Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Beaujolais, ročník 1967

[02.07.2001]

Politika obecně

Beaujolais, ročník 1967

Aktuální témata

*Václav Klaus nemá být poražen ve volbách předsedy ODS. Měl by se sám rozhodnout, že jednoho dne skončí a předá žezlo dál," říká politik Ivan Langer.

Jedno mediální klišé nazývá Ivana Langra korunním princem Občanské demokratické strany. To má svůj důvod: právě on je nejčastěji zmiňován mezi těmi, kteří by mohli časem nahradit nenahraditelného předsedu Václava Klause. Má i vysoké ambice. Jenže historie zná také korunní prince, kteří za celý život na trůn nedosáhli.

* Monstrózní oslavy šedesátin Václava Klause skončily. Proč jste se jich neúčastnil?

Byl jsem nemocný. Navíc na takové akce opravdu nechodím rád. Dostávám desítky pozvání na různé oslavy a z devadesáti devíti procent se jich neúčastním. Tady byla opravdu důvodem chřipka. Ležel jsem v posteli a potil jsem se.

* Nepřipadala vám tato velkolepá oslava, kdy do kanceláře ODS chodily blahopřát Klausovi stovky lidí, trochu trapná?

Nemyslím, že to bylo trapné. Je to spíš otázka pro každého z těch lidí, proč cítili potřebu chodit takto blahopřát. Myslím, že drtivá většina z nich to cítila spontánně, upřímně a dobře. Ale nevylučuji, že se mezi nimi objevilo i několik takových, kteří přišli blahopřát z ryzí vypočítavosti.

* "Dáme Klausovi dárek,on nám pomůže?"

Ano. Někteří se mu chtěli připomenout s tím, že k tomu bude později přihlíženo.

* Záviděl jste Klausovi? Přál byste si, aby vás za šestadvacet let také tak zbožňovali?

Předpokládám, že své šedesátiny budu slavit u tepla rodinného krbu, v houpacím křesle, s dlouhou fajfkou a obklopen houfem vnoučat. Nikoli takto veřejně.

* Není to spíš tak, že vám je jasné, že tak jako Klause vás lidé nikdy vnímat nebudou?

Opravdu je nesmírně těžké vyrovnat se takové osobnosti. Nebo dokonce takovou osobnost předčít.

* Nevadí vám, že Klausova formátu asi nedosáhnete?

On pro mě je inspirací a já jsem soutěživý typ. Řekl bych, že jsem pracovitý a jsem ochoten udělat pro svůj cíl hodně. Jestli někdy budu schopen dosáhnout kvalit, postavení a obecné známosti, jaké se těší Václav Klaus, spekulovat ale nechci.

* Chtěl byste toho dosáhnout?

Určitě ano.

* Je to nepříjemné, být ve straně pořád dvojka?

Ne. Je to prospěšné a měl by si to prožít každý. Nemělo by to ale vést k pocitu vnitřní frustrace a k zahořklosti, jejímž vyústěním by byly neférové kroky vůči té jedničce. To byl problém Josefa Zieleniece, který svoje nižší postavení ve straně neunesl. Proto došlo k "Sarajevu" a k rozštěpení ODS.

* Co ale udělá taková pozice číslo dvě s mužským egem?

Já zas tak dlouho dvojka nejsem. A myslím, že mám postavení, které odpovídá mým schopnostem, znalostem a zkušenostem.

* Připadáte si tedy v ODS druhým nejschopnějším a nejzkušenějším mužem?

S tou dvojkou jste začala vy. Ale traduje se, že díky tomu, že jsem byl na kongresu strany zvolen v prvním kole jako první z místo předsedů, používá se pro mě neformální označení dvojka. Ale v ODS jinak nefunguje číslování místopředsedů, takže jsme si všichni čtyři místopředsedové rovni.

* Ale vnímáte se jako druhý nejdůležitější muž v ODS.

To nikomu neprozradím, jak sám sebe vnímám.

* Proč? Aby to nevypadalo, že se moc chválíte?

Přesně tak. Jsme vyrovnaný tým, jen někteří z nás jsou pracovitější.

* Kdo? Vy?

Podívejte se, jak se místopředsedové angažovali v minulé volební kampani. A pochopíte, kteří pracovali na plný výkon. (Langer byl volební jednička ODS na severní Moravě. Jiný místopředseda, Miroslav Macek, vůbec nekandidoval - pozn. red.)

* Věříte, že budete dobrý nástupce Václava Klause?

Je předčasné o tom uvažovat.

* Ptám se výhledově, protože dokud je v čele ODS Klaus, stejně nemáte šanci ho v boji o předsednictví porazit.

Myslíte? Ale vážně. Nyní znamená Václav Klaus pro ODS obrovský přínos a bylo by špatné, kdyby se ho strana chtěla zbavit.

* Kdo by vás v boji o předsedu mohl ohrozit?

Ve straně je velmi silná generace třicátníků a určitě mezi nimi vyrůstá nějaký nový předseda. Langer, Nečas. Nebo jinak. Nečas, Zahradil, Langer, Říman, Bendl...

* Freud by se zarazil nad tím, že jste zpočátku na prvním místě označil sebe.

Proto jsem se také opravil.

* Proč považujete Václava Klause za vhodného kandidáta na prezidenta?

Kombinuje dva důležité předpoklady v jedné osobě. Je známou osobností v zahraničí...

* Známý sice asi je, ale ne všude ho vnímají pozitivně.

To, že ho nemají rádi evropští socialisté, kteří své mládí trávili v marxisticko-trockisticko-maoistických bojových skupinkách, mě vůbec nepřekvapuje. Naopak jsem rád, že ho nemají rádi. V opačném případě bych se nad Václavem Klausem musel velmi zamyslet a pochybovat o něm. Existují pouze dva takto známí lidé: Václav Havel a Václav Klaus.

* Miloš Zeman je neznámý?

V žádném případě nemůže dosahovat známosti Václava Klause. Zeman je známý jen v Evropě, kdežto Klaus se proslavil svými přednáškami po celém světě. Jeho druhým předpokladem je to, že má za sebou desetiletou politickou praxi.

* Takových by bylo...

Ano, určitě se najde spousta takových, kteří si řeknou: "Já bych byl rád prezidentem." O tom nepochybuji. Ale málokdo z nich má za sebou léta v tak vysokých ústavních funkcích.

* Těšíte se, až se fenoménu "Václav Klaus" zbavíte?

Ne, ne. Václav Klaus je předseda, který nemá být poražen v předsednických volbách. Je natolik výrazná osoba, že by sám měl přijmout rozhodnutí, že jednoho dne končí a předá své žezlo dál.

* Prosím? Václav Klaus je tak nedotknutelný, že nesmí být poražen?

To jsem neřekl. Řekl. Copak Klaus nesnese porážku? To ne. Ale pro instituci, jakou je ODS, je rozhodnutí odejít lepší.

* To vypadá jako budování kultu Václava Klause.

Prostě to je moje představa, kterou někdo sdílí, jiný ne.

* Proč vám vadí přímá volba prezidenta?

Ve své podstatě mi nevadí, ale má smysl v jiném ústavním systému, než je ten náš.

* Podle průzkumů chce ovšem sedmdesát procent lidí volit prezidenta přímo.

Hm. Já si myslím, že přímá volba je jen takové šidítko, náhražka, která je nabízena stranami, jimž chybí schopnost předložit vlastní politický program.

* Takže přímou volbu připouštíte pouze v prezidentském systému?

Ano. Toto téma je tu jen proto, aby se čtyřkoalice svezla na nějaké vlně popularity. Předkládá to jen proto, aby se nemusela čelem postavit k mnohem důležitějším věcem, jako je důchodová, sociální, školská, zdravotní reforma.

* Vy sám se nechcete svézt na vlně popularity, když voláte po zrušení Senátu?

Tímto tématem se zabývám hodně dlouho. Není to žádné surfování na vlně popularity. Důkaz je to, že nemluvím jen o zrušení Senátu, ale o celkovém zeštíhlení státu. To souvisí s počtem ministerstev a poslanců a zeštíhlením státní správy a samosprávy, a to až na úroveň obcí.

* Ale ještě před dvěma lety jste v jednom rozhovoru v novinách tvrdil, že Senát by se rušit neměl.

Já? To není možné. Už od počátku jsem říkal, že Senát by měl být jen čestnou funkcí. Dnešní realita neodpovídá původní představě, Senát jen kopíruje jednání Poslanecké sněmovny. Původně byl koncipován jako jakási ústavní pojistka, z logiky věci by se měl zabývat pouze určitými tématy a zákony, které se týkají Ústavy a Listiny základních práv a svobod.

* Mluvil byste tak i v případě, že by dnes neměla v Senátu většinu čtyřkoalice?

Určitě. Bohužel se na stylu práce Senátu podíleli i senátoři ODS. Já jim to nevyčítám, jenom to konstatuji. Současnou podobu Senátu, kdy se jedná jen o jakési čtvrté čtení zákonů (první tři čtení probíhají v Poslanecké sněmovně - pozn. red.), vtiskl horní komoře pan Pithart.

* Dokud byla předsedkyní Senátu místopředsedkyně ODS Libuše Benešová, veřejně jste takto ostře rozhodně nemluvil.

Takto veřejně ne. To samozřejmě souvisí s blížícími se volbami. Já to dnes zmiňuji jako součást tří reforem, které by měly tvořit pilíř volebního programu ODS. Reforma daňová, reforma důchodová a sociální a za třetí reforma státu. Mám to promyšlené, nejedná se o nějaký volební výkřik.

* Co se týče ústavních změn, nakolik je vlastně berete vážně? V roce 1999 jste na internetu vyhlásil soutěž:kdo vám dal zajímavý podnět ke změně Ústavy,tomu jste slíbil tričko.

Také jsem jich rozdal asi třicet.

* Co vám výherci poradili?

Byly tam kuriózní návrhy, ale také mezi nimi byly návrhy na zavedení prezidentského systému, na přímou volbu prezidenta.

* Když jste se stal místopředsedou ODS, prohlásil jste, že ve straně budete mít roli bouřlivého vína. Jak to dopadlo?

To víno zraje každým dnem.

* Není nakyslé?

Není nakyslé. Ta chu se každým dnem zakulacuje a je plnější. Doufám, že při jeho konzumaci má každý příjemný pocit.

* Máte se hodně rád?

Prostě věřím, že to "víno" je kvalitní a chutné.

* V roce 1997 jste o sobě ještě tvrdil, že jste dobré, ale nezralé víno, proto nebudete na stranický post kandidovat. O rok později jste se již označil za divoké, mladé a netrpělivě očekávané francouzské beaujolais, které bude příznivcům v ústech lahodit a ostatním zhořkne.

(Ivan Langer se ošívá.) Doufám, že to platí. Nicméně, kdybych měl změnit hodnocení, nejsem již beaujolais noveau, ale beaujolais villages. Což je už zralejší odrůda. Noveau je těsně po sklizni.

* Vy jste dost namyšlený,viďte?

Naopak. Mám ale schopnost dělat si legraci sám ze sebe. Toto byla určitá forma nadsázky a ne projev domýšlivosti.

* Rád parafrázujete Lenina, který prý říkal, že "nikoli revoluce, ale ženy jsou lokomotivami dějin". Má tedy dnes Unie svobody v čele s Marvanovou naději se více prosadit?

Ne. O tom, zda je někdo kvalitní předseda, rozhoduje jeho práce. Pro Hanu Marvanovou je to nová role a já jí lidsky nepřeji nic zlého. Spíš bych si přál, abychom se jednoho dne znovu sešli pod jednou střechou pravicové občanské strany.

* Přejete si, aby se Hana Marvanová vrátila do ODS?

Přeji si, aby zde fungovala jedna silná pravicová občanská strana.

* Takže by tu opravdu měl být systém dvou silných stran, pravicové a levicové?

Ano. Nikdy jsem se netajil svými sympatiemi k britskému systému. Považuji to za přirozené. Když máte jiné názory na dílčí věci, neznamená to, že kvůli tomu musíte mít vlastní politickou stranu.

* Tedy byste pod střechou ODS rád zpět uvítal Jana Rumla, Ivana Pilipa...?

Ano. Bipolarita by české politické scéně slušela víc než pestrobarevnost. Taková silná pravicová strana by podle mě byla schopna získávat nějakých čtyřicet procent.

* Dotkli jsme se tématu ženy v politice. Už jste se vyrovnal s tím, že olomoucká poslankyně ODS Kateřina Dostálová, s níž míváte spory, nemá vysokou školu? Kdysi vám to vadilo...

Mně to nikdy nevadilo, ale jsem ve stadiu, kdy jsem si řekl, že se k její osobě nebudu už více vyjadřovat. Její výstupy už nebudu jakkoli komentovat.

* Zřejmě vás dva ale čeká na příštím kongresu ODS bojo místopředsednické křeslo.

Jsem soutěživý typ a beru to jako výzvu. Budu moci ukázat, že jsem lepší než protikandidát.

* Cítil byste to jako potupu, kdyby vás o funkci ve straně připravila právě Dostálová, která se o vás nevyjadřuje zrovna lichotivě?

No. Pokud by se v té soutěži hrálo fér, akceptoval bych to. Smířil bych se s tím a přemýšlel, co jsem udělal špatně.

* Dokud byl Miloš Zeman předsedou ČSSD, tvrdil jste, že bude velmi těžké ho nahradit. Podařilo se to Vladimíru Špidlovi?

Vladimír Špidla zatím hledá svoji roli. Dokumentuje to svou militantní rétorikou, bušením se do prsou, používáním těch nejbrutálnějších forem populismu a kupováním si lidí, kterým nabízí neskutečné sociální jistoty. On si tyto jistoty představuje tak, že všichni budeme jezdit ve staré škodovce stopětce a budeme bydlet v panelákovém 1+1. Za to by se nemusel stydět ani bývalý režim.

* Pěkně mluvíte o svém smluvně-opozičním partnerovi. Překvapil vás tento celkem tichý a nenápadný muž,když nedávno v televizní debatě rozzuřil Václava Klause tak, že se rozkřičel a chtěl odejít ze studia?

To byl projev absolutního cynismu ze strany Vladimíra Špidly. Vědomě lhal a to by politik neměl. Mám docela porozumění pro reakci Václava Klause. Asi i já bych se musel velmi ovládat, abych nezvýšil hlas. Je jasné, že autentický socialista Špidla bude mít rozdílný názor než konzervativec Klaus. Ale neměl by lhát. Klausovi, jakkoli je tvrdý, vadí, když se nehraje fér. Špidla si je vědom obtížnosti svého postavení, kdy nastoupil po tak výrazné osobnosti, jakou je Miloš Zeman. Proto si potřebuje dodávat sebedůvěru tímto způsobem. Politika je boj.

* Brzy vás čeká se Špidlou opravdový boj, a to o státní rozpočet. Co se stane, když ČSSD nepředloží schodek do výše deseti miliard, jak se v tolerančním patentu zavázala?

Padne opoziční smlouva.

* A co dál? Rozpočtové provizorium?

Samozřejmě ta možnost tady je.

* Miloš Zeman ale tvrdí, že rozpočtové provizorium je vyloučené. Podle něj se příští rok nedá pracovat podle kopie starého rozpočtu, protože v něm nejsou vyčleněny stálé kapitoly pro financování krajů. Ty v době sestavování nynějšího rozpočtu ještě neexistovaly.

Nejlepší odpovědí na tyto spekulace je plnění dohod, ke kterým se ČSSD dobrovolně zavázala. Co se týče spekulace s kraji, o níž jste mluvila, jsem velmi skeptický k některým Zemanovým tvrzením. Nevěřím, že má v tomto pravdu. Kraje mohou fungovat podle stejného modelu, podle jakého fungují letos.

* Jaká bude rétorika ODS v předvolebním boji? "Pomozte nám svrhnout vládu socialistů, kterou jsme my pomohli dosadit?"

Sama nevěříte tomu, že vám teď prozradím volební zbraň ODS. To bych se choval velmi naivně. Mohu vám jen zopakovat tři reformy, o nichž jsem mluvil. Zatím to není odsouhlasená strategie ODS. Je to zatím vize Ivana Langra.

Ivan Langer se narodil na Nový rok 1967 v Olomouci. Může se pyšnit tituly MUDr. (Lékařská fakulta Univerzity Palackého, 1993) a Mgr. (Právnická fakulta Univerzity Karlovy, 1998). "Považuji se za člověka poměrně náročného, a to jak k sobě samému, tak ke svému okolí," píše na svých internetových stránkách. Vletech 1993 - 1996 Langer pracoval jako tajemník ministra spravedlnosti. Ve volbách 1996 a 1998 byl zvolen za Občanskou demokratickou stranu do Poslanecké sněmovny. Od července 1998 je jejím místopředsedou, od října 1998 předsedou sněmovní komise pro sdělovací prostředky (o které si prezident Havel myslí, že by se měla zrušit). Ve stínové vládě ODS má křeslo ministra vnitra. V poslední době zaujal například (úspěšným) návrhem zpřísnit tresty za znásilnění nebo nápadem spojit Českou televizi a Český rozhlas. Za zimní krize v České televizi byl nejviditelnějším zastáncem rady a ředitele Jiřího Hodače. Letos vyšlo najevo, že byl předloni na dovolené v Africe s podnikatelem Vratislavem Kutalem, který je dnes souzen za přípravu vraždy. "Nemohu si přece prověřovat všechny osoby, se kterými se potkám," reagoval v dubnu. Manželka Ivana Langra byla vloni jmenována soudkyní.

Týden, Renata Kalenská, 2. července 2001