Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

MINISTR VNITRA (09/2006 - 05/2009) / Novinky / Europoslanecký klub ODS

[18.01.2006]

Europoslanecký klub ODS

Evropský parlament zpochybňováním rozpočtu hazarduje s budoucností EU

Z diskuse v Evropském parlamentu víceméně vyplývá snaha odmítnout těžce dosaženou dohodu mezi Evropskou komisí a Evropskou radou nad finančním rámcem EU na léta 2007 - 2013. Vlády členských zemí EU se ve dnech 15. - 16. prosince 2005 v Hampton Courtu po dlouhém vyjednávání dohodli na společné pozici k finanční perspektivě ve výši 862,363 miliard EUR, což činí 1.045% HDP EU v závazcích 27 budoucích členských států. Navrhovaná pozice Evropského parlamentu však trvá na dřívějším stanovisku Parlamentu z 8. června 2005, ve které tento orgán požadoval závazky ve výši 974,837 miliard EUR (1,18% HDP EU). Neochota Evropského parlamentu přistoupit k těžce vyjednané dohodě znamená riziko rozpočtového provizoria, které by bylo značně nevýhodné pro nové členské státy včetně ČR. Klub poslanců ODS v EP v souladu se stanoviskem výkonné rady ODS proto jednomyslně nepodpoří pozici navrženou Rozpočtovým výborem Evropského parlamentu.

Klub poslanců ODS v EP současně poukazuje na skutečnost, že nově navržená dohoda Evropské rady kromě nepatrně nižší výše prostředků na druhé straně předpokládá pro Českou republiku výhodnější a pružnější pravidla umožňující jejich efektivní čerpání. To je nejen pro ČR, která má nedostatek prostředků pro kofinancování, mnohem výhodnější než absolutně obdržení částka. Ve Velké Británii se totiž představitelé států dohodli na nižší míře národního spolufinancování projektů financovaných ze strukturálních fondů (pouze 15% namísto původně navrhovaných 25%), umožnění započítávat také soukromé zdroje pro spolufinancování, možnosti hradit nevratitelnou část DPH pro všechny subjekty (tedy i pro samosprávy a neziskové subjekty), rozvolnění nevýhodného pravidla N+2 a v neposlední řadě dovolením financovat náklady na bydlení z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Snahou získat kontrolu nad co největším objemem rozdělovaných peněz někteří poslanci Evropského parlamentu zpochybňují také tuto část dohody.

Klub poslanců ODS v EP proto důrazně odmítá některé opakované projevy nacionalisticky motivovaného chování některých europoslanců ze starých členských zemí, kteří se pod rouškou deklarací o solidaritě pouze snaží udržet co největší objemy finančních prostředků ve svých volebních obvodech a pozdržet tak platby pro nové členské státy v novém programovacím období 2007 - 2013. Tito poslanci tak nejen ohrožují zájmy ČR, ale především hazardují s budoucností celé EU.

Jan Zahradil, předseda Klubu poslanců ODS v EP, 18. ledna 2006