MINISTR VNITRA (09/2006 - 05/2009) / Novinky / Mirek Topolánek
[06.09.2005]
Mirek Topolánek
Předseda ODS Mirek Topolánek navštívil Pobaltí a Polsko
Tisková zpráva
Předseda ODS Mirek Topolánek navštívil minulý týden Estonsko, Lotyšsko, Litvu a Polsko. Během své cesty jednal s vrcholnými politiky o vzájemné spolupráci a budoucnosti Evropské unie. Pobaltské země a Polsko jsou podle Topolánka přirozeným partnerem ČR v Evropské unii a je třeba toho lépe využít jak v oblasti politické spolupráce při prosazování národních zájmů, tak v oblasti ekonomické spolupráce.
Při setkáních Mirka Topolánka s bývalými estonskými premiéry Juhanem Partsem a Martem Laarem, lotyšským předsedou vlády Aigarsem Kalvitisem a litevským exprezidentem Vitautasem Landsbergisem se shodli na tom, že pouze liberalizace, pružnější pracovní trh, rychlejší odbourávání ochranářských opatření a příznivější daňové podmínky povedou k lepší konkurenceschopnosti EU, a to zejména vůči rostoucí čínské a indické ekonomice.
Předseda ODS také vyjádřil podporu pobaltským zemím v otázce hraničního uspořádaní s Ruskem. Vyřešení této otázky podle předsedy ODS zvýší bezpečnost celého regionu a přispěje ke zlepšení bilaterálních vztahů s Ruskem.
Jedním z cílů cesty předsedy ODS byla také podpora těsnější spolupráce mezi Českou republikou a pobaltskými státy. Podle Mirka Topolánka by se zejména česká města a kraje měly více snažit o navazování nových regionálních a komunálních kontaktů a uzavírání partnerství se svými zahraničními protějšky. To by mohlo přispět k novým investičním příležitostem pro české podniky na těchto trzích. Z ekonomického hlediska jsou pobaltské země zajímavým partnerem vzhledem ke své poloze v severovýchodní části Evropy s vazbou na skandinávské trhy.
Předseda ODS spolupráci ČR s Litvou, Lotyšskem a Estonskem přikládá velký význam. Společným zájmem ČR a pobaltských zemí původně byla co nejrychlejší integrace do euroatlantických struktur a zabezpečení suverenity našich zemí získáním členství v EU a NATO. Podle předsedy ODS česká vláda po dosažení těchto cílů neprojevuje dostatečnou aktivitu v posilování spolupráce s těmito státy.
Dnes jsou české investice do pobaltských zemích nízké a v loňském roce byl dokonce zaznamenán jejich pokles.
Podle předsedy ODS by česká vláda měla vytvořit lepší podmínky a více podporovat náš export na tyto trhy. Mirek Topolánek se domnívá, že většina českých investorů nemá od naší vlády dostatečné informace k aktuálním investičním příležitostem. To vede k tomu, že tradiční česká strojní zařízení jsou při své obměně nahrazována zahraničními, aniž by čeští výrobci věděli o probíhajících tendrech.
Na závěr své cesty předseda ODS zavítal do Polska na oslavy 25. výročí založení Solidarity. V Gdaňsku vystoupil s projevem na konferenci nejsilnější pravicové frakce v Evropském parlamentu ELS-ED, jejímž členem je i ODS. Mirek Topolánek ve svém projevu zdůraznil společnou historickou minulost, bolestivý transformační proces, kterým obě země prošly po roce 1989, a význam dnešní strategické spolupráce ČR a Polska při prosazování svých politik národních zájmů v EU.
Na závěr návštěvy v Polsku přijal předseda ODS pozvání na kongres nejsilnější polské pravicové strany Občanské platformy, na kterém byli přítomni další významní zahraniční hosté včetně bývalého premiéra Maďarska Viktora Orbána. Mirek Topolánek podepsal dohodu o vzájemné spolupráci mezi ODS a Občanskou platformou, kterou reprezentoval její předseda a favorit říjnových prezidentských voleb Donald Tusk. Mirek Topolánek je pevně přesvědčen o tom, že možná budoucí pravicová vláda v ČR a Polsku může ještě více přispět ke zvýšení vzájemné spolupráce a podpořit další rozvoj česko-polských vztahů.
ODS, 6. září 2005