Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

MINISTR VNITRA (09/2006 - 05/2009) / Novinky / ODS

[08.02.2006]

ODS

Zákoník práce zvýší nezaměstnanost

ODS konstatuje, že vláda ČSSD schválením Zákoníku práce nebere v úvahu názory odborné veřejnosti. Obchází přitom Legislativní radu vlády, připomínková řízení, Radu hospodářské a sociální dohody a názory demokratické opozice.

ODS zdůrazňuje, že tato norma byla schválena jednotnou frontou socialistů a komunistů, která postupně válcuje vše, co se jí postaví do cesty bez ohledu na to, jaké problémy občanům způsobí.

ODS nepodpořila Zákoník práce z následujících důvodů:

  • Důsledkem jeho přijetí bude vyšší nezaměstnanost.
  • Nepřináší větší smluvní volnost mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Neznamená tedy vládou slibovanou liberalizaci pracovního práva, která měla směřovat ke zvýšení konkurenceschopnosti našich firem, a tím i ke zvýšení zaměstnanosti.
  • Na rozdíl od stávajícího Zákoníku práce sice deklaruje ústavní princip "co není zakázáno, je dovoleno", následně však v dalších desítkách paragrafů všechno zakazuje. V podstatě tak nepředstavuje žádnou zásadně novou úpravu.
  • Postrádá návaznost na nový Občanský zákoník.
  • Přímo zakazuje, aby firma mohla zapůjčit zaměstnance na přechodnou dobu jinému zaměstnavateli, samozřejmě se souhlasem zaměstnance. Firmě je potom v případě přechodného nedostatku zakázek nucena zaměstnance propustit.
  • Znemožňuje ve firmách, kde působí odbory, vydat vnitřní předpis bez souhlasu odborů. Přitom je zaměstnavatel, na rozdíl od odborů, odpovědný pod vysokou finanční sankcí za bezpečnost práce a dodržování zákonných norem a předpisů.
  • Jestliže se odborové organizace nedohodnou, uzavře zaměstnavatel kolektivní smlouvu s nejpočetnější odborovou organizací. Přitom vloni na podzim Poslanecká sněmovna neschválila účelový návrh ČSSD, který měl znevýhodnit v kolektivním vyjednávání malé odborové organizace a konkrétně v Českých dráhách potlačit práva menšinové, ale nikoliv početně zanedbatelné Odborové organizace strojvůdců. Zde je snaha zapracovat něco podobného přímo do zákoníku práce. Úpravu považujeme za protiústavní, neboť porušuje článek 27 odst. 2 Listiny základních práv a svobod, který ukládá, že nelze znevýhodňovat žádnou odborovou organizaci v podniku nebo odvětví.
  • Zákoník práce dopadne negativně především na zaměstnance. Bere nezaměstnaným naději, že v brzké době najdou práci.
ODS, 8. února 2006