky loajální vůči svému šéfovi, to musel akceptovat.

 

Moderátor:

Na druhou stranu tak jak jste to říkal, pane ministře vnitra, tak to vypadalo jako, že příliš nevěříte, že by ODS disponovala dalším člověkem, který by takový úkol zvládl.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Já věřím lidem, se kterými dva roky mám možnost pracovat. Je to úžasný tým, neskutečně výkonný a myslím si, že za dva roky odvedl na ministerstvu vnitra tolik práce, které tam odvedeno v poslední deseti možná ještě více letech odvedeno nebylo. Já jsem hrdý na ty lidi a jsem za ně svým způsobem zodpovědný. Na čem by mi záleželo, by bylo vědomí toho, že ty všechny projekty, o kterých jsem hovořil, tak budou pokračovat dál.

 

Moderátor:

A ještě zpátky ke koaliční spolupráci tří stran ve vládě. Měl jsem také při své otázce na mysli zda by i nadále, zhruba po polovině volebního období, měl fungovat ten koaliční půdorys. To znamená, že by z 18 postů vládních měli mít lidovci 5 ministrů a zelení 4, což se možná na první pohled může zdát jako určitý nepoměr vzhledem k volebnímu zisku v roce 2006.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Nemyslím si, že výsledek krajských voleb by měl být důvodem pro to, aby se přepisovala koaliční smlouva a aby se měnily počty členů ve vládě, které byly koaliční smlouvou určeny jednotlivým politickým stranám. Nevylučuji, že může dojít eventuálně k rozšíření počtu členů vlády, zejména jsme-li stále více konfrontováni finanční krizí v Evropě a ve světě, ale zásadní změnu doopravdy neočekávám.

 

Moderátor:

Vy budete, pane ministře, na volebním kongresu ODS kandidovat na post prvního místopředsedy ODS. Proč.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Protože chci pracovat a protože chci proměnit ODS skutečně v moderní stranu ve třetím tisíciletí. Já mám jako místopředseda vlastně jediný konkrétní odpovědnost směrem k ODS a jejím členům a to je péče o lidský potenciál a vzdělávání a vytvořil jsem, vybudoval jsem instituci zvanou CEVRO Liberálně-konzervativní akademie a to je instituce, jejímiž rukama prošly už stovky, ne-li tisíce členů ODS a v tuto chvíli mám chuť po tom, co se nám podařilo proměnit a otevřít i ministerstvo vnitra něco podobného udělat i s ODS, prostě posunout ji do třetího tisíciletí a zejména zdůraznit jednu věc - my máme dobrou výrobu. Já jsem opravdu přesvědčený, že to, co nabízíme, má vysokou kvalitu pro občany, ale co bohužel neumíme, je otevřeně komunikovat, mluvit s těmi lidmi, vysvětlovat jim co děláme, proč to děláme, pro koho to děláme. A to...

 

Moderátor:

Můžete být, pane místopředsedo ODS, o něco konkrétnější. Vy říkáte moderní strana třetího tisíciletí, to se nakonec objevuje snad vyjma lidovců téměř v každé politické straně na české politické scéně, jakási taková touha. Zkuste mi to říci na nějakém příkladu a pojďme si vzít ten asi nejkřiklavější, což je není úplně přímo z vašeho resortu, ale jak by měla ODS komunikovat například své zdravotnické návrhy, které jsou velice kontroverzní pro značnou část obyvatel ČR.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Měla by říci, že to není reforma proti lidem, ale že to je reforma jejímž cílem je zabránit plýtvání, ochránit nemocné a ochránit děti a pomoci těm, kteří pomoc skutečně potřebují a omezit ty, kteří služby, které české zdravotnictví nabízí zneužívají. Myslím si, že reforma jako taková, ono to platí obecně, by neměla být prezentována jako reforma pro reformu, ale co konkrétního lidem přináší a myslím si, že v České republice pořád ještě převládá mezi lidmi rozumný přístup, nicméně potřebují znát ty detaily. Jestli něco beru i sám za sebe jako vlastní chybu, respektive chybu vedení ODS, že jsme se na dva roky lidově řečeno zavřeli na ministerstva a dělali jsme reformy a úplně jsme zapomněli na lidi, kteří nám důvěřovali v parlamentních volbách, přestali jsme s nimi mluvit, přestali jsme jim říkat, co děláme a proč to děláme, že to neděláme proto, abychom ukojili svoje libido, ale proto, že to je potřebné a že to přinese prospěch každému člověku. A to si myslím, že je hrozně důležité. Nestačí mít jenom svojí pravdu, ale musíte se o ní podělit a musíte jí sdělit hlavně těm, pro které je určena.

 

Moderátor:

Úplně poslední otázka ještě o něco konkrétnější. Znamená to, že budete častěji v médiích, znamená to, že budete pořádat více řekněme, marketingových kampaní pro vládní opatření.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Já si nemyslím, že by to takhle apriori muselo být. My si musíme nejprve udělat revizi toho jak z rozvité věty udělat jednoduché sdělení, které je dostatečně srozumitelné, ale současně také pravdivé. V žádném případě nemůžeme přejít na marketingové triky a lživé kampaně v podání Sociální demokracie, jakkoli jsou v té první fázi velmi, velmi účinné. ODS nikdy nebude lhát, nebude podvádět, protože by to bylo něco jako bumerang,, který by se nám vrátil velmi rychle zpátky a rozbil nám nos.

 

Moderátor:

Tak takové byly názory místopředsedy ODS a ministra vnitra Ivana Langera. Pane mistře, děkuji vám za váš čas a na shledanou.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Já také děkuji a přeji hezký den.

 

Český rozhlas 1 - Radiožurnál, pořad Dvacet minut Radiožurnálu, 13. listopadu 2008