MINISTR VNITRA (09/2006 - 05/2009) / Novinky / Mirek Topolánek
[11.11.2005]
Mirek Topolánek
Topolánek vyzval ke zřízení euroamerického fondu na podporu demokracie na Kubě
Tisková zpráva
Předseda ODS Mirek Topolánek dnes vystoupil na mezinárodní konferenci Forum Populini - "Kuba - na cestě k demokracii?", která se konala pod jeho záštitou. Cílem konference je podpořit kubánskou demokratickou opozici a upozornit Evropskou unii na potřebu sjednocení pozic vůči Kubě.
Během svého projevu nazvaného "Castro se nemění, neměňme proto politiku vůči Kubě ani my" se zaměřil především na kritiku současné zahraniční politiky států EU vůči Castrově režimu a vyzval Evropskou radu k opětovnému zavedení sankcí. Zdůraznil, že každé vstřícné gesto Evropské unie vůči Kubě, jako například pozastavení diplomatických sankcí z jara letošního roku, je Castrovým režimem vnímáno jako slabost demokratických zemí. Podle předsedy ODS je třeba přesvědčit Evropskou radu, aby se vrátila k nekompromisní pozici, která byla dodržována až do změny zahraniční politiky vůči Kubě po nástupu španělské socialistické vlády k moci.
Česká republika stojí podle předsedy ODS mnohdy na evropské půdě se svoji politickou linií vůči Kubě osamoceně. Mirek Topolánek v této souvislosti ocenil konzistentní a nekompromisní postoj české diplomacie.
V otázce podpory lidských práv a demokracie obecně musí mít česká zahraniční politika podle Mirka Topolánka dlouhodobě pouze několik málo priorit, ale o to důsledněji je však sledovat a prosazovat. Předseda ODS se domnívá, že těmito prioritami by rozhodně měly být země balkánského poloostrova, Bělorusko, Ukrajina, Moldávie a samozřejmě Kuba. Podle Mirka Topolánka je v tomto okamžiku důležité naučit se poskytovat účinnou podporu disidentům. Evropská unie však zatím nedokázala podporovat demokraty v totalitních nebo autoritativních režimech příliš efektivně.
Mirek Topolánek proto vyzval ke zřízení společného euroamerického fondu na podporu procesu demokratizace Kuby. Finančně by měl být Fond podporován nejen prostředky vloženými Spojenými státy, ale minimálně několika dalšími evropskými zeměmi. Úkolem fondu by mělo být spolufinancování konkrétních aktivit demokratické proticastrovské opozice. Význam fondu by netkvěl pouze ve finanční podpoře, ale stal by se zcela jasným politickým symbolem praktické spolupráce demokratických zemí.
ODS, 11. listopadu 2005