Tiskové zprávy / Ve dnech 26. – 27. října 2007 probíhá v Praze setkání ministrů vnitra členských států EU
[26.10.2007]
Schengenská spolupráce
Ve dnech 26. – 27. října 2007 probíhá v Praze setkání ministrů vnitra členských států EU
Rozšiřování schengenského prostoru a přijetí tzv. Pražské deklarace
Ve dnech 26. – 27. října 2007 probíhá v Praze, v prostorách Pražského hradu, setkání ministrů vnitra členských států EU. Toto setkání navazuje na obdobné jednání ve Varšavě, Bratislavě a na Maltě a je posledním k otázce rozšíření schengenského prostoru před listopadovým zasedáním Rady pro spravedlnost a vnitřní věci.
Dnešního jednání se zúčastnilo sedm evropských ministrů vnitra (Estonsko – Juri Pihl, Slovinsko – Dragutin Mate, Německo – Wolfgang Schäuble, Slovensko – Robert Kaliňák, Maďarsko – Albert Takács, Malta – Tonio Borg), náměstek ministra vnitra předsedajícího Portugalska – José Magalhaes a celkem osmnáct delegací evropských zemí. Jednající přišel pozdravit i prezident ČR Václav Klaus.
Ministr vnitra Ivan Langer poděkoval delegacím všech zúčastněných zemí, že přijali pozvání k dnešnímu důležitému jednání. „Osobně považuji rozšíření schengenského prostoru nejen za logický důsledek vstupu nových členských států do Evropské unie, ale také za výsledek intenzivní a dlouholeté práce, kterou nové členské státy při přípravě odvedly. Tento krok vnímám nejen jako zajištění volného pohybu pro naše občany, ale zároveň jako realizaci kvalitativně zcela nové spolupráce mezi přistupujícími a původními schengenskými státy,“ uvedl Ivan Langer.
K hlavním bodům dnešního jednání patřilo hodnocení fungování Schengenského informačního systému, výměna informací o fungování SIS v nových členských státech, či scénář a diskuse o přesném termínu zrušení kontrol na vnitřních hranicích.
Během jednání ministři schválili tzv. Pražskou deklaraci, která hodnotí dosavadní kroky při začleňování nových států do schengenského prostoru. „Myslím, že tato deklarace jasně ukazuje to, co už je za námi a co nás ještě čeká“, uvedl k deklaraci ministr vnitra Ivan Langer.
„Rozšiřování schengenského prostoru není služba, kterou poskytují stávající státy přistupujícím, je to záležitost všech států, je to stejná výhoda pro nás, jako pro vás“, poznamenal k rozšiřování Schengenu ministr vnitra Německa Wolfgang Schäuble.
V nedávné době bylo ukončeno schengenské hodnocení SIS/SIRENE v devíti nových členských státech. Ministr vnitra proto poděkoval portugalskému předsednictví, které se spolu s Generálním sekretariátem Rady úspěšně zhostilo vedení a organizace těchto hodnocení.
„Všechny členské státy usilující o vstup do Schengenu na konci roku 2007 vždy zodpovědně přistupovaly a stále přistupují k důsledné realizaci vysokých schengenských standardů, které nahradí absenci kontrol na nových vnitřních hranicích. Vzhledem k doposud jedinečnému rozsahu plánovaného rozšíření Schengenu měly schengenské hodnotící mise, jejichž cílem bylo zhodnotit rozsah a kvalitu plnění těchto standardů, pro další rozšíření schengenského prostoru zcela zásadní význam. Jednalo se o velmi náročný projekt, který však v současné době dospěl ke zdárnému konci,“ sdělil ministr vnitra Ivan Langer.
„Chtěl bych pogratulovat všem devíti zemím k jejich úspěchu, protože to, co dnes oslavujeme je výsledek opravdu tvrdé práce“, zhodnotil výsledky implementace SIS náměstek ministra vnitra Portugalska José Magalhaes.
Dalším bodem jednání byla diskuse o konkrétním datu zrušení kontrol na vnitřních hranicích. Jednalo se především o zrušení kontrol na hranicích pozemních, vzdušné a mořské hranice přijdou podle dosavadního scénáře na pořad jednání až na jaře příštího roku. Oproti původnímu předpokladu, že kontroly na vnitřních pozemních hranicích budou zrušeny dne 31. prosince 2007, se nyní již celkem otevřeně a s jistotou hovořilo o tom, že tento okamžik nastane dříve, a to pravděpodobně ve dnech 21. – 22. 12. 2007.
Ivan Langer dodal, že „pro Českou republiku nepředstavují uvedené termíny podstatnější rozdíl. ČR je schopna zajistit všechny úkoly spojené se zrušením kontrol i v dřívějším termínu posunutém v řádech dní, i když toto přinese některé drobné technické problémy jako např. nutnou úpravu harmonogramu pro vkládání některých údajů do SIS. Vždy jsme však usilovali o co nejrychlejší vstup do schengenského prostoru a přáli bychom si, aby dřívější zrušení kontrol vnímala veřejnost nejen jako úspěch České republiky, ale i ostatních členských států“.