Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / MF Dnes: Policie chystá tajné agenty proti korupci

[30.08.2007]

Korupce

MF Dnes: Policie chystá tajné agenty proti korupci

Boj proti korupci

Úředníci zvyklí brát úplatky si od příštího roku budou muset dávat mnohem větší pozor. Sekretářka, kterou právě přijali, by totiž klidně mohla být nastrčenou policejní agentkou, která si zapisuje, jak se v kanceláři jejího šéfa střídají návštěvy.

Vláda včera schválila návrh ministra vnitra Ivana Langera, který počítá s nasazováním policejních agentů do blízkosti lidí podezřelých z korupce. Pokud bude souhlasit i většina poslanců, začnou si agenti hledat práci na úřadech a ve firmách se špatnou pověstí už od počátku příštího roku.

„Díky tomu, že bude agent přímo v tom prostředí, bude mít lepší orientaci v procesech, které tam probíhají. Bude znát partnery, kteří se účastní jednání, a bude moci opatřit cenné důkazy použitelné u soudu,“ vysvětloval včera Langer výhody svého návrhu. Doufá, že pomůže nejen odhalovat korupci, ale také dotáhnout korupční kauzy do konce i u soudu. Korupce, která se často odehrává jen mezi čtyřma očima, je totiž před soudcem většinou velmi těžko prokazatelná.
Loni obvinila policie z korupce šestaosmdesát lidí. Odsouzeno bylo jen šestadvacet z nich.

Langerův návrh má velkou šanci získat podporu ve Sněmovně. Potvrdil to i bývalý ministr vnitra František Bublan. „Myslím, že obstrukce nikdo dělat nebude,“ řekl.
„Slibujeme si od toho větší množství důkazů a větší množství odsouzených,“ konstatoval Langer.

Agenti budou působit pod změněným jménem, s dokumenty o vzdělání a životopisem vytvořenými na míru. Vláda uznává, že nasazování tajných agentů je zásahem do lidských práv. Každé proto musí schválit vrchní soud.

Doposud mohla policie nastrčit svého člověka jen tam, kde měla podezření na nejzávažnější trestnou činnost - třeba do prostředí organizovaného zločinu.
Přesto policie už přinejmenším jednou svého muže v převleku při odhalování korupce použila. Bylo to v jedné z největších úplatkářských kauz posledních let - v případu „biolíh“.

Lobbista František Vybíral se údajně snažil získat od policie za úplatu cenné informace. Policie se to dozvěděla a předhodila mu nastrčeného policistu s krycím jménem Josef Novák.

Vybíral lest neprohlédl a později byl obviněn z uplácení. Takové „Josefy Nováky“ by policie chtěla od příštího roku nasazovat ve všech závažnějších případech.
Ministr Langer včera mluvil o průlomu v boji proti korupci. Vždy však nebyl takovým příznivcem policejních agentů, kteří by zkoušeli nic netušící úředníky a podnikatele. „Když jsem přišel do Sněmovny s návrhem agenta provokatéra, pan Langer se na to vůbec netvářil příznivě,“ vzpomíná exministr vnitra František Bublan. „Přitom tenhle institut skvěle funguje na Slovensku nebo třeba ve Spojených státech,“ dodává.

Agent pozorovatel?

Mezi návrhem ČSSD a tím, který včera představil ministr Langer, je však podstatný rozdíl. Zatímco sociální demokraté přišli s konceptem agenta provokatéra, ODS si představuje spíše jakéhosi „agenta pozorovatele“. Vláda ČSSD navrhovala, aby agent „řízeně provokoval“ ke korupci. „Postupoval by podle předem daného scénáře. Neobcházel by úředníky s obálkami tisícovek, ale svým chováním by mohl provokovat, aby si třeba úředník o úplatek sám řekl,“ líčí tehdejší návrh exministr Bublan. Podle ODS by však institut agenta provokatéra příliš zasahoval do soukromí lidí. „Langerův“ agent proto nebude nikomu úplatky nabízet, bude pouze sledovat, co se děje kolem. „Agent nebude oprávněný svým jednáním podněcovat osoby k páchání trestné činnosti,“ zdůraznil včera ministr.

Získat v krátkém čase přístup do nejbližšího okruhu zkorumpovaného úředníka však nemusí být jednoduché. Aleši Vébrovi, kterého si před rokem najala televize Nova, trvalo rok, než pronikl do skupiny starosty Ladislava Péti, podezřelého z korupce. I Langer přiznává, že to nebude snadné. „Pokud si od toho slibujete zázrak typu: přijdu a druhý den někoho chytnu s obálkou v ruce, tak to by bylo velmi naivní,“ řekl.

MF Dnes, 30. srpna 2007