Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / iDnes.cz: Rozhovor s ministrem vnitra Ivanem Langerem

[24.07.2008]

Policie

iDnes.cz: Rozhovor s ministrem vnitra Ivanem Langerem

Reforma policie ČR

Langer: Trestaného k policii nepřijmeme, deset dioptrií nevadí

Ministra vnitra Ivana Langera čeká v příštích měsících těžký úkol. Musí přesvědčit zkušené policisty, aby nevyužili možnosti odejít do konce roku ze služby. "Rok 2008 shledávám z toho pohledu za nejrizikovější," řekl iDNES.cz. V rozhovoru mluvil také o bezpečnosti na stadionech nebo CzechTeku.
 

Změny v policii otevřely možnost ucházet se o službu i zájemcům, pro něž to dříve bylo vyloučené. Nesplnili například fyzické testy, nemají řidičský průkaz nebo neumí plavat. Dojde i na uchazeče, kteří nemají čistý rejstřík kvůli nějakému drobnému, společensky málo nebezpečnému deliktu?
V žádném případě nezmírňujeme pravidla z pohledu psychické a společenské způsobilosti, to znamená čistý trestní rejstřík. Co chceme, je rozdělit pozice u policie z pohledu zdravotní způsobilosti. Jiné vlastnosti musí mít člověk, který chce pracovat u zásahové jednotky, a jiné ten, kdo se zabývá počítačovou kriminalitou. V tomto smyslu ta zdravotní vyhláška představovala v řadě případů blok, jak dostat k policii odborníky, kteří mají například deset dioptrií, atopický ekzém nebo cukrovku.

Záznam v trestním rejstříku by vadil i u vysoce specializovaných pracovišť, například u počítačové kriminality?
Myslíte u hackerů? Jakkoliv je bývalý hacker zřejmě dobrá kvalifikace pro policistu, který se zabývá počítačovou kriminalitou, tak v okamžiku, kdy nebude mít čistý trestní rejstřík, bohužel... Tento filtr zde bude existovat i nadále. Doporučuji zabývat se počítačovou kriminalitou, ale nepáchat při tom trestnou činnost.

Neuvažovali byste o něm ani jako o civilním zaměstnanci?
Znám případy ze zahraničí, kdy některé bezpečnostní sbory s takovými lidmi spolupracují. Dovedu si to představit i já. Ale nyní nechci překročit tuto tenkou hranici, aby někdo mohl tvrdit, že bývalí zločinci a kriminálníci mohou sloužit u policie. Opakuji, doporučuji nepáchat trestnou činnost.

Obecně se dá říct, že nedávná policejní náborová kampaň byla velmi úspěšná. Až na Prahu, kde se přihlásilo jen třináct uchazečů. Bude se tu kampaň opakovat, nebo odstartuje nová?
V Praze máme velký úkol ohledně stabilizace současného stavu. Druhou věcí je nábor. Tady přiznám, že nemám žádný kouzelný recept. Spíš jde o obecné vnímání policie i na území hlavního města a aktivní roli policejních funkcionářů. Z pohledu detailnějších analýz zjišťujeme, že důvodem pro odchod od policie nejsou platové podmínky. Je to způsob jednání s těmi lidmi, zacházení s nimi, komunikace s nimi ze strany policejních funkcionářů, který se mně osobně nelíbí. Přiznám se, že bych přivítal větší aktivitu ze strany vedení policie z pohledu náborování.

Věnujete nějaké zvláštní úsilí zlepšování úrovně na vedoucích policejních funkcích?
Z pohledu zaměření se na služební funkcionáře jsme už něco zvládli. Nyní pro ně připravujeme tým speciálních poradců velkých auditorských firem, aby jim pomohl s novým systémem ekonomiky. Plánuji na příští rok speciální vzdělávání v oblasti komunikace a personalistiky. Jestli mě něco trápí po mých jednání s řadou policistů, tak je to neschopnost jejich nadřízených vnímat své podřízené jako lidi, zajímat se o jejich každodenní problémy, znát ty problémy, chovat se k nim slušně. Prostě pořád ještě u některých policistů s mnoha hvězdičkami na náramenících převládá papalášský přístup.

O umění komunikovat se mluvilo i u běžných policistů po smrti Honzíka Rokose. Chystáte i pro ně nějaké programy?
Toho, co bychom potřebovali, je strašné množství. Mimo jiné se do nového zákona o policii dostala povinnost policisty chovat se zdvořile. Vím, že můžete namítnout, že když to dáme do zákona ze dne na den, tak k tomu nedojde. To je pravda. Tato povinnost a její naplňování bude součástí osobního hodnocení policisty. To je běh na zatraceně dlouhou trať. Tlačím jednotlivé policejní funkcionáře, například i policejního prezidenta, aby se ve výjimečných příkladech osobně angažovali. Aby lidé vycítili, že ti policisté, i když nemohou pomoci, alespoň projeví odpovídající míru účasti a vysvětlí, v čem problém je a proč se jim nedaří pachatele odhalit.

Reálně hrozí, že do konce roku odejdou další tisíce policistů. Především těch, kteří mají odslouženo deset a více let. Máte plán, jak je udržet?
V tomto považuji rok 2008 za nejrizikovější. Absolvoval jsem cesty po celém Česku, na podzim plánuji podobné objetí republiky. Budu se snažit tyto policisty přesvědčit nejen z pohledu ekonomických čísel, platů, ale i z pohledu změn, které probíhají u policie. Že stojí za to vydržet, stojí za to neodcházet. Ti lidé často odcházejí proto, že jsou frustrováni podmínkami na svém pracovišti, způsobem, jakým je s nimi jednáno.Budu se snažit je přesvědčit energií a jasnou vizí pozitivních změn.

Vnímáte hlasy řadových policistů, že jim velitelé schválně píšou horší hodnocení, aby si nemohli požádat o přeložení?
Ano, znám celou řadu takových případů. Je strašně těžké k tomu zaujmout postoj. Na jednu stranu je jasné, že to není postup v souladu se služebním zákonem a není to fér. Na druhou stranu odpovědný policejní manažer se snaží udržet svou posádku co nejpočetnější.

Při schvalování nového policejního zákona v Senátu se mluvilo o potřebných a plánovaných novelách. Hodně se zmiňovala pravomoc strážníků měřit rychlost, ale jaké další změny by ještě měly následovat?
Z mého pohledu ta výsledná verze, která prošla Sněmovnou a Senátem, na 99, 9 procenta odpovídá tomu, co jsme si přáli. Osobně si myslím, že jsou v této novele jen dva problematické body, které se tam objevily během projednávání v poslanecké sněmovně. Je to měření rychlosti strážníky a vyšetřování policistů (pochybení policistů mají vyšetřovat jejich kolegové, nikoli Inspekce ministra vnitra pozn. red.). Jinak jsem spokojený.

Jak se změní díky novému policejnímu zákonu spolupráce policie a obcí? Získají starostové více možností?
Může se změnit výrazně. Tam, kde ještě existují zdi mezi policií a samosprávou, tak díky novému instrumentu koordinačních dohod padnou. Otevírá se obrovský prostor ke spolupráci. V žádném případě to nebude řízení policie ze stran starostů nebo zastupitelů, ale definice toho, co je společně pálí.

V úterý jste představil Manuál pro fotbalové kluby, který jim má pomoci vytlačit divácké násilí z ochozů. Můžete brožuru popsat?
Je to kuchařka, podle které se teď společně budeme učit vařit. Fotbalové kluby mají jasně definovaná pravidla. Od teď vědí, co mají dělat v rámci našeho společného úsilí eliminovat divácké násilí, aby byl fotbal tou hrou a zábavou, jak si to přejeme.

Co se v této souvislosti mění pro policii? Jak se budou muset přizpůsobit ochranky v ochozech?
Od nového roku bude za situaci na fotbalovém stadionu primárně odpovědný klub a pořadatelská služba. Policie bude připravena asistovat v případě nějakého razantního narušení veřejného pořádku. Pořadatelé budou muset mít návštěvní řád a budou mít také oprávnění eliminovat ty, kteří podle jejich názoru na stadion nepatří.

Reforma policie počítá i s novelizací živnostenského zákona. Bezpečnostní agentury mají zpřísnit podmínky pro nábor nových pracovníků.
Chceme zabránit tomu, aby u soukromých bezpečnostních složek pracovali bývalí kriminálníci. Aby tam nepracovali lidé, kteří jsou nezpůsobilí takovou práci zastávat.

Znamená to, že se mají bezpečnostní agentury připravit na čistky?
Musí počítat se zpřísněním pravidel. Nepřipravili jsme to sami, ale ve spolupráci s asociací bezpečnostních agentur. Je to tedy společná práce. Myslím, že veřejnost takové zpřísnění přivítá.

Před čtrnácti dny se na vás ze skříně vyvalil kostlivec v podobě zásahu policie na CzechTeku 2005. Stále jste přesvědčený, že událost nešlo dořešit, protože "uteklo moc vody"?
Lidsky mi rozhodnutí soudu nevadí, protože jsem byl vždycky přesvědčen o tom, že k pochybení došlo. I zde se ukázalo, jak obtížné je po určité době najít konkrétní viníky. Beru to jako obecné varovaní a zdvižený ukazováček nad celým resortem v tom smyslu, že je potřeba k řešení těchto situací přistupovat jinak. Primárně je nutné předejít konfliktu a nasazení policejní síly. Postavení těch lidí, kteří se takto domáhali svých práv u soudu, plně chápu a ztotožňuji se s ním. Na jejich místě bych se asi nechoval jinak.

Jste připraveni i na to, že by případ mohl projednávat evropský soud?
Budeme muset být připraveni. Má pozice je v tom krystalicky průzračná. K tomu zásahu vůbec dojít nemělo. Po časovém odstupu je těžké ukázat, že ten a ten se provinil. Ministerstvo musí být schopno se k tomu postavit čelem a zejména se z toho poučit. To považuji za nejdůležitější, když už se stane nějaký průšvih, tak ho zanalyzovat tak, aby se neopakoval.

OSN označila používání elektrického paralyzéru za formu mučení, česká policie přesto tasery používá.
Mně to přijde absurdní. Najdete je v USA, Kanadě, ale i v Evropě - Německu, Finsku a dalších zemích. Absurdní je to zejména proto, že se snažíme rozšířit okruh donucovacích prostředků o nesmrtící. Teď je stav takový, že použiji kop, chvat, obušek, a když ani to nezafunguje, tak pistoli.

Je to samozřejmě tak specifický donucovací prostředek, že jeho použití musí předcházet přísná příprava a přesné podmínky použití. Pro mě je ale vždy lepší takto ochromený pachatel nebo podezřelý než zastřelený. A v tomto případě kulím oči. Jsme kritizováni za snahu v dobré víře omezit riziko zranění a úmrtí.

Jak si to vykládáte?
Já jsem tam (v OSN - pozn. red.) dvakrát byl. Mně leckdy lidi, kteří pracují v OSN, připadají jaklo E. T., kteří přiletěli z jiné planety. Já bych je poslal na ulici mezi řadové policisty a velmi by mě zajímala zpětná vazba, kterou dostanou.

S jak velkým rozšířením taserů počítáte?
Nikoli s masivním. Měly by je zejména specializované zásahové týmy. Nemyslím, že by byly součástí výzbroje každého policisty.

Viděl jste se na plakátu antibendl.cz, který karikuje policisty coby Rychlé šípy? Byl jste tam jako Jarka Metelka...
Viděl, jen jsem nevěděl, koho přesně představuji. Já mám Rychlé šípy hrozně rád, nicméně tohle považuji za velmi hloupé. Je to takový bumerang, který někdo hodil a on ho nakonec trefí zpět do nosu.

iDnes.cz, 24. července 2008