Články / Právo: Ivan Langer: Novinářské paví brko
[12.11.2007]
Evroská unie
Právo: Ivan Langer: Novinářské paví brko
Reakce na komentář ke vstupu ČR do schengenského prostoru
Každý z nás má právo na svůj názor. Dokonce i tehdy, je-li to názor zcela pomýlený. Leč v tu chvíli je nejen právem, nýbrž povinností říci dotyčné osobě, že se mýlí. Jeli oním pomýleným lehkoruký novinový komentátor, který bez znalosti věci šíří bludy a využívá jich k osobním urážkám a útokům, je povinnost se proti tomu ohradit dvojnásobná.
Jiří Hanák ve svém sloupku Paví chvost tuto kombinaci bludu a urážek předvedl přímo dokonale! Podle něj je zrušení kontrol na hranicích pro naše občany cestující po EU již k 21. prosinci tohoto roku výsledek dohody. Já mám samozřejmě štěstí, že jsem ministrem vnitra zrovna v době, kdy se EU na rozšíření Schengenu dohodla. Chlubím se tedy cizím peřím, přesněji, podle autora, půjčuji si falešný paví chvost a předvádím se s ním.
Člověk, který vidí o kousek dál, ví, že pravda je jinde. Již jako opoziční poslanec jsem kritizoval neprůraznost svého předchůdce kvůli opakovanému odkládání termínu vstupu ČR do schengenského prostoru. Kdybychom jen tak nečinně čekali, až se zprovozní SIS II, asi bychom teď těžko mohli cestovat po Evropě bez hranic
Možná by k tomu došlo, i kdyby byl ministrem vnitra někdo jiný. To však nic nemění na faktu, že jsme si tento úspěch museli tvrdě odpracovat. Za tímto historickým úspěchem stojí maximální úsilí celého týmu pracovníků, kteří odvedli skvělou práci. Nejprve na diplomatickém poli - když Portugalsko přišlo s návrhem projektu SISone4all, museli jsme přesvědčovat skeptiky z řad starých členských států, že se o to máme pokusit, že se o to chceme pokusit. Následně pak usilovnou roční prací mnoha lidí v resortu ministerstva vnitra, zastřešených speciálně vytvořeným Task force Schengen.
Když jsme před rokem zahájili jeho činnost, našlo se doma i v zahraničí mnoho lidí, kteří pochybovali a váhali, má-li to vůbec smysl. Vytvořili jsme vládní strategii a přeskupením priorit jsme v rozpočtu vyčlenili nezbytné finance. Připravili jsme balík nezbytných zákonů a úspěšně s ním prošli parlamentem. Nakoupili a zprovoznili jsme nezbytné technologie, připravili jsme transformaci cizinecké a pohraniční policie. Odstranili jsme nedostatky z minulosti, které nám v rámci Schengenských evaluací byly vytýkány.
V průběhu těchto náročných akcí jsme i nadále aktivně přesvědčovali naše partnery v EU, že je to dobrý projekt, že nechceme dále dělit Evropu a její občany na dvě kategorie. Že chceme sdílet nejen povinnosti, ale také práva a svobody, na nichž myšlenka evropské integrace stojí.
To vše se nám podařilo. To, čemu před rokem málokdo věřil, se stalo skutečností. Nebyl to však, vážený pane Hanáku, žádný milostivý dar. Schengen je o svobodě a o bezpečnosti. A chceme-li sdílet svobodu, musíme ostatním garantovat bezpečnost. Pokud bychom to nedokázali, žádné politické rozhodnutí by to nedokázalo zvrátit.
Zrušení pozemních hraničních kontrol ještě před Vánocemi a letištních kontrol k 30. březnu je výsledek dlouhé, tvrdé, nesnadné a intenzivní práce skvělého týmu, který jsem měl tu čest vytvořit a vést. Dokázali jsme, že spojí-li se vize, vůle a práce, je možné dosáhnout velkého úspěchu. Jsem hrdý, že se nám to podařilo, neboť vím, že si ten pocit hrdosti zasloužíme. A na tom nezmění nic ani jedovaté poznámky, které šíří Jiří Hanák.
Ivan Langer, Právo, 13. listopadu 2007