Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Gross je hysterický, Havel je demagog

[08.04.2002]

Politika obecně

Gross je hysterický, Havel je demagog

Dopis I.L. policejním ředitelům, prezidentské milosti, volby 2002

V poslední době se Ivan Langer dostává s jinými politiky do ostrých střetů. Ministr Gross ho obvinil z agitace - poté, co Langer rozeslal policejním útvarům dopis, v němž vysvětluje, proč nebyl schválen vládní zákon o služebním poměru bezpečnostních sborů. Nyní se Langer dohaduje s prezidentem - Václav Havel podle něj hrubě pochybil v případě Kvapil.

LN: Vypadá to, že jste se zbavil své poslední politické slabiny. Alespoň vy sám o sobě říkáte, že máte jedinou, a to neschopnost intrikovat. To jste na sobě tedy zapracoval...

To bych neřekl. Právě proto, že říkám nahlas to, co si myslím, i s vědomím toho, že se to možná někomu líbit nemusí, je jasné, že se nesnažím jednat nějakým zákulisním způsobem.

LN: Ministr Gross si myslí něco jiného. Podle něj politicky agitujete v rámci Policie ČR - kvůli dopisu policejním útvarům.

Pan ministr je v poslední době hodně nervózní, protože byl zvyklý na to, že ho všichni chválili a obdivovali. A ono se ukazuje, že ne všechno v jeho osobním, rodinném a profesním životě je v pořádku. Dopis jsem posílal nejen policistům, ale i hasičům, celníkům, příslušníkům vězeňské služby a třem ředitelům zpravodajských služeb.

LN: Nějak jste ho zapomněl poslat právě ministrovi vnitra a policejnímu prezidentovi.

Těm jsem to neposílal, protože tady v Poslanecké sněmovně seděli a moje argumenty slyšeli.

LN: Podle vás neměli tito dva pánové právo vědět, že na všechny strany rozesíláte takový dopis?

Určitě ano. Ale víte, mě překvapilo, že tento zákon spadá do působnosti tří ministrů - Rusnoka, Bureše a Grosse. Ani jeden z prvních dvou jmenovaných takto hystericky nereagoval. Pouze pan ministr Gross. A to je pro mě důkazem toho, co jsem říkal. On si uvědomuje, že svoji práci neodvádí dobře. Proto se snaží odvrátit pozornost někam jinam.

LN: Zmínil jste i jeho rodinné problémy. Naznačujete, že Gross chtěl odvést pozornost od skandálu s podnikáním manželky, a proto je přebíjí silnými výroky o vás?

Řekl bych, že v tomto směru byl motivován spíše snahou odvést pozornost od profesního selhání.

LN: To z něj musíte být dost zklamaný. Ve chvíli, kdy na vnitru střídal Grulicha, jste řekl, že Gross má všechny předpoklady být dobrým ministrem vnitra.

Ano. Já jsem mluvil o předpokladech. Ty tam byly, ale z velké míry nebyly naplněny.

LN: Jak vysvětlíte, že si opravdu nepřipravujete půdu pro ministerskou funkci? V onom dopise píšete: "Mohu vás ujistit, že jednou z mých základních priorit v Poslanecké sněmovně a v budoucím volebním období bude příprava takového zákona, který policii pomůže." Tím si policisty získáváte na svou stranu.

V zájmu ministra vnitra by mělo být, aby policie byla skutečným garantem ochrany práv a svobod občanů ČR. Jednou ze základních podmínek je kvalitní odměňování policistů. Ten zákon nebyl přijat, je to škoda, vinu nese ministr vnitra. A policisté musí vědět...

LN: Že se s vámi budou mít lépe?

Že to nebylo apriorní odmítnutí. Že pokud bych ten zákon připravoval já, byl by lepší a kvalitnější.

LN: Jinými slovy, měli by se s vámi lépe.

Já doufám.

LN: Konzultoval jste tu svoji akci s někým z ODS?

Ne.

LN: Proč?

Protože to byl dopis nikoli místopředsedy ODS, ale poslance.

LN: A naopak zpětnou reakci z ODS jste zaznamenal?

Vůbec ne. Proč také? Kvůli tomu, že jeden ministr ČSSD začne hystericky křičet a obviňovat někoho z takových nesmyslů, jako je nepřímé ovlivňování kohosi? Už spojení slov "nepřímé ovlivňování" je absurdní. To je stejné, jako kdybych já si přičichl k vašemu talíři a vy byste mě obvinila z toho, že jsem nepřímo snědl váš oběd.

LN: No, asi by se mi moc nelíbilo, kdybyste mi čichal k talíři.

Tak jinak. Zeptala byste se mě, jaké je venku počasí. Svítilo by sluníčko a já bych řekl, že nepřímo prší.

LN: Překvapila vás Grossova informace, že mu někteří z policejních šéfů volali a rozhořčeně si na váš dopis stěžovali?

To je tvrzení pana ministra.

LN: Ministr Gross lže?

Nechci se trumfovat a říkat, kolik telefonátů jsem měl já. Dostal jsem je nejen od policistů, ale i od několika celníků a hasičů.

LN: Zdá se, že vaší specialitou je "vyjednávání zdola". Třeba náměstek policejního prezidenta Antl říká, že "navštěvujete policejní správy a jednáte na krajích, kde o něm mluvíte velmi hanlivě, čímž se připravujete na funkci ve vládě, protože se snažíte získat na svoji stranu policii".

Vyjednávání zdola, jo? Pan Antl trpí stihomamem a já se o něj vůbec nezajímám. A mám-li dělat svoji práci dobře, je mojí povinností se s policisty či hasiči setkávat. Nemůžu bez znalosti věci rozhodovat o jiných. A pan Antl buď opravdu trpí stihomamem, nebo mu někdo lže. Na žádném z těchto jednání jméno Antl nepadlo.

LN: Neměli byste si tyto věci vyříkat osobně?

Určitě. Já jsem připraven jednat prakticky s kýmkoli. Pokud pan Antl projeví zájem, jsem připraven se s ním setkat.

LN: On zájem projevil. Mluvíte úplně stejně...

Tu schůzku ale nebudu iniciovat já - aby on potom nemohl tvrdit, že jsem na něj vyvíjel nějaký politický nátlak.

LN: Ano. Antl se s vámi chce setkat, pakliže nepůjde o konfrontační schůzku typu "počkejte, až já budu ministrem". Ale zpět ke Grossovi. Kdy se zkazil váš vzájemný vztah? Ještě v létě jste s ním, Březinou a Mlynářem jezdil na internetovou road show...

Tam byl pan Gross výjimečně, řekl bych jednou. Já to celé vnímám jako konkrétní spor o konkrétní věc. A to, že má člověk jiný názor, než je můj, neznamená, že bych si ho nemohl vážit a respektovat.

LN: Vážíte si Grosse?

Grosse respektuji.

LN: Vážíte si ho?

Vzhledem k jeho nepřiměřené reakci a absurdnímu obvinění těžko mohu použít slovo "vážím".

LN: Ještě před týdnem jste si ho tedy vážil?

(dlouhé ticho)

LN: Překvapila vás reakce Václava Havla, který je "zděšen vaší záští a potřebou ho za každou cenu očernit"? To vás podle Havla vede až k tvrzení holých nesmyslů...

Nepřekvapil mě. Vyhýbá se podstatě věci. Prezident a prezidentská kancelář trestuhodným způsobem selhali. Pro mě neexistuje žádné slovo omluvy nebo výmluvy. Pan prezident neumí říci: ano, pochybili jsme.

LN: Grosse, který si na vás stěžuje, nazýváte hysterikem. Je podle vás hysterický i prezident?

Nechci srovnávat hlavu státu s ministrem vnitra. Ale řekl bych, že je to zbytečně podrážděná reakce. To, že používá takové expresivní výrazy - tady už bych jakousi analogii s postupem Grosse viděl. "Zaútočím na toho, kdo mě kritizuje."

LN: Havel na vás ale útočí argumenty. Například že podání žádosti o milost nemá a nemůže mít žádný odkladný či pozastavovací účinek. Kdyby prý fungovala vaše představa, několik desítek tisíc stíhaných by mohlo ihned podat žádost o milost a zastavil by se výkon spravedlnosti v celém státě. Vyšetřovatelé, státní zástupci a soudci by mohli jet na dovolenou.

Ale to je absurdní! To je zvláštní způsob polemiky - vsunu svému oponentovi do úst absurdní nesmysl a potom s tím absurdním nesmyslem sám polemizuji.

LN: Havel protestuje i proti tomu, že jste prý veřejně a navíc na parlamentní půdě nazval vrahem člověka, kterého padesát let žádná instance za vraždu neodsoudila.

Já jsem řekl: "Důvodně podezřelý z vraždy." Ten spis jsem četl a ten člověk byl a je důvodně podezřelý z vraždy. Jinak by také nebyl trestně stíhán a státní zastupitelství by nepodalo obžalobu.

LN: Považujete českého prezidenta za demagoga?

V tomto jeho vystoupení určitě ano.

LN: Před minulými volbami jste řekl, že každé straně nesmírně prospěje pobyt v opozici. Ponechme stranou úvahy, zda jste byli skutečnou opozicí. K čemu tak nesmírně prospěšnému jste dospěli?

K možná bolestnému, ale přesto užitečnému srovnání politiky socialistů a středopravých vlád. Plyne z toho poučení do budoucna.

LN: Jaké?

Že je třeba být před volbami velmi uvážlivý v tom, co píšete do svého programu. K čemu se zavazujete voličům. Vláda socialistů - to byly obrovské a plané sliby. Toto je jedno z největších poučení.

LN: Jste poučeni? Předtím jste to nevěděli? Tím připouštíte, že i vy jste předtím planě slibovali?

Já myslím, že ne. Je to poučení o zodpovědnosti do budoucna. Vláda socialistů by měla být poučením pro každého politika. Oni v posledních volbách zvítězili právě těmi obrovskými sliby. Jestli existuje nějaké rozčarování, pak z toho, že je nebyli schopni splnit. Já říkám naštěstí.

LN: Když jste tak poučeni - proč dnes neodmítáte velkou koalici ČSSD a ODS?

Je pravda, že nikdo neříká "ne". A já říkám "ano" tomu, co si přeji. A to je pravicová vláda.

LN: Dobře, ale před minulými volbami jste si také nepřáli podporovat menšinový kabinet ČSSD, a udělali jste to.

Doufám, že volební výsledek bude takový, že umožní naši prioritu - vládu ODS a US. Nebo alespoň vládu ODS, US a KDU-ČSL. Pokud tohle nevyjde, tak až někde daleko, daleko za tím jsem schopen přemýšlet o koalici s ČSSD.

LN: To by vás asi čekal boj s Grossem o křeslo ministra vnitra...

Nejsem strašpytel. A neumím si to představit, protože o tom vůbec nepřemýšlím.

LN: Rozhodně už tedy nejste tak militantní jako v roce 1998, kdy jste v případě koalice s ČSSD hrozil svou rezignací. Už byste nerezignoval?

Myslím, že ne.

LN: Proč nyní, když říkáte, jaká poučení plynou z vlády ČSSD, jste najednou ochotni s nimi vládnout?

Protože opoziční smlouva přinesla vedle negativ i některá pozitiva. Politická stabilita, zahraniční investice do ČR, vstup do NATO, zjemnění a zkultivování ČSSD. Srovnejte si její vystupování před volbami 1998 a nyní.

LN: Zjemnění ČSSD? Asi nemyslíte Zemanovy výroky, které pobouřily půlku světa.

Miloš Zeman není sociální demokracie jako taková. Ale srovnejte si třeba postoje současného ministra zahraničí Kavana před volbami 1998, kdy chtěl pořádat referendum o vstupu do NATO! A nyní se Česká republika profiluje jako nejspolehlivější partner pro naše alianční spojence. To jsou zásadní změny, kterými ČSSD prošla.

LN: Počítáte i s - by třeba krajní - možností menšinové vlády ODS za podpory ČSSD? Prostě s obrácenou opoziční smlouvou?

To jsou ty otázky, co začínají slůvkem "kdyby". Nezlobte se, nechci z této otázky unikat, ale já mám v tuto chvíli jeden jediný cíl - aby ODS uspěla ve volbách.

LN: Hovořil jste o vládě s US. Již jednou jste se ukázal jako relativně úspěšný prognostik, když jste tvrdil, že se čtyřkoalice rozpadne. Dnes tedy věříte v rozpad Koalice?

Myslím, že okamžikem voleb začíná proces rozpadu Koalice. Je to nehomogenní politický subjekt, který je postaven na ryze účelovém principu. Je to spojení, kdy jeden hlídá druhého. Nepřirozenost spojení potvrzuje programová odlišnost těchto dvou stran a osobní rozpory mezi představiteli Unie svobody a KDU-ČSL. Spíše než Koalice bychom tomuto seskupení měli říkat Lidovci.

LN: Neuspěje-li ODS ve volbách, Klaus zřejmě rezignuje. To se v opozici dost změnil. Ještě před minulými volbami jste o něm řekl: "Václav Klaus není člověkem, který utíká z boje. Politika je běh na dlouhé trati a prohra v jedné bitvě neznamená prohranou válku."

Já myslím, že se k tomu Václav Klaus postavil dobře. Můj postoj není nikterak odlišný. Pokud ODS neuspěje ve volbách, beru to jako svůj neúspěch a zodpovědnost. I já jsem připraven dát svoji funkci místopředsedy k dispozici.

LN: Tak to jste ochotni všichni rezignovat. Vy, Klaus, Marvanová...

Ale tak to má v politice být.

LN: Budou v ODS v případě neúspěchu rezignovat všichni funkcionáři?

To nevím. To je osobní věc každého.

LN: Asi před dvěma lety jste však o Klausovi tvrdil, že takový politik jako on nemá odstupovat. Dodal jste: "Nemohu chtít po Václavu Klausovi, aby seděl někde v šeru kanceláře a psal rozumy, které potom já budu říkat."

To jsem opravdu řekl? No a platí to. Teď se bavíme o tom, zda by měl funkcionář strany v případě jejího neúspěchu ve volbách dát své funkce k dispozici.

Lidové noviny, Renata Kalenská, 8. dubna 2002