MINISTR VNITRA (09/2006 - 05/2009) / Novinky / Alena Páralová
[01.09.2005]
Alena Páralová
Návrh nového zákoníku práce je nepřijatelný z několika důvodů
Tiskové prohlášení
ODS konstatuje, že návrh nového zákoníku práce, který vláda poprvé projednávala dne 31. srpna 2005, je nepřijatelný zejména z následujících důvodů:
- Nepřináší větší smluvní volnost mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Neznamená tedy vládou slibovanou liberalizaci pracovního práva, která měla směřovat ke zvýšení konkurenceschopnosti našich firem, a tím i ke zvýšení zaměstnanosti.
- Na rozdíl od stávajícího zákoníku práce sice deklaruje ústavní princip "co není zakázáno, je dovoleno", následně však v dalších desítkách paragrafů všechno zakazuje. V podstatě tak nepředstavuje žádnou zásadně novou úpravu.
- Postrádá návaznost na nový občanský zákoník.
- Neobsahuje možnost propuštění zaměstnance bez udání důvodu, samozřejmě za patřičné odstupné. Firmy pak složitě hledají důvody k propuštění problematického pracovníka a obávají se přijmout zaměstnance do trvalého pracovního poměru.
- Přímo zakazuje, aby firma mohla zapůjčit zaměstnance na přechodnou dobu jinému zaměstnavateli, samozřejmě se souhlasem zaměstnance. Firmě je potom v případě přechodného nedostatku zakázek nucena zaměstnance propustit.
- Znemožňuje ve firmách, kde působí odbory, vydat vnitřní předpis bez souhlasu odborů. Přitom je zaměstnavatel, na rozdíl od odborů, odpovědný pod vysokou finanční sankcí za bezpečnost práce a dodržování zákonných norem a předpisů.
- Vypouští dohodu o hmotné odpovědnosti zaměstnance za škodu, která je v zákoníku práce po desetiletí a nebyla zpochybňována.
Pokud by byl tento návrh schválen, dopadne negativně především na zaměstnance. Bere nezaměstnaným naději, že v brzké době najdou práci.
ODS proto vládní návrh nového zákoníku práce v tomto znění nepodpoří.
Alena Páralová, stínová ministryně práce a sociálních věcí, 1. září 2005