MINISTR VNITRA (09/2006 - 05/2009) / Novinky / Milan Cabrnoch
[24.11.2005]
Milan Cabrnoch
Kroky ministra zdravotnictví Ratha ohrožují kvalitu a dostupnost zdravotní péče
Tisková zpráva
Jako zpravodaj Evropského parlamentu pro "Sdělení Komise o modernizaci sociální ochrany s cílem dosáhnout vysoce kvalitní, dostupné a trvale udržitelné lékařské péče a dlouhodobé péče: podpora národních strategií za použití otevřené metody koordinace" pokládám za nezbytné upozornit občany České republiky na to, že kroky ministra zdravotnictví Davida Ratha ohrožují závažným způsobem dostupnost a kvalitu zdravotní péče v České republice. Jeho postup je v zásadním rozporu s doporučeními, která navrhuje Evropská komise a která ve svém usnesení podpořil a zdůraznil Evropský parlament.
Evropský parlament ve svém usnesení "Sociální ochrana a kvalitní zdravotní péče" ze dne 29. dubna 2005 zdůrazňuje, že "důvěra v dostupnost zdravotní péče v případě potřeby je nezbytnou podmínkou pro úspěšné uplatnění jedince ve společnosti ve všech stádiích života a ve všech životních situacích".
Evropský parlament ve svém usnesení "naléhá na členské státy, aby zvážily přijetí aktivních kroků zaměřených na řešení potřeb zdravotní péče nejchudších občanů a jejich přístupu ke zdravotní péči".
Evropský parlament je znepokojen skutečností, že v mnoha členských státech jsou čekací doby na některé naléhavé i nenaléhavé léčebné zákroky příliš dlouhé; vyzývá tyto členské státy, aby vyvinuly cílené úsilí k tomu, aby se tyto čekací doby zkrátily.
Evropský parlament vyzývá vlády členských států ke konkrétní podpoře sdílení informací (mj. mezi různými institucemi a obory podílejícími se na péči o jednotlivé pacienty) a využívání elektronických komunikačních technologií ve zdravotní a dlouhodobé péči; vyzývá Komisi a vlády členských států k větší a systematičtější podpoře rozvoje tzv. elektronického zdravotnictví.
V přímém rozporu s těmito doporučeními je rozhodnutí ministra zdravotnictví ČR zastavit či omezit plánované operační výkony v nemocnicích v prosinci 2005. Zastavení operací povede k nepřijatelnému prodloužení čekacích lhůt, k dalšímu strádání a utrpení pacientů, z nichž se část možná své operace již nedožije.
Plošné omezení výdajů na léky dopadne na pacienty, především na chronicky nemocné starší občany, kteří si nemohou dovolit potřebné léky koupit. Lékaři díky Rathovým omezením nebudou moci předepisovat potřebné léky, zvláště ne léky nové a lepší. Pacienti budou odesíláni z nemocnic do ambulancí a z ambulancí do nemocnic a budou obtížně hledat lékaře, který jim potřebný lék předepíše.
Rathovy kroky jsou nepřipravené, neodborné a nesprávné. Povedou ke snížení kvality a dostupnosti péče, a to zvláště pro staré a nemocné. Není správné na nemocných lidech šetřit. Je potřeba zastavit plýtvání a současně poskytnout nemocným tu nejlepší možnou péči, a to co nejdříve, bez zbytečných odkladů. Rathovy kroky jsou špatné a poškodí pacienty.
Milan Cabrnoch, poslanec EP, 24. listopadu 2005