MINISTR VNITRA (09/2006 - 05/2009) / Novinky / ODS
[01.02.2006]
ODS
Páralová navrhla zamítnutí zákoníku práce, byl šit horkou jehlou
Nový zákoník práce podle Páralové nepředstavuje žádnou zásadně novou úpravu, ale přebírá úpravu dosavadní, kterou dále zakonzervovává. To nepřináší zjednodušení, naopak výrazně komplikuje pracovně-právní vztahy. "V návrhu jsou jasné rozpory s Ústavou České republiky a Listinou základních práv a svobod, které nový zákoník předem zásadně zpochybňují. I Legislativní rada vlády upozorňuje na to, že navrhovaná právní úprava je přinejmenším problematická. Je to zejména tím, že vysoká provázanost s občanským zákoníkem, jehož nový návrh se teprve připravuje, neskýtá záruku stability zákona," upozornila stínová ministryně ODS.
Sama Páralová předložila k zákoníku téměř 60 změn. Chce mimo jiné, aby maximální zkušební doba nebyla tři, ale šest měsíců. Navrhla také, aby za určitých podmínek bylo možné zkrátit výpovědní lhůtu. Rovněž požaduje změnu podmínek pro vybírání dovolené a mimo jiné i to, aby zaměstnavatelé nemuseli poslancům a senátorům držet pracovní místo po celou dobu jejich mandátu.
Během rozpravy Alena Páralová připomněla poslancům také názor odborné veřejnosti: "Pokud jde o obsah návrhu nového zákoníku práce, nezbývá než s politováním konstatovat, že očekávání na zcela zásadně novou úpravu pracovně-právních vztahů odpovídajících 21. století a plně reflektujících požadavky společenských a ekonomických změn naplněna nebyla. V návrhu nového zákoníku práce není dostatečně zohledněn požadavek, aby tato základní pracovně-právní úprava byla maximálně jednoduchá a pro všechny uživatele zcela srozumitelná. Navrhovanou úpravu lze naopak hodnotit jako málo přehlednou, místy zbytečně rozsáhlou a v některých případech zcela nesrozumitelnou."
Celé vystoupení Aleny Páralové i dalších poslanců k zákoníku práce si můžete přečíst na stránkách Poslanecké sněmovny.
zpravy.ods.cz, 1. února 2006