Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

MINISTR VNITRA (09/2006 - 05/2009) / Novinky / ODS

[06.06.2005]

ODS

VRCHOLNÁ SCHŮZKA V 4 + UKRAJINA - Deklarace o Ukrajině

VRCHOLNÁ SCHŮZKA V 4 + UKRAJINA

Strategická spolupráce zemí Visegrádské skupiny na prahu 21. století z perspektivy středopravicových stran

Praha, 6.6. 2005

 

DEKLARACE O UKRAJINĚ

My, vedoucí představitelé stran z pravého středu politického spektra z České republiky, Maďarska, Polska a ze Slovenska, jsme se sešli v Praze, abychom vyjádřili svou podporu vznikajícím středo-pravým uskupením na Ukrajině.

Oranžová revoluce na Ukrajině, která v loňském roce přivedla miliony jejích obyvatel do ulic na protest proti zfalšovaným volbám, útlaku a korupci, byla pozoruhodným příkladem síly a moci svobody. Věříme, že změny zahájené v prosinci loňského roku jsou dobrou předzvěstí pro budoucnost. Ukrajina má před sebou šanci překonat hlavní překážky na cestě k demokracii, spravedlnosti a hospodářské prosperitě a zahájila proces, který ji může transformovat na skutečně nezávislou zemi a svobodnou společnost. Dnes věříme, že Ukrajina naváže na dosažený pokrok a udrží pohyb nastoupený Oranžovou revolucí, čímž upevní veškeré úspěchy nezbytné k realizaci potřebných politických a ekonomických reforem a k zajištění postavení Ukrajiny ve společenství evropských a euroatlantických národů.

V březnu 2006 se budou na Ukrajině konat parlamentní volby. Jedná se o první vážnou zkoušku na její cestě ke skutečně demokratické společnosti. Nová vládnoucí elita bude mít příležitost dokázat svou zralost a naplnit sliby v oblasti demokratizace a ekonomiky ze své kampaně. Úkol, před nímž stojí, není snadný a problémy jsou nesmírně složité. Není potřeba jen jasná vize, ale rovněž systém dosažitelných krátkodobých cílů, které učiní přechod Ukrajiny k plně funkční demokracii a tržní ekonomice nezvratným. Politické strany tvoří základní kámen každé demokracie. V tomto ohledu zdůrazňujeme význam přeměny hnutí "Naše Ukrajina" na regulérní a řádně organizovanou politickou stranu, která by byla schopna zajistit v parlamentu podporu pro nezbytné reformy a komunikovat svůj program směrem k obyvatelstvu. Jsme připraveni podělit se o své zkušenosti s transformací politického systému v našich zemích a nabízíme našim přátelům na Ukrajině svou pomoc a radu.

Vyzýváme nové ukrajinské vedení, aby upevnilo podporu společných evropských hodnot a cílů na Ukrajině tím, že podnikne další kroky směrem k zavádění demokracie, občanské společnosti a zákonnosti, k obnovení reforem směřujících k liberalizaci trhu a k překonání politického rozdělení Ukrajiny. Doufáme rovněž, že nová vláda s plnou silou a přesvědčením potvrdí evropskou volbu a že tato volba nebude podrývána žádnými nerozumnými prohlášeními nebo nezodpovědnými akcemi.

Ukrajina je velkým evropským národem s bohatou historií, obrovským potenciálem a hraje důležitou roli v politické a bezpečnostní oblasti. Nezávislá, demokratická, silná a stabilní Ukrajina má velký význam pro bezpečnost Západu a celé Evropy a pro naše společné politické i hospodářské zájmy. Proto vyjadřujeme svou jasnou podporu změnám probíhajícím na Ukrajině a jejímu zakotvení v rodině evropských a euro-atlantických národů. Mezinárodní společenství nemůže přehlížet výzvy, které před námi leží. S ohledem na výše uvedené proto vyjadřujeme svou podporu:

  1. Provedení revize akčního plánu evropské politiky sousedství, která musí zohlednit novou situaci, a dát tak ukrajinské vládě příležitost vyjednat ve světle své výrazné touhy po zapojení do evropské integrace novou podobu tohoto plánu;
  2. Změkčení vízového režimu pro Ukrajinu, uznání statutu tržní ekonomiky bezprostředně po splnění podmínek Evropské unie, a pomoci v připojení ke Světové obchodní organizaci za účelem posunutí vzájemných vztahů na kvalitativně vyšší úroveň a naplnění očekávání a nadějí vyvolaných silnou angažovaností Evropské unie v mírumilovné Oranžové revoluci;
  3. Zajištění jasné evropské perspektivy pro Ukrajinu a odezvy na projevené ambice zřetelné většiny ukrajinských obyvatel, což by mělo v konečném důsledku vést k začlenění této země do EU;[1]
  4. Nabídce pomoci a podpory Ukrajině v procesu plnění příslušných podmínek a závazků vyžadovaných pro členství v EU.
  5. Uznání Ukrajiny jako kandidáta na členství v NATO.

Jsme rozhodnuti v budoucnu úzce spolupracovat s vedoucími představiteli nově ustavených ukrajinských středo-pravých politických stran ve všech zásadních otázkách, od stabilizace a reformy Ukrajiny až po posílení jejího postavení v Evropě a ve světě.

 

Praha, 6. června 2005

 

Občanská demokratická strana
Česká republika
Mirek Topolánek
předseda

 

Občanská platforma
Polsko
Jan Maria Rokita
předseda parlamentní skupiny

 

FIDESZ - Maďarská občanská unie
Maďarsko
Viktor Orbán
předseda

 

Slovenská Křesťansko-demokratická unie
Slovensko
Pavol Kubovič
místopředseda

 


[1] Tato formulace byla doslovně převzata z rezoluce Evropského parlamentu z 13. ledna 2005, P6_TA(2005)0009