Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

MINISTR VNITRA (09/2006 - 05/2009) / Novinky / Jiří Papež

[15.12.2005]

Jiří Papež

Nový návrh rozpočtu EU znevýhodňuje Českou republiku

Výrazná podpora financování venkova v letech 2007 - 2013 byla argumentem pro přijetí nerovných podmínek v přímých platbách. Nově navržený rozpočet Evropské unie ze 14. prosince 2005 znovu potvrzuje, že podmínky vyjednané při vstupu do EU socialistickou vládou byly špatné.

Snížení celkové částky do zemědělství je správný trend, ale metoda snížení je pro nás nepřijatelná. Struktura navrženého rozpočtu umožňuje starým zemím (EU 15) dobrovolné snížení přímých plateb až o 20 procent a možnost následného převodu takto uspořených finančních prostředků na financování venkova. Tento proces tzv. modulace však není zaveden v nových členských zemích (včetně České republiky), které jsou tak oproti původní evropské patnáctce ve výrazné nevýhodě.

Vyzývám proto předsedu vlády Jiřího Paroubka, aby do konečného vyjednávání prosadil pro všechny staré členské země povinné 20procentní snížení přímých plateb a převedení takto ušetřených finančních prostředků do celkového objemu určeného na podporu venkova v rámci celé EU. Tento krok výrazně posílí konkurenceschopnost zemědělců v nových zemích a sníží účinky špatně dohodnutých podmínek dvourychlostní společné zemědělské politiky Evropské unie.

Povinná 20procentní modulace přímých plateb pro staré členské země povede k úspoře až 31,5 miliardy euro a k jejich použití k financování nového zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD) v rámci celé Evropské unie. Takový krok by mohl vést k postupnému omezení diskriminujících podmínek nových členských zemí.

Jiří Papež, stínový ministr zemědělství, 15. prosince 2005