MINISTR VNITRA (09/2006 - 05/2009) / Novinky / ODS
[07.02.2006]
ODS
Unipetrol zameten pod koberec. Trestný čin v kauze ČSOB?
I. Kauza Unipetrol zametena pod koberec
ODS považuje ukončení činnosti vyšetřovací komise k Unipetrolu za snahu zamést kauzu pod koberec a zabránit skutečnému vyšetřování tohoto korupčního skandálu. Dospěli jsme k tomu na základě závažných závěrů, kterými jsou:
1. vážné pochybnosti o rozhodnutí vlády dne 21.1.2004, kdy došlo k vyřazení tří ze šesti zájemců o koupi Unipetrolu
- vláda rozhodla o vyřazení zájemců na uzavřeném zasedání vlády, ze kterého nepořizuje zvukový záznam, ani zápis, který by dokumentoval její jednání,
- vláda nerespektovala doporučení poradní komise ponechat v soutěži všech 6 zájemců,
- ministr financí Sobotka předložil podkladový materiál na stůl, členové vlády si jej nemohli včas prostudovat,
- materiál neobsahoval žádný návrh na vyřazení,
- vyřazení zájemci nabízeli vyšší indikativní cenu,
- zdůvodnění vyřazení argumenty, které jsou v rozporu se stanovisky tajných služeb,
- zúžení počtu uchazečů v soutěži na 3 firmy, z nichž 2 nepodaly závěrečnou nabídku pravděpodobně proto, že neměly zájem o Unipetrol jako celek,
- vyslechnuti členové vlády trpěli kolektivní ztrátou paměti a prakticky na nic z tohoto jednání si nepamatují.
Uvedený souběh okolností vytváří důvodné podezření, že zúžení počtu uchazečů zřejmě bylo účelové, aby usnadnilo vítězství v soutěži předem vybranému zájemci.
2. nevyjasněné okolnosti stanovení ceny akcií Unipetrolu pro minoritní akcionáře
Jak vyplývá ze záznamu jednání Z. Doležela s premiérem PR M. Belkou a dalšími, převážná část jednání se týkala stanovení ceny akcií pro výkup minoritních akcionářů, zejména zde byl značný tlak na termín.
Skutečností je, že KCP po návratu Z.Doležela z Varšavy rozhodla velmi rychle. 24.8.2005 KCP vyzvala předkladatele PKN Orlen, aby doplnil svou žádost. PKN tak učinil 26.8.2005 a v tentýž den v odpoledních hodinách KCP rozhodla (pátek odpoledne). KCP má ze zákona 5 pracovních dní na rozhodnutí. Zároveň je známo, že 24.8.2005 navštívil předsedu PCP pan Šrámek, pracovník Úřadu vlády, Zároveň je známo, že pan Šimáček, člen KCP a člen pověřený metodickým řízením příslušného útvaru, vyjádřil na zasedání prezídia 31.8.2005 své překvapení nad neočekávaným uzavřením řízení v pátek 26.8.2005.
Jsme nuceni konstatovat, že násilné ukončení činnosti vyšetřovací komise zvyšuje naše podezření, že privatizace Unipetrolu neproběhla férovým způsobem a že se vládní ČSSD obávala dalších zjištění.
Další dny ukáží, o jaký obchod mezi ČSSD a KSČM šlo, tedy co zaplatí sociální demokracie za aktivní pomoc komunistů při zametení této kauzy pod stůl.
ODS stále věří ve spravedlivé vyšetření této kauzy a předá závěry vlastní alternativní zprávy orgánům činným v trestním řízení a polským vyšetřovacím orgánům.
II. Kauza 11 miliard korun za 1 korunu nasvědčuje přípravě trestného činu
ODS konstatuje, že ministr financí Bohuslav Sobotka byl nucen přiznat, že vedl jednání o transakci, při které se měla ČKA zříci nároků na pohledávky vůči ČSOB za 11 miliard korun za 1 korunu. Jako nepravdivé se ukázaly jeho informace, které tato jednání popíraly.
Celá kauza 11 miliard korun za 1 korunu je ve stadiu, kdy důkazy nasvědčují o přípravě trestného činu ze strany ministra financí Bohuslava Sobotky.
------------------------------
Související zprávy a dokumenty:
- Alternativní zpráva k činnosti vyšetřovací komise.
- Vystoupení Martina Římana ve sněmovně.
- Vystoupení Vlastimila Tlustého ve sněmovně.
- Vystoupení Petra Nečase ve sněmovně.
- 01.02.2006: Bojí se ČSSD vyšetřování privatizace Unipetrolu?
- 01.02.2006: ODS předložila alternativní zprávu vyšetřovací komise k Unipetrolu
- 27.01.2006: ODS opustila jednání komise k Unipetrolu, chystá vlastní zprávu
ODS, 2. února 2006